ԱԺ-ում հյուրընկալել են Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անդամները սեպտեմբերի 18-ին հանդիպել են Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավորների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անունից ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Արաիկ Հովհաննիսյանը կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումը: Խմբի ղեկավարը նշել է, որ փոխադարձ այցերը կնպաստեն հետագայում եւս երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը: Արաիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ այսօր առկա է մեծ հնարավորություն տնտեսական ու մշակութային կապերի զարգացման համար:
Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավոր, պատվիրակության ղեկավար Ֆեյսալ Ֆահդ ալ-Շային, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս կարեւորել է փոխադարձ այցերը, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, միջազգային կառույցներում երկու երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Երկու կողմերն էլ նշել են, որ բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության եւ ներդրումներ կատարելու լայն հնարավորություններ կան: Ներդրումների փոխադարձ հետաքրքրությունների շրջանակում հատկապես կարեւորվել է փոխգործակցությունը գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, ինչպես նաեւ կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: Կարեւորվել է նաեւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Քուվեյթի կառավարությանը հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի, սիրիահայ փախստականներին հումանիտար օգնություն, ինչպես նաեւ Երեւանի թիվ 1 տուն-ինտերնատում շինարարական աշխատանքների իրականացմանը ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերելու համար:

National Assembly of Armenia hosts MPs of Kuwaiti Parliament
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS: On September 18, the members of the RA National Assembly Armenia-Kuwait Friendship Group met with the MPs of the Kuwaiti Parliament, Information and Public Relations Department of the National Assembly of Armenia told Armenpress.
On behalf of the Armenia-Kuwait Friendship Group welcoming the guests’ visit to Armenia, the Head of the friendship group Araik Hovhannisyan attached importance to the further development of bilateral relations. The Head of the Group noted that mutual visits would promote the expansion of inter-parliamentary ties between the two countries also in the future. According to Araik Hovhannisyan, at the present a great potential for the advancement of economic and cultural ties is in place between the two states.
The member of Kuwaiti Parliament, Head of Delegation Faisal Fahd Al Shaya, thanking for the warm reception, also attached importance to the mutual visits, which are going to promote the development of interparliamentary ties and the expansion of cooperation in the international structures between the two states.
The both parties mentioned that there are wide opportunities for cooperation and investment in many fields. The interaction in agricultural, industrial, as well as educational and healthcare spheres was especially spotlighted within the framework of investments of mutual interests. The increase of goods turnover volumes between the two countries was highlighted as well.
During the meeting the members of the Armenia-Kuwait Friendship Group expressed gratitude to the Kuwaiti Government for the warm attitude towards the Armenian community, for the humanitarian help to the Syrian Armenian migrants, as well as for the financial help aimed at the construction works in N 1 Nursing House in Yerevan. The parties discussed other issues of mutual concern as well.