Շոտլանդիայի հանրաքվեն հարստացրեց ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել Շոտլանդիայի կարգավիճակի հանրաքվեի վերաբերյալ հայտարարությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչության տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետություն) արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Շոտլանդիայի ինքնորոշման հանրաքվեի անցկացումը:
Անկախ արդյունքներից, Շոտլանդիայի հանրաքվեն դարձավ ևս մեկ նախադեպ, որը հարստացրեց ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համաշխարհային պրակտիկան և հաստատեց այն ակնհայտ փաստը, որ  սեփական ճակատագիրը որոշելու ժողովուրդների իրավունքի ճանաչումը նորմ է համարվում ժողովրդավարական հասարակության մեջ:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ոտնահարումն է հանգեցրել մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների ու Ադրբեջանից հայ բնակչության բռնատեղահանման և Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ հանդեպ հետագա լայնամասշտաբ  ագրեսիայի, որի արդյունքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, իսկ հարյուր հազարավորները դարձան փախստական:
Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության միջազգային ճանաչումը, որն իրականացվել է 1991թ. և հաստատվել 2006թ., կապահովի խաղաղ գործընթացի անդառնալիությունը ու հնարավորություն կտա կենտրոնացնել ջանքերը ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ստեղծված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների և պայմանների մշակման վրա»:

Референдум в Шотландии стал еще одним прецедентом, обогатившим мировую практику применения права народов на самоопределение
Референдум в Шотландии стал еще одним прецедентом, обогатившим мировую практику
применения права народов на самоопределение
Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики выступило с официальным заявлением в связи с референдумом о статусе Шотландии. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, в заявлении говорится:
«Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцах) приветствует проведение референдума по самоопределению Шотландии.
Независимо от его результатов, референдум в Шотландии стал еще одним прецедентом, обогатившим мировую практику применения права народов на самоопределение и вновь подтвердившим тот очевидный факт, что признание права народов самим решать свою судьбу является нормой в демократическом обществе.
В этой связи считаем  необходимым напомнить, что именно попрание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение привело к массовым нарушениям прав человека и депортации армянского населения Азербайджана и последующей полномасштабной агрессии Азербайджана против НКР, в результате чего были убиты десятки тысяч человек, а сотни тысяч стали беженцами.
Международное признание волеизъявления народа Арцаха, реализованного в 1991 году и подтвержденного в 2006 году, обеспечит необратимость мирного процесса и позволит сконцентрировать усилия на выработке необходимых механизмов и условий мирного сосуществования двух независимых государств – Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана,  сформировавшихся в результате развала СССР и навязанной азербайджанской стороной войны».