Երևանում շքեղ ցուցադրությամբ մեկնարկեց «Golden lace» նորաձևության շաբաթը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (AJA) «Երևան շոու» ոսկերչական ցուցահանդեսի շրջանակներում առաջին անգամ Հայաստանում անցկացնում է «Yerevan Fashion Week: Golden lace» նորաձևության շաբաթը: Նորաձևության ցուցադրության ընթացքում իրենց հավաքածուներն են ներկայացնում մոդելավորողներ Հայաստանից, Ռուսաստանից: «Արմենպրես»-ը, հանդիսանալով ցուցադրության գլխավոր  ինֆորմացիոն հովանավորներից մեկը, ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույցներ և տեսանյութեր ցուցադրության կուլիսներից:
«Ատեքս» նորաձևության կենտրոն
«Ատեքսը» Երևանյան նորաձևության շաբաթին մասնակցում է «Նռան գույնը» խորագրով հավաքածուով: Նորաձևության կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դնոյանի խոսքով` հավաքածուի հեղինակը Միքայել Դանիելյանն է, սակայն հավաքածուն ամբողջացել է թիմային աշխատանքի արդյունքում: «Միքայելը, ով սկսել էր հավաքածուի աշխատանքները, տեղափոխվեց այլ գործակալություն, և հավաքածուն ամբողջացրին մեր կենտրոնի մյուս դիզայներները: Ամբողջ հավաքածուն  կանացի է և նուրբ:  Քանի որ այն անվանվում է «Նռան գույնը», մենք որոշել էինք կարմիրի  բոլոր երանգները համադրել սևի հետ: Հավաքածուի ոճը հիշեցնում է 50-ական թվականները: Հավաքածուն նրանց  համար է, ովքեր սիրում են մշտապես կանացի լինել»,- ասաց Դնոյանը:
«Շալումով» նորաձևության տուն
Հավաքածուում ներկայացված են Գերման Շալումովի և Լոլիտա Աղասովայի աշխատանքները: Նորաձևության տան ներկայացուցիչ Մերի Բելի խոսքով` հավաքածուն ամբողջությամբ բաղկացած է մուշտակներից:  Ներկա միտումները ցույց են տալիս, որ առավել նորաձև են կարակուլչայից պատրաստված մուշտակները: Տվյալ հավաքածուն ներկայացվել է ինչպես Մոսկվայում, այնպես էլ Փարիզում և Իտալիայում:
«էմի Վի» նորաձևության կենտրոն
Մոսկվայից ժամանած Էմիլիա Վիշնևսկայան ներկայացնում էր սեփական հավաքածուն` «էմի Վի» բրենդի ներքո: Ցուցադրության համար Երևան է բերվել ֆրանսիական և իտալական գործվածքներից  պատրաստված  հագուստի և ներքնազգեստի հավաքածու: Դիզայների խոսքով` ներքնազգեստի հավաքածուն ամբողջությամբ սև է, իսկ հագուստներն աշնան գույներն են ամբողջացնում:  «Այս հավաքծուից օգտվող կինը պետք է ինքնավստահ լինի: Նա պատրաստ է  մարտահրավեր  նետել ոչ միայն տղամարդկանց, այլ ամբողջ աշխարհին»,- ասում է նա:
«ՄԵՐԻԴԻԱՆ»  ազատ տնտեսական գոտու տնեօրեն Նիկա Մանուկովան պատմեց նորաձևության շաբաթի կազմակերպման նպատակի մասին: «Մենք ունենք հարթակ` զուգահեռ անցկացնելու մի քանի միջոցառում, և քանի որ ոսկերչությունն անհնարին է առանց նորաձևության՝ այս տարի որոշեցինք զուգակցել մի քանի միջոցառում. գեղանկարչության ցուցահանդես-վաճառքը, «Գոլդեն լեյս» երևանյան նորաձևության շաբաթը կդառնան ավանդական, և այնուհետ տարվա մեջ երկու-երեք անգամ կփորձենք կազմակերպել ավելի լայնածավալ միջոցառումներ»,- ասաց նա: Մանուկովայի խոսքով` նորաձևությունն այստեղ զուգակցվում է ոսկու և զարդերի ցուցադրման հետ:
