«Հայ ֆեստ»-ն այս տարի կունենա մասնակիցներ 18 երկրից, բացումն`այսօր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնութ երկրից ժամանած 200 մասնակիցներ և հյուրեր հոկտեմբերի 1-ից Երևանում կմասնակցեն «Հայ ֆեստ» 12-րդ միջազգային թատերական փառատոնին: «Փառատոնային իրարանցում» խորագրի ներքո անցկացվող տոնը կմեկնարկի այսօր ժամեր անց:  ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ անցկացվող իրադարձությունն այս տարի տեղի կունենա հոկտեմբերի 1-8-ը:
«Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը փառատոնի մեկնարկին ընդառաջ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հույս հայտնեց, որ ամեն ինչ լավ կանցնի:
«Փառատոնը նախորդ տարի բաղկացած էր տարբեր տարրերից՝ սեր, կիրք, գործողություն, գաղափար և այլն: Փառատոնի այս տարվա լոգոյից նկատում ենք, որ մարդիկ՝ հանդիսատեսն ու դերասանները, միաձուլված են. ստեղծվում է թատրոն: Փառատոնի ռուսական ծրագիրը հզոր է: Բրիտանական «Լայվինգ փիքչրս» թատրոնի ներկայացումը ևս շատ լավն է: Մեր ծրագիրը շատ հագեցած է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  նշեց Արթուր Ղուկասյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ժամանակակից արվեստի վարչության պետի տեղակալ Արամ Գյուրջյանն ընդգծեց, որ նախարարությունը շատ է կարևորում փառատոնի անցկացումը: «Այս փառատոնը ճանաչված, սիրված և շատ սպասված է: Փառատոնի շնորհիվ հանրությունը ոչ միայն հաղորդակցվում է տարբեր ներկայացումների, այլև մասնակցում է վարպետության դասերի»,-նշեց նա:
Փառատոնի բացումը կազդարարի աշխարհահռչակ հունգարական «Լիվինգ փիքչըրս» թատրոնի «Կենդանի մակերես» մուլտիմեդիա ներկայացումը` Կ.Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում: «Լիվինգ փիքչըրս» թատրոնը հիմնադրվել է 2003 թվականին՝ նպատակ ունենալով ստեղծել վիզուալ և բազմաժանր թատերական ներկայացումներ, կենդանի ցուցահանդեսներ և նմանատիպ այլ ծրագրեր: Ներկայացման մեջ հանդիսատեսը կարող է ուսումնասիրել երկրաբանություն կամ պարզապես հաճույք ստանալ դրանից. նրան կարող են հիացնել տեղագրական փոխակերպումները և մակերևույթի վերացական մարմինների շարժումները:
Ներկայացման բեմադրիչ Սոֆի Բերսին առաջին անգամ է մեր երկրում: Խոստովանում է՝ առաջին անգամ չէ, որ դիմել է «Հայ ֆեստ»-ին մասնակցելու համար, բայց այս անգամ ամեն ինչ ստացվեց:
«Մեր թատրոնը յուրահատուկ է ոչ միայն Հունգարիայում, այլև ամբողջ Եվրոպայում: Սա ներկայացում է առանց բառերի, խոսքերն անիմաստ են: Ներկայացման ընթացքում ոչ մի դերասանի բեմում չեք տեսնի»,-նշեց Սոֆի Բերսին: Բեմադրիչի խոսքով՝ ինքը  հայ ուսուցիչ է ունեցել, տպավորված է հայկական ճարտարապետությամբ և ցանկանում է այցելել տարբեր երկրներ:
«Հայ ֆեստ»-ին այս տարի կհյուրընկալվեն 18 երկրից ժամանած 200 մասնակիցներ և հյուրեր, որոնց թվում` հեղինակավոր արվեստագետներ, արտմենեջերներ, միջազգային փառատոնի նախագահներ, թատերագետներ` Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Ավստրիայից, Ֆինլանդիայից, Ռուսաստանից, Իրանից, Վրաստանից և այլն:
Երևանյան 10 բեմահարթակներում կցուցադրվի ավելի քան 50 ներկայացում:
Թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտել դրամատիկական, երաժշտական, պարային, իրերի, տիկնիկային, ինչպես նաև բացօթյա ներկայացումներ:
Կրճատվել է փառատոնին հատկացվող օգնությունը, սակայն որակը դրանից չի տուժի: Փառատոնի հյուրերը կանցկացնեն վարպետության դասընթացներ:
Փառատոնի նշանավոր ներկայացումներից են «Ջուրը`գդալ-գդալ» ներկայացումը (հայ-ամերիկյան համատեղ թատերական նախագիծ), «Արտիշոկ» թատրոնի (Ղազախստան) «Պուշկին stand-up», «Մոդեռն» թատրոնի (Ռուսաստան) «Մահացած պարեր», «Դոկ» թատրոնի (Ռուսաստան) «150 պատճառ հայրենիքդ ատելու համար», «Լայվինգ փիքչըրս» թատրոնի (Մեծ Բրիտանիա) «Խելագարի հիշատակարանը», «Ֆրեյս Բոզեն» թատրոնի (Իտալիա) «Տեսարան`արգոնավտների հետ»:
Երևանյան թատրոններից «Հայ ֆեստ»-ի հիմնական ծրագրում հանդես կգան Հովհ. Թումանյանի անվան Տիկնիկային, «Համազգային», «Փոքր» և «Միհր» թատրոնները: «Հայ ֆեստ»-ը նաև ուսանողներին հնարավորություն կտա ներկայացնել իրենց աշխատանքները «Արմֆեստ» ուսանողական ծրագրում:
