Ադրբեջանը նախապես էր մշակել հայկական ուղղաթիռի խոցումը. Պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական օդուժի կողմից նոյեմբերի 12-ին ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ուղղաթիռի խոցումը սադրանք էր, որը մշակված էր նախապես: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 20-ին «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցում: «Ուղղաթիռի անձնակազմն ուսումնավարժական թռիչքների ժամանակ է խոցվել մեր տարածքում: Սա բոլոր տիպի նորմերի խախտում է: Իրենք տեղյակ էին ուսումնավարժական զորավարժությունների անցկացման մասին եւ բնական է, որ այդ ժամանակ մարտական պատրաստավածությունը բարձրանում է եւ կարծում եմ, որ ուղղաթիռը խոցելու ցուցումը նախապես էր տրված»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ այս տարիների ընթացքում իրականացված բոլոր տիպի խախտումները սադրանքներ են, որպեսզի լարվածության համապատասխան աստիճան ապահովվի եւ Ադրբեջանը բանակցություններում առաջընթաց գրանցի:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում իրավիճակը լարված է: Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին ժամը 13.45-իսահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմիցհրադադարիռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրըշփման գծինչափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգայինզենքերից ինտենսիվկրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղելմայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու զինծառայողներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը եւ ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:
Նոյեմբերի 12-ին կատարվածի առնչությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հաղորդագրություն էր տարածելուդատապարտել կատարվածը: Եվրամիությունը, դատապարտելով կատարվածը, կոչ արել միջադեպիմանրամասները պարզելու համար անհապաղ սկսել հետաքննություն եւ արդյունքներըներկայացնելմիջազգային հանրությանը: Հայտարարությամբ հանդես է եկել նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Նոյեմբերի 19-ին ԼՂՀ-ն երկրորդ անգամ է պաշտոնապես դիմել Կարմիր խաչին, իսկ նոյեմբերի 20-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն է տարածել կոչ անելով Ադրբեջանին թույլ տալ խոցված ուղղաթիռի վայրում ուսումնասիրություն կատարել:

Азербайджан заранее разработал поражение армянского вертолета: министр обороны Армении
Поражение армянского учебно-тренировочного вертолета – заранее разработанная провокация. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил на брифинге в Ераблуре министр обороны Армении Сейран Оганян. «Экипаж вертолета был поражен во время учебного полета на нашей территории. Они знали о проведении учений, естественно, что уровень аллертности был повышен, и я думаю, что указание о поражении вертолета было дано заранее», - сказал Сейран Оганян.
Оганян добавил, что все подобные действия за последние годы - это провокации, направленные на то, чтобы Азербайджан на переговорах занимал более сильную позицию.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позже Степанакерт подтвердил наличие трех жертв. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян. В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян подчеркнул, что вертолет не был предназначен для боевых действий, на нем не было вооружения, азербайджанские военные поразили его со спины.
12 ноября с совместным заявлением и осуждением инцидента выступили три сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
13-го ноября Евросоюз, осудив инцидент, призвал начать расследование и представить результаты международному сообществу. С заявлением выступил также Госдепартамент США.