Սերժ Սարգսյանն ու Նիկոլայ Ռիժկովը խոսել են ԵՏՄ շրջանակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության հեռանկարի շուրջ
Սերժ Սարգսյանն ու Նիկոլայ Ռիժկովը խոսել են ԵՏՄ շրջանակներում հայ-ռուսական
փոխգործակցության հեռանկարի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի անդամ, Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 25-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ համոզված է՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երևանյան նիստի արդյունքները կնպաստեն բարձր մակարդակի հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության առավել ամրապնդմանը: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Նիկոլայ Ռիժկովի անձնական ներդրումը ՀՀ և ՌԴ միջև դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման և այդ հարաբերություններում կարևոր դեր ունեցող միջխորհրդարանական կապերի սերտացման գործում:
Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ընդունելության ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, որ Երևանում և Մոսկվայում պարբերաբար անցկացվող միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերում քննարկվում են երկու բարեկամ երկրների համար արդիական ու կարևոր հարցեր՝ միտված է՛լ ավելի խորացնելու միջպետական բարձր մակարդակի հարաբերությունները: Նա գոհունակությամբ է խոսել հանձնաժողովի 25-րդ նիստի արդյունքների մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո ՀՀ և ՌԴ օրենսդիր մարմիններում դրանց քննարկման և վավերացման նախապատրաստմանն ուղղված աշխատանքներին, մտքեր են փոխանակել ԵՏՄ շրջանակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների ու հեռանկարի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ տարբեր անհատներ, լրատվամիջոցներ ազատ են քննարկելու, քննադատելու այդ գործընթացը, ներկայացնելու իրենց մոտեցումները, և դա միանգամայն բնորոշ է բաց հասարակություններին, սակայն ակնհայտ է, որ ընդունված այդ կարևորագույն որոշումը բխում է երկու երկրների շահերից. ինտեգրացիոն գործընթացները միտված են առավել ամրապնդելու հարաբերությունները, նպաստելու Միության անդամ երկրների հզորացմանն ու այդ երկրների ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացմանը:

Серж Саргсян и Николай Рыжков коснулись перспектив армяно-российского сотрудничества в рамках ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня члена Совета Федерации Федерального Собрания РФ, сопредседателя армяно-российской межпарламентской комиссии по сотрудничеству Николая Рыжкова и возглавляемую им делегацию, которые находятся в Армении в связи с участием в 25-ом заседании этой комиссии.Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, президент, приветствовав гостей, подчеркнул, что уверен в том, что результаты ереванского заседания межпарламентской комиссии будут способствовать дальнейшему укреплению  высокого уровня армяно-российского стратегического партнерства. Серж Саргсян высоко оценил личный вклад Николая Рыжкова в развитие союзнических отношений между Арменией и Россией и в активизацию межпарламентских связей, играющих важную роль в этих отношениях.
Николай Рыжков, поблагодарив Сержа Саргсяна за прием и теплые слова в свой адрес, подчеркнул, что на заседаниях межпарламентской комиссии, периодически проводимых в Ереване и Москве, обсуждаются актуальные и важные вопросы двух дружественных стран, призванные углубить высокий уровень межгосударственных отношений. Он с удовлетворением отметил и результаты 25 ереванского заседания.
В ходе встречи стороны коснулись подписанного 10 октября 2014 года договора о присоединении Армении в договору о Евразийском экономическом союзе, а также работ, связанных с обсуждением и подготовкой к ратификации этого договора в законодательных органах Армении и РФ,  обменялись мнениями о возможностях и перспективах развития армяно-российского сотрудничества в рамках ЕАЭС. Было подчеркнуто, что разные частные лица, СМИ свободны обсуждать, критиковать этот процесс, представлять свои подходы, что характерно для открытых обществ,  однако, однозначно очевидно, что принятое  важнейшее решение исходит из интересов обеих стран, интеграционные процессы направлены на дальнейшее укрепление отношений, содействие усилению стран ЕАЭС и повышению уровня благосостояния народов этих стран.