Ստամբուլում հայկական համայնքի սեփականությունը վերադարձվել է տերերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի հիմնադրամների գլխավոր խորհուրդը որոշում է կայացրել շուրջ 42 հազար քառակուսի մետր տարածք վերադարձնել հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հիմնադրամին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը, հայկական համայնքին վերադարձված տարածքի մեջ է մտնում նաև Ստամբուլի Զեյթինբուրնուի մարզադաշտը:
Հայկական գույքը հիմնադրամին վերադարձնելու վերջնական որոշումը կայացվել է 2014 թվականի հունվարի 22-ին: Սակայն Զեյթինբուրնուի քաղաքապետարանը դատարանում բողոքարկել էր որոշումը` պատճառաբանելով, թե հայկական համայնքին տարածքը վերադարձնելու որոշումը հակաօրինական է: Այդուհանդերձ, դատարանը չի բավարարել Զեյթինբուրնուի քաղաքապետարանի հայցը` տարածքը թողնելով հայկական համայնքին:
Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հիմնադրամի ղեկավար Պետրոս Շիրինօղլուն նշել է, որ ցանկանում են իրենց վերադարձված և 338 միլիոն թուրքական լիրա (մոտ 150 միլիոն ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ տարածքն օգտագործել ամենաարդյունավետ ձևով: Շիրինօղլուի խոսքով` այդ տարածքում ամենայն հավանականությամբ կկառուցվեն առևտրի կենտրոն, հյուրանոց կամ իջևանատուն, իսկ դրանցից ստացվող եկամուտը կօգտագործվի հիվանդանոցի և համայնքի կարիքները հոգալու համար:

Собственность армянской общины в Стамбуле возвращена их законным владельцам
Главный совет фондов Турции принял решение о возращении около 42.тысяч кв.м территории Фонду армянской больницы Сурб Пркич (Св.Спасителя, - ред.). Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкий Haberler.com, в реестр возвращаемых «земель» входит также стадион Зейтинбурну в Стамбуле.
Окончательное решение о возвращении Фонду армянского имущества было принято 22 января 2014 года. Мэрия Зейтинбурну попыталась опротестовать в суде это решение как противозаконное, тем не менее, суд не удовлетворил иск мэрии, оставив указанную территорию за армянской общиной.
Руководитель Фонда больницы Сурб Пркич Петрос Шириноглу отметил, что они постараются использовать возвращенные площади, оцениваемые в 338 млн турецких лир (около 150 млн долларов США) наилучшим образом. По его словам, на этой территории, по всей вероятности, будут построены Центр торговли, гостиница, а полученные доходы будут направлены на нужды больницы и армянской общины в целом.