Տասներեք զավակների հայրը Ծնողական փառքի մեդալակիր է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անկախության 23-րդ տարեդարձի առիթով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոր` Ծնողական փառքի մեդալով պարգեւատրեց տասներեք զավակների հայր Վոլոդյա Մկրտչյանին:  Նախագահական նստավայրում պարգեւատրման արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում Մկրտչյանը նախ շնորհավորեց հայ ժողովրդին անկախության տոնի առթիվ եւ խաղաղություն մաղթեց աշխարհին, ապա` երախտագիտություն հայտնեց երկրի ղեկավարին` նման պարգեւի արժանացնելու համար: «Աշխարհին եւ մեր երկրին մաղթում եմ խաղաղություն, մենք բոլորս պետք է լինենք միասին միասնական, դրա մեջ է մեր ուժը» ,-ասաց պարգեւատրվածը:
Վոլոդյա Մկրտչյանի տասներեք զավակներն ունեն բարձրագույն կրթություն: Նրանցից երեքն ավարտել են երկու բուհ, իսկ մեկը` երեք բուհ: Նրա կինը հինգ ամիս առաջ մահացել է, իսկ նա պարգեւատրման էր ներկայացել դուստրերից մեկի հետ:
ՀՀ անկախության 23-րդ տարեդարձի առիթով տարբեր բնագավառներում ակնառու նվաճումների և հաջողությունների հասած հիշյալ անձանց Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողության ժամանակ հանձնել է պարգևները, որոնց թվում առաջին անգամ եղել են նաև «ՀՀ պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» ՀՀ նոր օրենքով սահմանված մեդալներն ու շքանշանները: Մինչ այժմ սահմանված պետական բարձր պարգևներին ավելացել են Երախտագիտության մեդալը, «Աշխատանքային վաստակի համար» մեդալը, Ծնողական փառքի մեդալը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» շքանշանը և Բարեկամության շքանշանը: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին տոնի և պետական բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:

Отец тринадцати детей награжден медалью Родительская слава
По  случаю Дня Независимости  Указом  президента Армении отец  тринадцати детей  -  Володя Мкртчян,  награжден  медалью Родительская слава. В беседе с журналистами после церемонии награждения в резиденции президента Мкртчян поздравил народ с Днем Независимости, пожелав мира во всем мире, затем выразил благодарность Сержу Саргсяну за такую награду. «Мы все должны быть едины – в этом наша сила», - сказал отец-герой.
Как передает Арменпресс, у  всех тринадцати детей Мкртчяна высшее образование. Трое из них окончили два вуза, а один – три. Супруга его скончалась пять месяцев назад, на церемонию награждения он пришел с одной из дочерей.
По случаю праздника и  за очевидные достижения в разных сферах деятельности сегодня в своей резиденции  Серж Саргсян в торжественной обстановке  вручил награды, среди которых были и новые, утвержденные новым законом «О государственных наградах и почетных званиях РА». Среди них  медаль Признательности, медаль За Трудовые заслуги, медаль Родительской  славы, орден  За заслуги перед Отечеством,  орден Дружбы.