Սպիտակ տունը Թուրքիային կոչ է արել ճանաչել իր անցյալի ցավոտ դրվագները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Սպիտակ տան պաշտոնյաները պարբերաբար որպես պատմական փաստ են ճանաչել և սգացել են 1,5 միլիոն հայերի սպանդը և մահվան երթը, որն իրականացվել է Օսմանյան կայրսության վերջին օրերին: Նրանք պարբերաբար հայտնել են, որ դեպքերի լիակատար, անկեղծ ու արդար ճանաչումը բխում է բոլորի շահերից, այդ թվում` նաև Թուրքիայի, Հայաստանի, ԱՄՆ-ի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ասպարեզ» պարբերականին ուղարկած էլեկտրոնային հաղորդագրության մեջ հայտնել է Օբամայի աշխատակազմի նեւկայացուցիչը` այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայարարել է, որ  նոյեմբերին կցուցադրվի Հայոց ցեղասպանության որբերի գորգը:
«Այս հարցում և առհասարակ ավելի լայն իմաստով բռնությունները կանխարգելելու գործում Սպիտակ տան աշխատակազմի աշխատանքի ամենակարևոր սկզբունքներից մեկն այն է, որ ժողովուրդներն ավելի են ուժեղանում իրենց անցյալի ցավոտ դրվագները ճանաչելով և դրա հետ հաշվի նստելով: Դա շատ կարևոր է առավել արդար և հանդուրժող ապագայի հիմք կառուցելու համար»,- ասել էր պաշտոնյան:
Ավելի վաղ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտնել էր, որ Հայոց ցեղասպանության որբերի գորգը ամենայն հավանականությամբ նոյեմբերի 18-23-ը ներկայացված կլինի Սպտակ տան այցելուների կենտրոնում` որպես ցուցարդրության մաս:
Գորգը գործվել է հայ որբերի կողմից 1920 թ.: Գորգը հարուստ մանրամասներով մի աշխատանք է. հետևելով գորգի նախշերին՝ կարելի է տեսնել բույսեր և կենդանիներ, որոնք պատկերում են Դրախտը: Որբերի գորգը գործել են հայ աղջիկներ, ովքեր 1915 թ. ցեղասպանության ժամանակ  փրկվել և տարհանվել են ԱՄՆ-ի հովանավորյալ Մերձավոր արևելքի օգնության կազմակերպության կողմից: Գորգը գործվել է Ղազիր քաղաքում (այժմ Լիբանանում է), որպես երախտիք ԱՄՆ-ի կոմից ցուցաբերած օգնության: Այն 1925 թվականին նվիրվել է ԱՄՆ նախագահ Քելվին Քուլիջին: Քուլիջի կառավարման տարիներին գորգը հպարտորեն և հրապարակայնորեն ցուցադրվել է Սպիտակ տանը: Բայց նախագահ Բիլ Քլինթոնի կառավարումից հետո այն այլևս չի ցուցադրվել: Սպիտակ տունը, որ նախապես թույլատրել էր գորգը ցուցադրության հանել, առեղծվածային և կտրուկ կերպով հայտարարել էր, որ պատմական նշանակություն ունեցող այդ գործը «ներկա պահին հնարավոր չէ տրամադրել» ցուցադրության համար:

Белый дом призывает Турцию признать болезненные эпизоды своего прошлого
Президент США Барак Обама и должностные лица Белого Дома периодически признавали историческим фактом убийства 1,5 млн армян и их гибельную депортацию, которые имели место в последние дни Османской империи. Они периодически заявляли, что полноценное, искреннее и честное признании этих событий – в интересах всех, в том числе, Турции, Армении и США. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил представитель администрации Обамы в электронном сообщении, направленном изданию «Аспарез», после того, как американский конгрессмен Адам Шифф заявил, что в ноябре состоится демонстрация ковра, сотканного армянскими детьми, осиротевшими в результате Геноцида армян.
«В этом вопросе и в вопросе предупреждения насилия в более широком смысле этого слова, один из самых важных принципов деятельности аппарата Белого дома – это признание народами болезненных  эпизодов своего прошлого. Это очень важно для создания основы своего более справедливого и толерантного будущего», - сказал представитель администрации президента США.
Ранее конгрессмен Адам Шифф сообщил, что ковер, подаренный  армянскими детьми-сиротами, 18-23 ноября будет демонстрироваться в Центре посетителей Белого дома, как часть экспозиции.
Этот исторический ковер, величиной в комнату, в 1925 году был подарен президенту США Калвину Кулиджу и американскому народу в знак признательности  за гуманитарную помощь, оказанную тысячам детей и престарелых. Благодаря фонду помощи Ближнему Востоку, инициированному Конгрессом США, 100 тысяч сирот Ближнего Востока, Греции и Армении получали своевременно пищу и заботу.
Ковер уже 20 лет хранится в запасниках Белого дома и не демонстрировался со дня правления президента Билла Клинтона. В последний раз правительство США  отказалось предоставить для экспозиции этот ковер во время организуемого в декабре мероприятия в Институте Мхитарян, заявив, что «в данный момент его невозможно предоставить для экспозиции».