Ֆրանսիան ավելի քան 100 մլն եվրո կհատկացնի Էբոլա տենդի դեմ պայքարելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են ավելի քան 100 մլն եվրո տրամադրել Էբոլա տենդի դեմ պայքարելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է Ելիսեյան պալատի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի գլխավորությամբ կայածած երկրի Անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքների հիման վրա:
«Ֆրանսիան այն երկրների թվում է, որոնք առավել ակտիվորեն են դիմակայում Էբոլայի համաճարակին, որն աննախադեպ չափերի է հասել Արեւմտյան Աֆրիկայում: Խորհրդի նիստի ընթացքում Հանրապետության նախագահը որոշում է ընդունել ուժեղացնել աջակցությունը Գվինեային՝ ավելի քան 100 մլն եվրոյի չափով միջոցներ հավաքելով գործողությունների ենթադրվող ծրագիրն իրականացնելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Այդ ծրագրով, մասնավորապես, նախատեսվում է պատրաստել մասնագետների, Գվինեայում շարք մտցնել երկու նոր բժշկական կենտրոն, երկրում հիվանդանոց բացել վիրուսով վարակված տեղի բուժանձնակազմի համար:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ հոկտեմբերի 19-ի դրությամբ հինգ երկրներում, որտեղ հայտնաբերվել է Էբոլայի վիրուսը, գրանցված է վարակման 9936 եւ մահվան 4877 դեպք: Այս տվյալները վերաբերում են Գվինեային, Լիբերիային, Սիեռա Լեոնեին, Իսպանիային եւ ԱՄՆ-ին: Ավելի վաղ ԱՀԿ-ն հայտարարել է Նիգերիայում եւ Սենեգալում համաճարակի ավարտվելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Франция направит более 100 млн евро на борьбу с лихорадкой Эбола
Французские власти намерены направить более 100 миллионов евро на борьбу с лихорадкой Эбола, говорится в заявлении Елисейского дворца, распространенном по итогам заседания Совета безопасности страны в узком составе во главе с президентом Франсуа Олландом, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Франция входит в число стран, наиболее активно противостоящих эпидемии Эбола, которая достигла беспрецедентных масштабов в Западной Африке. В ходе заседания Совета президент Республики принял решение усилить поддержку Гвинеи, собрав средства в размере более 100 миллионов евро для осуществления предполагаемого плана действий", — сказано в коммюнике.
Этот план, в частности, предполагает подготовку специалистов, введение в строй в Гвинее двух новых лечебных центров, открытие в стране госпиталя для местного медицинского персонала, зараженного вирусом, а также участие в европейской программе эвакуации сотрудников международных гуманитарных организаций в случае заражения.
"Глава государства потребовал, чтобы все необходимые средства были мобилизованы для борьбы с эпидемией, а также, чтобы позволить продолжать торговлю, которая поддерживает хрупкую экономику затронутых вирусом стран", — отмечают в Елисейском дворце.
По данным ВОЗ, всего на 19 октября в пяти странах, где был обнаружен вирус Эболы, зарегистрировано 9936 заразившихся и 4877 погибших от смертельного заболевания. Речь идет о данных по Гвинее, Либерии, Сьерра Леоне, Испании и США. Ранее ВОЗ заявила о прекращении эпидемии Эболы в Нигерии и Сенегале.