ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը խոստումը կատարել է 200 տարի հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայից սերող Թերեզա Վալկարզեն հասել Է այն բանին, որ Կապիտոլիումի շենքի սրահում տեղադրեն ամերիկյան հեղափոխության փառապանծ գործիչ իսպանացի Բեռնարդո դե Գալվեսի դիմանկարը, ինչն ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում խոստացել էին 231 տարի առաջ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Գալվեսը 18-րդ դարում դարձել է ամերիկյան հեղափոխության հերոս՝ բրիտանացիներից պաշտպանելով այն գաղութները, որոնք ձգտում Էին հասնելու անկախության: Կառավարությունը շնորհակալություն Է հայտնել Գալվեսին, ճանաչել Է ազգային հերոս եւ խոստացել է նրա դիմանկարը կախել կառավարության շենքում: Այս պատմության մասին Վալկարզեին, որը նախկինում բնակվել է Իսպանիայում, պատմել Է նրա մայրը: Կինը որոշել Է պաշտոնապես Կոնգրեսին հիշեցնել խոստման մասին եւ դրանով իսկ վերականգնել արդարությունը:
«Ես Կոնգրեսի մերձակա փողոցում Էի: Պարզապես մտա այնտեղ եւ նրանց  հայտնեցի, որ այն (նկարը) կախեն»,- մեջբերում է Washington Рost թերթը Վալկարզեի խոսքը: «Խոստումը կատարելու» միջոցառմանը հրավիրվել Է 45-ամյա Թերեզա Վալկարզեն ինքը, որն ապրում Է Վաշինգտոնի արվարձանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Конгресс США выполнил обещание через 200 лет
Уроженка Испании Тереза Валькарзе добилась, чтобы в холле здания Капитолия разместили портрет прославленного деятеля американской революции испанца Бернардо де Гальвеса, о чем в конгрессе США обещали 231 год назад, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Гальвес в 18-м веке стал героем американской революции, защищая от британцев колонии, которые добивались независимости. Правительство выразило Гальвесу благодарность, признало национальным героем и пообещало повесить его портрет в правительственном здании. Об этой истории Валькарзе, которая ранее жила в Испании, рассказала её мать. Женщина решила официально напомнить конгрессу про обещание и тем самым восстановить справедливость.
"Я была на улице рядом с конгрессом. Я просто зашла туда и сообщила им, чтобы её (картину) повесили",- цитирует газета Washington Рost слова Валькарзе. На мероприятие "по исполнению обещания" была приглашена сама 45-летняя Тереза Валькарзе, которая живет в пригороде Вашингтона, отмечает издание.