Ներկայացումների մուտքը կլինի անվճար, ինչը հնարավորություն կտա ավելի մեծ թվով հայ թատերասեր հասարակությանը ծանոթանալ արտերկրի թատերական արվեստի բարձրարժեք նմուշներին: Իսկ փառատոնի բացման ներկայացումը հնարավոր կլինի դիտել հրավիրատոմսերով:
«Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնն առաջին անգամ կայացել է 2003-ին: Փառատոնի նախագահն է Արթուր Ղուկասյանը: 2006 թվականից «Հայ ֆեստ»-ը գլխավոր թատերական փառատոնն է նախկին ԽՍՀՄ տարածաշրջանում (բացառությամբ Մոսկվայի):

В международном театральном фестивале «Ай Фест» примут участие 18 стран
Представители 18 стран – 200 участников и гостей – 1 октября примут участие в стартующем через несколько часов в Ереване 12-м международном театральном фестивале «Ай Фест», проходящем в этом году под девизом «Фестивальный переполох». Фестиваль, организуемый при содействии Mинистерства культуры Армении, состоится 1-8 октября.
На пресс-конференции, посвященной этому событию в культурной жизни Армении президент «Ай Фест» Артур Гукасян выразил надежду, что все пройдет хорошо.
«Фестиваль прошлого года состоял из следующих элементов – любви, страсти, действия, идей и др. Из лого этого фестиваля видно, что люди – зрители и артисты - объединяются в едином порыве и рождается театр. Фестиваль этого года имеет сильную российскую программу, очень хороший спектакль покажет и британский театр «Лайвинг пикчерс»», - отметил Артур Гукасян.
Замначальника Управления современного искусства аппарата Mинистерства культуры Арам Гюрджян подчеркнул, что этот фестиваль признанный, любимый и давно ожидаемый.
Открытие фестиваля ознаменуется показом спектакля мультимедиа «Живая поверхность» всемирно известного венгерского театра «Ливинг пикчерс» в Русском драматическом театре имени К.Станиславского. Этот театр был создан в 2003 году с целью постановки визуальных и многожанровых спектаклей, живых выставок и других подобных программ.
Режиссер-постановщик Софи Берси впервые в Армении, признается, что не раз обращалась для участия в «Ай Фест», и лишь на сей раз все получилось.
«Наш театр особенный не только в Венгрии, но во всем мире», - сказала она, добавив, что у нее был учитель-армянин и что она впечатлена армянской архитектурой и хотела бы побывать во многих странах.
Как сообщает Арменпресс, ожидается 200 участников из 18 стран и гости, в том числе известные искусствоведы, артменеджеры, президенты международных фестивалей, театроведы из Великобритании, США, Франции, Италии, Австрии, Финляндии, России, Ирана, Грузии и др.
На 10 сценических площадках Еревана будет представлено более 50 спектаклей.
Театралы смогут увидеть в дни «Ай Феста» драматические, музыкальные, кукольные спектакли, в том числе представления под открытым небом.
«Сокращена финансовая помощь фестивалю, однако качество от этого не пострадает», - заверил президент «Ай Феста». Гости фестиваля проведут также мастер-классы.
Из интересных спектаклей, которые можно будет увидеть в рамках «Ай Феста», стоит особо отметить «Вода: ложка за ложкой» (совместный армяно-американский театральный проект), «Пушкин stand-up»  театра «Артишок» (Казахстан), «Умершие танцы»  театра «Модерн, Россия, «150 причин ненависти к родине» театра «Док» РФ, «Память сумасшедшего»
театра «Ливинг пикчерс» Великобритания, «Картина с аргонавтами» итальянского театра «Фрейс Бозен».
Из ереванских театров в фестивале примут участие Кукольный театр имени Ованнеса Туманяна, «Амазгаин», театры «Покр» и «Михр».
«Ай Фест» даст возможность студентам представить свои работы в рамках «АрмФеста»
Вход на спектакли бесплатный, а на церемонию открытия фестиваля можно будет попасть только по пригласительным билетам.
Международный театральный фестиваль «Ай Фест» впервые состоялся в 2003 году. Президент фестиваля Артур Гукасян. С 2006 года «Ай Фест» - главный театральный фестиваль на постсоветском пространстве (за исключением Москвы).