Ադրբեջանական կողմը ուղղաթիռը խոցել է թիկունքից. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Արցախի ուսումնավարժական ուղղաթիռի խոցումը խուճապ չի առաջացրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ արցախցին չի կորցրել իր ուժն ու կորովը եւ պատրաստ է հանուն իր արժանապատվության եւ հանուն երկրի անկախության շարունակել պայքարել: «Արցախցին սգում է երեք զոհերի մահը, սակայն այդ ողբերգական միջադեպը որեւէ ձեւով չի ազդել մեր կորովի, մեր ուժի վրա, եւ արցախցին պատրաստ է հանուն իր երկրի անկախության, հանուն իր ժողովրդի արժանապատվության պայքարել թշնամու դեմ»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Արցախում ուղղաթիռի խոցվելուց հետո շարունակվել եւ ավարտին են հասցվել նաեւ ուսումնամարզական վարժանքները:
«Ուղղաթիռը ռազմական գործողությունների համար նախատեսված չի եղել, չի պարունակել զինամթերք եւ ընդամենը ուսումնամարզական վարժանքներ է իրականացրել: Ուղղաթիռը որեւէ վտանգ չի ներկայացրել հակառակորդին: Ադրբեջանական կողմը ուղղաթիռը խոցել է թիկունքից, եւ սա հերթական անգամ ապացուցում է Ադրբեջանի դեմքն ու մոլագարության այն աստիճանը, որ կա այդ երկրում: Նրանք կարողանում են հարվածել միայն թիկունքից` այն էլ անզեն ուղղաթիռին»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ ողջ Արցախն է սգում երեք օդաչուների մահը:
Անդրադառնալով դիակների տեղափոխման հարցին, Բաբայանն ասաց, որ առայժմ վաղաժամ է որեւէ կոնկրետ բան ասել, քանի որ քննարկումներն այդ ուղղությամբ ընթանում են: «Անելու ենք հնարավոր ամեն ինչ` դիակները ետ վերադարձնելու համար»,- ընդգծեց Բաբայանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում այսօր` նոյեմբերի 12-ին, ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Ավելի ուշ Ստեփանակերտից հաստատեցին, որ նախնական տվյալներով կա երեք զոհ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը:

STEPANAKERT, NOVEMBER 12, ARMENPRESS: The Azerbaijan-hit Artsakh drill helicopter did not cause panic in the Nagorno Karabakh Republic. The Spokesperson of the Artsakh President Davit Babayan told Armenpress that the Karabakh people did not lose their strength and force and are ready to continue the struggle for the sake of their dignity and independence of the country.“The Artsakh people mourn the death of the three victims but this tragic incident does not affect our strength and courage and the people are ready to continue the fight against the rival for the sake of their dignity and independence of the country”, - said Davit Babayan, adding that after the destruction of the helicopter, the military drills were continued in Artsakh.
“The helicopter was not intended for military actions and did not have any weapons in it. It just implemented training exercises. The helicopter was not of danger for the rival. The Azerbaijani side hit the helicopter from the back and this shows once again the real face and the degree of insanity of Azerbaijan. They can hit only from the back and even an unarmed helicopter”, - said Davit Babayan, adding that the entire Artsakh mourns the death of the three pilots.
Earlier it was reported that in the airspace of the eastern sector of the Karabakh-Azerbaijani border, in the result of the violation of the ceasefire regime, the Azerbaijani Armed Forces shot a helicopter Mi-24 of the Air Forces of the Nagorno Karabakh Republic during a training flight on November 12 at 13:45. The place of the shot is very close to the line of contact. The press service of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic informed Armenpress that the rival continues firing in the direction of the incident. The details of the incident are being investigated.
Later it was announced from Stepanakert that by preliminary data there are three victims.The Commander of the staff was the Major Sergey Sahakyan.