ԱԺ-ում հյուրընկալել են Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անդամները սեպտեմբերի 18-ին հանդիպել են Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավորների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անունից ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Արաիկ Հովհաննիսյանը կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումը: Խմբի ղեկավարը նշել է, որ փոխադարձ այցերը կնպաստեն հետագայում եւս երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը: Արաիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ այսօր առկա է մեծ հնարավորություն տնտեսական ու մշակութային կապերի զարգացման համար:
Քուվեյթի խորհրդարանի պատգամավոր, պատվիրակության ղեկավար Ֆեյսալ Ֆահդ ալ-Շային, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս կարեւորել է փոխադարձ այցերը, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, միջազգային կառույցներում երկու երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Երկու կողմերն էլ նշել են, որ բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության եւ ներդրումներ կատարելու լայն հնարավորություններ կան: Ներդրումների փոխադարձ հետաքրքրությունների շրջանակում հատկապես կարեւորվել է փոխգործակցությունը գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, ինչպես նաեւ կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: Կարեւորվել է նաեւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստան-Քուվեյթ բարեկամական խմբի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Քուվեյթի կառավարությանը հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի, սիրիահայ փախստականներին հումանիտար օգնություն, ինչպես նաեւ Երեւանի թիվ 1 տուն-ինտերնատում շինարարական աշխատանքների իրականացմանը ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերելու համար:

Парламентская делегация Кувейта посетила НС Армении
Члены группы дружбы Национального Собрания Армения–Кувейт 18 сентября встретились с депутатами парламента Кувейта.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя от имени парламентской группы дружбы Армения – Кувейт визит гостей в Армении, руководитель группы дружбы А.Ованнисян подчеркнул важность всемерного развития двусторонних отношений. Он отметил, что взаимные поездки будут содействовать расширению межпарламентских связей между обеими странами. По словам А.Ованнисяна, ныне налицо большие возможности для развития экономических и культурных связей между Арменией и Кувейтом.
Депутат парламента Кувейта, глава делегации  Фейсал Фахд аль-Шайи, поблагодарив за теплый прием, также отметил важность взаимных визитов, способствующих развитию межпарламентских связей, расширению сотрудничества двух стран в международных структурах.
Обе стороны отметили, что есть широкие возможности для сотрудничества и вложения инвестиций в различных сферах. В русле взаимного интереса к инвестициям особо было выделено взаимодействие в области сельского хозяйства, промышленности, а также образования и здравоохранения. Подчеркнута была также важность роста объемов товарооборота между двумя странами.
В ходе встречи члены группы дружбы НС Армения – Кувейт поблагодарили правительство Кувейта за проявляемое к местной армянской общине теплое отношение, гуманитарную помощь армянским беженцам из Сирии, а также за финансовую поддержку в проведении строительных работ в ереванском доме-интернате N 1.