«Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնում բացվեց «Երևան Շոու 2014» ոսկերչական ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևան Շոու 2014» (Yerevan Show 2014)  նախաձեռնության նպատակը Հայաստանում ոսկերչական կլաստերի ստեղծումն ու զարգացումն է, իսկ ազատ տնտեսական գոտին գործոն է նոր աշխատատեղերի ստեղծման և օտարերկրյա մեծ ներդրումների ներգրավման համար: Այս մասին հոկտեմբերի 25-ին «Մերիդիան» նորաբաց էքսպո-կենտրոնում տեղի ունեցած «Երևան Շոու 2014» ոսկերչական ցուցահանդեսի բացմանը նշեց կազմակերպիչ Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության նախագահ (AJA) Գագիկ Գևորգյանը: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով, շրջելով տաղավարներով, ծանոթացավ ցուցահանդեսին ներկայացված կազմակերպությունների աշխատանքներին:
«Այսօր ազատ տնտեսական գոտին իր ենթակառույցներով արդեն պատրաստ է ընդունել իր առաջին ռեզիդենտներին, իսկ ամբողջ հզորությամբ այն կաշխատի 2015 թ.: Նախատեսված է ընդգրկել 120-150 օտարերկրյա ընկերություն, որոնք կապահովեն 1000-1500 նոր աշխատատեղեր», - հայտնեց Գագիկ Գևորգյանը:
Անդրադառնալով ցուցահանդեսին` AJA-ի նախագահը հավելեց, որ դրա կազմակերպումն  իրենց վաղեմի երազանքն էր: Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության կողմից կազմակերպված 4-րդ ցուցահանդեսին մասնակցում է 25 տեղական ընկերություն, շուրջ 27 երկիր ներկայացնող ոսկերչական, 100-ից ավելի ժամագործական ընկերություն և 200 արտասահմանյան գնորդ:
«Արդեն ավանդույթ են դարձել տարբեր երկրների և Հայաստանի` ոսկերչությամբ զբաղվող մասնագետների և գործարարների երևանյան հանդիպումները: Եվ պետք է ուրախությամբ նշել, որ ստեղծվել է արդյունավետ հարթակ, որտեղ մասնագետները կարող են ամփոփել բոլոր կատարված աշխատանքները, ծանոթանալ աշխարհի հայ ոսկերիչների ձեռքբերումներին, քննարկել հետագա անելիքներն ու ծրագրերը: Ներկայիս միջոցառման մասնակիցները մեծ դերակատարում ունեն ոսկերչական ոլորտի զարգացման գործում և իրենց գործունեությամբ նպաստում են մեր գործունեության զարգացմանը», - ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացմանը ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Ցուցահանդեսի ընթացքում, որը կընթանա հոկտեմբերի 25-28-ը, զուգահեռ տեղի կունենա «Հայաստանը ոսկերչական տարածաշրջանային կենտրոն»՝ համաժողովը` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ: «Երևան Շոու 2014»-ին զուգահեռ իրականացվում են «Երևանյան նորաձևության շաբաթը», որտեղ ներկայացված են Հայաստանի և Ռուսաստանի դիզայներների աշխատանքներ, ինչպես նաև  հայ ժամանակակից գեղանկարչության և քանդակագործության «Armenian Art Fair» ցուցահանդեսը, որին ներկայացված է մոտ 120 աշխատանք:
«Երևան Շոու 2014»-ի պատվավոր հյուրերն են Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին,«VICENZAORO միջազգային ցուցահանդեսի կազմակերպիչ՝ Fierra di Vicenza ընկերության գործադիր տնօրեն Կորադո Ֆակոն, Ռուսաստանի պետական գանձարանի ղեկավար Անդրեյ Յուրինը, Ադամանդ արտադրողների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մաքսիմ Շկադովը, Իսրայելի ոսկերիչ-արտադրողների միության գործադիր տնօրեն Իցհակ Բենդորը, Լոնդոնի ալմաստի բորսայի նախագահ Գարի Լևինը, ինչպես նաև ադամանդի ոլորտի աշխարհահռչակ «Դե Բիրս» և «Ալռոսա» ընկերությունների ղեկավարները:

В Экспо-центре “Меридиан” открылась ювелирная выставка “Ереван Шоу 2014”
Целью организации “Ереван Шоу 2014” является создание и развитие в Армении ювелирного кластера, а свободная экономическая зона является возможностью создания новых рабочих мест и привлечения крупных зарубежных инвестиций. Об этом 25 октября, во время открытия в новом Экспо-центре “Меридиан” ювелирной выставки “Ереван Шоу 2014”, заявил председатель Всемирного союза армянских ювелиров (AJA) Гагик Геворгян. На церемонии открытия выставки присутствовал президент Армении Серж Саргсян. Он обошел павильоны и ознакомился а представленными на выставке работами.
“Сегодня свободная экономическая зона уже готова принять своих первых резидентов, а во всю мощь она заработает в 2015 году. Предусмотрено привлечь 100-150 зарубежных компаний, которые обеспечат 1000-1500 новых рабочих мест”, - сообщил Геворгян.
По поводу открывшейся выставки председатель AJA сообщил, что это было их давней мечтой. В 4-й выставке, организованной Всемирным союзом армянских ювелиров принимают участие 25 местных компаний, ювелирные компании из около 27 стран, более 100 часовых компаний и 200 зарубежных покупателей.
“Ереванские встречи ювелиров и ювелирных компаний различных стран и Армении стали уже традиционными. И надо с удовлетворением отметить, что создана продуктивная площадка, где специалисты могут подытожить все проделанные работы, ознакомиться с достижениями армянских ювелиров со всего мира, обсудить дальнейшие программы. Участники сегодняшнего мероприятия играют большую роль в деле развития ювелирного искусства и своей деятельностью способствуют развитию нашей деятельности”, - сказал во время торжественного открытия выставки министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
Четвертая международная ювелирная выставка “Ереван Шоу 2014” открылась 25 октября и продлится три дня. В рамках мероприятий, при поддержке Министерства экономики Армении, предусмотрена конференция на тему “Армения – региональный ювелирный центр”. Одновременно с “Ереван Шоу 2014” проходит “Ереванская неделя моды”, где представлены работы дизайнеров Армении и России, а также выставка современных армянских художников «Armenian Art Fair», на которой представлены около 120 работ.
Почетными гостями “Ереван Шоу 2014” являются председатель Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) Гаэтано Кавальери, организатор международной выставки “VICENZAORO”, исполнительный директор компании Fierra di Vicenza Коррадо Фако, руководитель госказны России Андрей Юрин, председатель Международной ассоциации производителей алмазов Максим Шкадов, исполнительный директор Союза ювелиров-производителей Израиля Ицхак Бендор, председатель Лондонской алмазной биржи Гарри Левин, а также руководители всемирно известных в сфере производства алмазов компаний “Де Бирс” и “Алроса”.