ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո էլ պահպանվելու է Վրաստանի հետ ազատ առևտրի ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի միջև գործող ազատ առևտրի ռեժիմը մնալու է ուժի մեջ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Ազգային Ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի նկատմամբ առանձնահատուկ մոտեցում է կիրառվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելիս` պայմանավորված երկու հանգամանքով: «Առաջինն այն է, որ միասնական սահման չունենք միության անդամ երկրների հետ, մյուսը` Հայաստանի Հանրապետության աշխարահագրական դիրքն է, որ սահմանակից ենք չորս երկրի, որից երկուսի հետ կապ չունենք: Վրաստանը գնում է ասոցացման համաձայնագրի ուղղությամբ, սակայն մենք պահպանում ենք Վրաստանի հետ մեր պայմանավորված ազատ առևտրի համաձայնագիրը, այն մնում է ուժի մեջ: Կրկին մեր ապրանքները Վրաստան կմտնեն զրո տոկոս դրույքաչափով, այնտեղից էլ Հայաստան կմտնեն կրկին զրո տոկոս դրույքաչափով: Ոչ մի փոփոխություն չկա այդ պայմանավորվածության առումով: Սա լավագույն օրինակն է, թե ինչպես կարող են համագործակցել երկու տարբեր տնտեսական միավորումներին միացած երկրները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտնեց Վարդան Այվազյանը:
Այվազյանի տեղեկացմամբ` այսօր Ազգային ժողովը զբաղված է ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցության պայմանագրի վավերացման գործընթացով: «Արդեն երեկվանից սկսվել է գործընթացը, ու մենք շատ շուտով կստանանք ԵՏՄ անդամակցության համաձայնագիրը` բոլոր օրենսդրական փաթեթներով, քանի որ մինչև դեկտեմբերի 31-ը պետք է վավերացնենք պայմանագիրն ու այն դարձնենք գործողության նորմ, որ հունվարի մեկից դառնանք լիիրավ անդամ»,-հավելեց պատգամավորը:
Հոկտեմբերի 10-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում ՀՀ նախագահը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու պայմանագիրը: Միությունը կսկսի գործել 2015 թվականի հունվարի 1-ից:

Режим свободной торговли с Грузией сохранится у Армении и после ее членства в ЕАЭС
Режим свободной торговли, действующий между Арменией и Грузией, останется в силе. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель комиссии по экономическим вопросам Национального Собрания Армении Вардан Айвазян. По его словам, к Армении проявлен особый подход в плане членства в Евразийском экономическом союзе, обусловленный двумя обстоятельствами. «Первое, у нас нет общей границы со странами-членами ЕАЭС, второе – геополитическое положение Армении, граничащей с 4-мя странами, с двумя из них мы не поддерживаем каких-либо связей. Грузия идет к Соглашению об ассоциации, однако мы сохраняем с этой страной соглашение о свободной торговле, которое остается в силе. Наши товары будут по-прежнему поступать в Грузию с нулевой процентной ставкой, то же касается и грузинских товаров.
Никаких изменений в этой плане в наших договоренностях нет. Это лучший пример того, как могут сотрудничать страны, присоединившиеся к двум разным экономическим объединениям», - сказал Вардан Айвазян.
Он также сообщил, что сегодня НС занят процессом ратификации Договора о членстве Армении в ЕАЭС. «Этот процесс начался уже вчера и мы вскоре получим соглашение о членстве в ЕАЭС со всеми законодательными пакетами, поскольку до 31 декабря должен быть ратифицирован договор, который должен стать нормой действий, чтобы уже с 1 января мы стали полноправными членами этого союза», - сказал депутат.
10 октября 2014 года президент Армении Серж Саргсян на заседании Высшего Евразийского совета в Минске подписал документы о присоединении к ЕАЭС. Союз будет действовать с 1 января 2015 года.