«Թիմը դաշտում պետք է ապրի «խենթ» լինելու գաղափարով». Բեռնար Շալանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային հավաքականը սեպտեմբերի 2-ին անցկացրեց նախախաղային մարզումը «Սկոնտո» մարզադաշտում: Մարզումից առաջ տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի մամուլի ասուլիսը: «Սա լավ հնարավորություն է մեզ համար անցկացնելու ընկերական հանդիպում և ստուգելու թիմի վիճակը: Ուրախ եմ, որ նորից այստեղ եմ: Իսկ ինչ վերաբերում է երկրորդ կազմին, ապա, ոչ, երկրորդ կազմով խաղալու իմաստ չեմ տեսնում: Կարելի է, ասենք թե, ընդմիջումից հեռո փոխել յոթ ֆուտբոլիստների, բայց ես ուզում եմ տեսնել, թե ինչ վիճակում են ֆուտբոլիստները և այս խաղը շատ կարևոր է այդ առումով: Նաև շատ կարևոր է այն ֆուտբոլիստների համար, ովքեր քիչ խաղային պրակտիկա ունեն: Մենք պաշտոնական խաղ ունենք և պետք է խաղանք լավ թիմի դեմ»,-ասել է Շալանդը:
Խոսելով Լատվիայի հավաքականի մասին գլխավոր մարզիչը շեշտել է. «Ես դիտել եմ վերջին երկու խաղերը Էստոնիայի և Լիտվայի հետ: Ես ուսումնասիրել եմ թիմը, կարող եմ ասել, որ լավ թիմ է: Իհարկե Գերմանիա չէ, մենք էլ Արգենտինա կամ Հոլանդիա չենք, ինչը նշանակում է, որ այս խաղը շատ լավ փորձություն է մեզ համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Շալանդի խոսքերը մեջբերում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Բացի Ռոբերտ Արզումանյանից, ուրիշ խնդիրներ չկա: «Հայրապետյանը խաղում է իր թիմի երկրորդ կազմում, Մանուչարյանը նույնպես լավ վիճակում է: Որոշ ֆուտբոլիստներ, օրինակ, Մկրտչյանը կամ Սարկիսովը, ունեն խաղային պրակտիկայի պակաս: Նաև այդ առումով այս խաղը կարևոր է, քանի որ խաղալու հնարավորություն է ստեղծում»:
«Մենք պետք է ավելի ագրեսիվ խաղանք: Շատ կարևոր է որպեսզի մարզչի հրահանգները ֆուտբոլիստները ճիշտ ընկալեն: Ես միայն մարզիչ եմ, ես չեմ խաղում, և թիմը դաշտում պետք է ապրի այդ «խենթ» լինելու գաղափարով: Ես կարող եմ «վառել կրակը», բայց պատասխանը պետք է գա ֆուտբոլիստներից, և ես աշխատում եմ այդ ուղղությամբ: Ակնհայտ է, որ Մխիթարյանը, Մովսիսյանը և Օզբիլիսը առանցքային խաղացողներից են, և առանց Մովսիսյանի ու Օզբիլիսի մենք խնդիրներ ունենք: Բայց ես պետք ընդունեմ իրավիճակը այնպիսին, ինչպիսին կա և հավատա, որ մյուս խաղացողները կկատարեն այն, ինչ պահանջվում է: Կարծում եմ, որ ներկա կազմով մենք լավ խաղ կցուցադրենք»,-մեջբերել է Շալանդը:
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային թիմը սեպտեմբերի 3-ին ընկերական հանդիպում կանցկացնի Լատվիայի հավաքականի հետ: Հանդիպումը կկայանա Ռիգայում Երևանի ժամանակով 21:45-ին:

Team should live on field with idea of being “mad”
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS: The Armenian national football team on September 2 held a pre-game training in Skonto Stadium. Before the training the chief coach of the Armenian team Bernard Challandes held a press conference. “This is a great opportunity for us to play another friendly game and check for the team’s state. I am happy to be here again. Concerning the second team, I would rather say no, there is no sense to play with the second team. We may change some seven footballers after the first half but I want to see in what condition the players are and this game is quite important in that sense. It is also very important for the footballers, who have less playing practice. We have an official game and will play with a good team”, - said Challandes.
Armenpress reports, citing the official website of the Football Federation of Armenia that concerning the Latvian national team, the chief coach of the Armenian team emphasized: “I watched the last two games with Estonia and Lithuania. I studied the players and I can say that it is a good team. Certainly, it is not Germany though we are as well not Argentina or Holland, which means that this game is a good experiment for us”.
Bernard Challandes added: “We should play more aggressively. It is very important that the instructions of the coach are accurately fulfilled by the players. I am just a coach, I do not play and the team should live on the field with this idea of being “mad”.
The Armenian national football team will play a friendly game with the Latvian team on September 3. The match will take place in Riga at 21:45 Yerevan time.