Եվրամիությունը ԱՀԿ հայց է ներկայացրել Ռուսաստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հոկտեմբերի 31-ին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) Ռուսաստանի նկատմամբ հայց է ներկայացրել Եվրոպայի երկրներից ՌԴ գյուղատնտեսական ու արդյունաբերական ապրանքների, մասնավորապես, թղթի, արմավենու յուղի, սառնարանների եւ սառցարանների մատակարարման մաքսատուրքերի բարձրացման կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 31-ին հաղորդել է Reuters գործակալությունը: ԱՀԿ-ի հայտարարության համաձայն՝ ԵՄ-ն Ռուսաստանին մեղադրել Է այն բանում, որ նրա կողմից սահմանված մաքսատուրքերը զգալիորեն գերազանցում են մի քանի արտադրատեսակների համար թույլատրվածները:
Ըստ ԱՀԿ-ի կանոնների՝ ծագած հակասությունների լուծման համար հատկացվում Է 60 օր: Եթե կողմերը համաձայնության չեն գալիս, ապա գործը հանձնվում Է ԱՀԿ-ի մարմինների շրջանակներում  վեճերի լուծման գծով փորձագետների միջնորդական խմբի քննությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

EU launches trade dispute at WTO on Russia
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS: The European Union launched a trade dispute at the World Trade Organization on Friday to challenge Russia's treatment of European exports of agricultural and manufactured goods, the WTO said in a statement, Armenpress reports, citing Reuters.
The WTO said the EU accused Russia of levying tariffs that were higher than permitted on several types of goods, including paper and paperboard, palm oil and its fractions, refrigerators and combined refrigerators-freezers.
Under WTO rules, Russia will have 60 days to settle the issue in direct talks with the EU. After that the EU could escalate the dispute by asking the WTO to adjudicate. The dispute is the fifth involving Russia and the EU at the WTO.