Հայաստանը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում պատրաստ է այնքան հեռու գնալ, որքան դրան պատրաստ է ԵՄ-ն. Նալբանդյան
Հայաստանը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում պատրաստ է այնքան հեռու գնալ, որքան
դրան պատրաստ է ԵՄ-ն. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է զարգացնել և առավել խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական Միության հետ և գնալ այնքան հեռու, որքան դրան պատրաստ է ԵՄ-ն: Այս մասին Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, թե որքանով ԵՏՄ-ին անդամակցությունը կխանգարի Հայաստանին` ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմանը: «Մենք միշտ ասել ենք, որ պատրաստ ենք խորացնել, զարգացնել, ամրապնդել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, գնալ այնքան հեռու,  որքան դրան պատրաստ է Եվրամիությունը: Սակայն դա չպետք է լինի ի հաշիվ Ռուսաստանի հետ մեր դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունների և ոչ ի հաշիվ այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում ներգրավված լինելու մեր ցանկության»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շեշտեց նախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ երբ Հայաստանը անցած տարվա սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց ՄՄ-ին անդամակցելու ցանկության մասին, 10 օր անց Երևանում անցկացվել է Եվրամիության Արևելյան գործընկերության նախաձեռնությամբ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: «Եվ այդ ժամանակ Եվրամիությունից ներկա բարձր պաշտոնյաների ներկայությամբ ես նույն բանն ասացի: Նրանք էլ քաջ տեղյակ էին, որ այդպես է եղել նախաձեռնությունից առաջ և ամբողջ բանակցային ընթացքում և այսօր, ուստի, որևէ մեկն այլ կարծիք չուներ»,- նկատեց նախարարը:
Նալբանդյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ Հայաստանը և ԵՄ-ն Վիլնյուսում համատեղ հայտարարություն են ընդունել համագործակցությունը փոխադարձ հետքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում շարունակելու համար, որում ընդգծված են համագործակցության ուղիները և հետագա անելիքները:

В отношениях с ЕС Армения готова пойти настолько далеко, насколько готов сам ЕС – Эдвард Налбандян
В отношениях с ЕС Армения  готова пойти настолько далеко, насколько готов сам ЕС – Эдвард  Налбандян
Армения готова расширять и углублять отношения с ЕС и на этом пути пойти настолько далеко, насколько готов сам Евросоюз. Об этом на V форуме Родина-Диаспора сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян в ответ на вопрос, насколько присоединение к ЕАЭС помешает развитию отношений с ЕС.
« «Мы всегда заявляли, что готовы развивать, расширять и укреплять отношения с ЕС и пойти настолько далеко, насколько готов сам Евросоюз. Однако этот процесс не должен происходить за счет союзнических, стратегических отношений с Россией и нашего желания интегрироваться в другие структуры», - сказал министр.
Он напомнил: когда 3 сентября прошлого года Армения сообщила о присоединении к ТС, через 10 дней в Ереване по инициативе Восточного партнерства состоялась встреча министров ИД. «И в ходе встречи в присутствии всех высоких чинов ЕС я сказал то же самое. Они также прекрасно знали, что так было всегда – и до инициативы, и в течение всего переговорного процесса, и сегодня. Так что иного мнения у нас нет», - отметил Налбандян.
Министр ИД РА вновь напомнил, что в Вильнюсе Армения и ЕС приняли совместное заявление о сотрудничестве во всех сферах, представляющих взаимный интерес, и в этом документе намечены все пути сотрудничества и перспективные действия.