Ադրբեջանական կողմը ուղղաթիռը խոցել է թիկունքից. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Արցախի ուսումնավարժական ուղղաթիռի խոցումը խուճապ չի առաջացրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ արցախցին չի կորցրել իր ուժն ու կորովը եւ պատրաստ է հանուն իր արժանապատվության եւ հանուն երկրի անկախության շարունակել պայքարել: «Արցախցին սգում է երեք զոհերի մահը, սակայն այդ ողբերգական միջադեպը որեւէ ձեւով չի ազդել մեր կորովի, մեր ուժի վրա, եւ արցախցին պատրաստ է հանուն իր երկրի անկախության, հանուն իր ժողովրդի արժանապատվության պայքարել թշնամու դեմ»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Արցախում ուղղաթիռի խոցվելուց հետո շարունակվել եւ ավարտին են հասցվել նաեւ ուսումնամարզական վարժանքները:
«Ուղղաթիռը ռազմական գործողությունների համար նախատեսված չի եղել, չի պարունակել զինամթերք եւ ընդամենը ուսումնամարզական վարժանքներ է իրականացրել: Ուղղաթիռը որեւէ վտանգ չի ներկայացրել հակառակորդին: Ադրբեջանական կողմը ուղղաթիռը խոցել է թիկունքից, եւ սա հերթական անգամ ապացուցում է Ադրբեջանի դեմքն ու մոլագարության այն աստիճանը, որ կա այդ երկրում: Նրանք կարողանում են հարվածել միայն թիկունքից` այն էլ անզեն ուղղաթիռին»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ ողջ Արցախն է սգում երեք օդաչուների մահը:
Անդրադառնալով դիակների տեղափոխման հարցին, Բաբայանն ասաց, որ առայժմ վաղաժամ է որեւէ կոնկրետ բան ասել, քանի որ քննարկումներն այդ ուղղությամբ ընթանում են: «Անելու ենք հնարավոր ամեն ինչ` դիակները ետ վերադարձնելու համար»,- ընդգծեց Բաբայանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում այսօր` նոյեմբերի 12-ին, ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Ավելի ուշ Ստեփանակերտից հաստատեցին, որ նախնական տվյալներով կա երեք զոհ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը:

Азербайджан поразил карабахский вертолет с тыла: пресс-секретарь президента НКР
Поражение карабахского вертолета в ходе учений со стороны ВС Азербайджана не создало панику в Нагорно-Карабахской Республике (Республике Арцах). В беседе с Арменпресс пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что карабахцы не потеряли свою силу и мощь и готовы радо собственного достоинства и независимости страны продолжать борьбу.
«Арцахцы горюют по трем погибшим воинам, однако этот трагический инцидент никоим образом не повлиял на нашу мощь, и арцахцы готовы ради независимости своей страны, ради достоинства своего народа бороться с врагом», - сказал Бабаян, добавив, что в НКР после поражения вертолета были продолжены военно-тренировочные учения.
«Вертолет не был предназначен для военных действий, не содержал оружия и всего лишь совершал тренировочные учения. Вертолет не представлял никакой опасности для противника.
Азербайджанская сторона поразила вертолет с тыла, и это еще раз показывает истинное лицо Азербайджана и ту степень сумасшествия, которая наличествует в этой стране. Они могут бить только с тыла, и то по невооруженному вертолету», - сказал Бабаян.
Коснувшись вопроса о перемещении тел погибших членов экипажа, Бабаян сказал, что рано говорить что-либо конкретное, так как пока проходят обсуждения по данному вопросу. «Сделаем все возможное, чтобы вернуть тела», - подчеркнул Бабаян.
Отметим, что 12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Подробности уточняются.