Երևանում արդեն 4-րդ անգամ, Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (AJA) կազմակերպում է «Yerevan Show 2014» ոսկերչական ցուցահանդեսը` նորաբաց «ՄԵՐԻԴԻԱՆ» էքսպո կենտրոնում: Ցուցահանդեսն այս տարի հյուրընկալում էներկայացուցիչների շուրջ 27 երկրից (ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեյցարիայից, Չեխիայից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից, ԱՄԷ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Քուվեյթից, Հնդկաստանից, Հորդանանից, Արգենտինայից, Ճապոնիայից, Բելառուսից, Ավստրալիայից, Էստոնիայից և այլն): Ոսկերչական տոնն այս տարի համալրել է «Yerevan Fashion Week. Golden lace» նորաձևության շաբաթը: Այն Հայաստանում կազմակերպվում է առաջին անգամ և կրելու է շարունակական բնույթ:  Այս եռօրյա շոու- ցուցադրությունն անցկացվում  է «ՄԵՐԻԴԻԱՆ» էքսպո կենտրոնում հոկտեմբերի 24-26-ը։

В Ереване стартовала неделя моды «Golden lace»
Всемирный союз армянских ювелиров (AJA) в рамках ювелирной выставки «Ереван шоу» впервые в Армении проводит неделю моды «Yerevan Fashion Week: Golden lace». В ходе показа моды свои коллекции представляют модельеры из Армении, Росси, Грузии, Франции и США. Один из информационных спонсоров ИА «Арменпресс» представляет эксклюзивные материалы мероприятия.
Центр моды «Атекс»
«Атекс» принимает участие в неделе моды с коллекцией «Цвет граната». Директор центра Карине Дноян отмечает, что автором коллекции является Микаэль Даниелян, однако коллекция была собрана в результате командной работы. «Микэль, который начал работу над коллекцией, перешел в другое агентство, а работу продолжили другие дизайнеры нашей студии. Коллекция женская и нежная. Так как она называется «Цвет граната», мы решили использовать все оттенки красного в сочетании с черным. Стиль коллекции напоминает 50-ые годы прошлого века. Она предусмотрена для тех, кто хочет всегда быть женственной», - сказала Дноян.
Дом моды «Шалумов»
В коллекции представлены работы Германа Шалумова и Лолиты Агасовой. По словам представителя модного дома Мери Бель, коллекция полностью состоит из шуб. Современные тенденции показывают, что более модными являются каракулевые шубы. Данная коллекция была представлена в Москве, Париже и Италии.
Центр моды «Эмили»
Прибывшая из Москвы Эмилия Вишневская представила собственную коллекцию под брендом «Эмили». Для показа в Ереван привезена коллекция одежды и белья из французской и итальянской ткани. По словам дизайнера, коллекция белья полностью черного цвета, а одежда представлена в цветах осени. «Женщина, которая пользуется этой коллекцией, должна быть самоуверенной. Она готова бросить вызов не только мужчинам, но и всему миру», - сказала дизайнер.
Директор свободной экономической зоны «МЕРИДИАН» Ника Манукова рассказала о целях проведения недели моды. «У нас есть площадка для параллельного проведения нескольких мероприятий, и так как ювелирное искусство невозможно без моды, в этом году мы решили совместить несколько мероприятий: выставка-ярмарка художественных работ и ереванская неделя моды «Golden lace» станут традиционными, и в дальнейшем в два-три раза в год мы постараемся организовать более масштабные мероприятия», - сказала она. По словам Мануковой, мода здесь сочетается с показом ювелирных изделий.
AJA проводит «Yerevan Show 2014» уже в четвертый раз. В ювелирной выставке в этом году принимают участие представители из 27 стран.