«Թիմը դաշտում պետք է ապրի «խենթ» լինելու գաղափարով». Բեռնար Շալանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային հավաքականը սեպտեմբերի 2-ին անցկացրեց նախախաղային մարզումը «Սկոնտո» մարզադաշտում: Մարզումից առաջ տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի մամուլի ասուլիսը: «Սա լավ հնարավորություն է մեզ համար անցկացնելու ընկերական հանդիպում և ստուգելու թիմի վիճակը: Ուրախ եմ, որ նորից այստեղ եմ: Իսկ ինչ վերաբերում է երկրորդ կազմին, ապա, ոչ, երկրորդ կազմով խաղալու իմաստ չեմ տեսնում: Կարելի է, ասենք թե, ընդմիջումից հեռո փոխել յոթ ֆուտբոլիստների, բայց ես ուզում եմ տեսնել, թե ինչ վիճակում են ֆուտբոլիստները և այս խաղը շատ կարևոր է այդ առումով: Նաև շատ կարևոր է այն ֆուտբոլիստների համար, ովքեր քիչ խաղային պրակտիկա ունեն: Մենք պաշտոնական խաղ ունենք և պետք է խաղանք լավ թիմի դեմ»,-ասել է Շալանդը:
Խոսելով Լատվիայի հավաքականի մասին գլխավոր մարզիչը շեշտել է. «Ես դիտել եմ վերջին երկու խաղերը Էստոնիայի և Լիտվայի հետ: Ես ուսումնասիրել եմ թիմը, կարող եմ ասել, որ լավ թիմ է: Իհարկե Գերմանիա չէ, մենք էլ Արգենտինա կամ Հոլանդիա չենք, ինչը նշանակում է, որ այս խաղը շատ լավ փորձություն է մեզ համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Շալանդի խոսքերը մեջբերում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Բացի Ռոբերտ Արզումանյանից, ուրիշ խնդիրներ չկա: «Հայրապետյանը խաղում է իր թիմի երկրորդ կազմում, Մանուչարյանը նույնպես լավ վիճակում է: Որոշ ֆուտբոլիստներ, օրինակ, Մկրտչյանը կամ Սարկիսովը, ունեն խաղային պրակտիկայի պակաս: Նաև այդ առումով այս խաղը կարևոր է, քանի որ խաղալու հնարավորություն է ստեղծում»:
«Մենք պետք է ավելի ագրեսիվ խաղանք: Շատ կարևոր է որպեսզի մարզչի հրահանգները ֆուտբոլիստները ճիշտ ընկալեն: Ես միայն մարզիչ եմ, ես չեմ խաղում, և թիմը դաշտում պետք է ապրի այդ «խենթ» լինելու գաղափարով: Ես կարող եմ «վառել կրակը», բայց պատասխանը պետք է գա ֆուտբոլիստներից, և ես աշխատում եմ այդ ուղղությամբ: Ակնհայտ է, որ Մխիթարյանը, Մովսիսյանը և Օզբիլիսը առանցքային խաղացողներից են, և առանց Մովսիսյանի ու Օզբիլիսի մենք խնդիրներ ունենք: Բայց ես պետք ընդունեմ իրավիճակը այնպիսին, ինչպիսին կա և հավատա, որ մյուս խաղացողները կկատարեն այն, ինչ պահանջվում է: Կարծում եմ, որ ներկա կազմով մենք լավ խաղ կցուցադրենք»,-մեջբերել է Շալանդը:
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային թիմը սեպտեմբերի 3-ին ընկերական հանդիպում կանցկացնի Լատվիայի հավաքականի հետ: Հանդիպումը կկայանա Ռիգայում Երևանի ժամանակով 21:45-ին:

Команда на поле должна быть способна на «безумства»: Бернар Шаланд
Национальная сборная Армении 2 сентября провела доматчевую тренировку на стадионе «Сконто» в Риге. А до тренировки состоялась пресс-конференция главного тренера армянской сборной Бернара Шаланда. «Это прекрасная возможность для нас провести товарищескую встречу и проверить состояние команды. Я рад, что снова здесь. Что касается второго состава, то я не вижу смысла играть во втором составе. Можно, скажем, после первого тайма сменить 7 футболистов, но я хочу видеть, в какой форме находятся футболисты и эта игра очень важна в этом плане. Она важна и для тех футболистов, которые мало играют. У нас впереди официальная встреча и мы должны будем играть против сильной команды», - сказал Шаланд.
Коснувшись сборной Латвии, главный тренер армянской команды сказал: «Я видел две последние игры с Эстонией и Литвой. Я изучил эту команду и могу сказать, что это хорошая команда. Конечно, это не Германия, да и мы не Аргентина или Голландия, а значит, эта игра хорошее испытание для нас»,- как сообщает Арменпресс, эти слова Шаланда приводит официальный сайт Федерации футбола Армении.
Других проблем, кроме как с Робертом Арзуманяном, нет «Айрапетян играет во втором составе команды, Манучарян также в хорошей форме. Некоторые футболисты, к примеру, Мкртчян или Саркисов, нуждаются в практике, они мало играют. Так что эта игра важна и в этом плане, поскольку есть возможность играть», - сказал Шаланд.
«Мы должны играть более агрессивно. Очень важно, чтобы указания тренера футболисты правильно понимали. Я только тренер, я не играю, а команда на поле должна быть готова на безумства. «Я могу «зажечь» огонь, но пламя, дальнейший его накал уже зависят от футболиста, и я работаю над этим. Очевидно, что Мхитарян, Мовсисян и Озбилис - ключевые игроки и без Мовсисяна и Озбилиса у нас будут проблемы. Но я должен принимать  положение дел таким, каким оно является и верить в то, что другие игроки выполнят то, чего я от них требую. Думаю, что нынешним составом мы сможем продемонстрировать хорошую игру», - сказал Шаланд.
3 сентября Национальная сборная Армении по футболу проведет товарищескую встречу со сборной Латвии. Встреча состоится в Риге в 21.45 по «ереванскому» времени.