Ուկրաինայի իրադրությանը ռազմական միջամտություն չի լինի. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ուսանողների ու դասախոսների հետ սեպտեմբերի 1-ին կայացած ավանդական ամենամյա հանդիպմանը հայտարարել Է, որ Ուկրաինայի իրադրությանը ռազմական միջամտություն չի լինի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
«Ռազմական միջամտություն չի լինի: Մենք հանդես ենք գալիս այդ ծանրագույն ճգնաժամը, այդ ողբերգությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու օգտին»,-ընդգծել Է Լավրովը:
«Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք, նպատակամղված Է հենց քաղաքական մոտեցման առաջշարժմանը: Ցավոք, մեր արեւմտյան գործընկերները, ըստ իս, կուրացած են իրադրությամբ, եւ այն ամենը, ինչի մասին հայտարարում եւ ինչ անում են Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունները, ստանում Է Արեւմուտքի աջակցությունը»,-ասել Է Լավրովը:
Նա նշել Է, որ Վաշինգտոնը եւ Բրյուսելը պետք Է պահանջեն Կիեւից՝ դադարեցնել ծանր սպառազինության օգտագործումը խաղաղ բնակչության դեմ: «Գլխավորն այն Է, որ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը Կիեւից պահանջեն նույնը, ինչ նրանք պահանջում են մյուս բոլոր հակամարտություններում՝ դադարեցնել ծանր սպառազինության, օդուժի օգտագործումը քաղաքացիական օբյեկտների, խաղաղ բնակիչների դեմ»,-ընդգծել Է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Лавров: военного вмешательства на Украину не будет, Россия за мирное урегулирование
Военного вмешательства на Украину не будет, Россия за мирное урегулирование, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на традиционной ежегодной встрече со студентами и преподавателями МГИМО,
сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Военного вмешательства не будет, - подчеркнул Лавров, отвечая на вопрос студента МГИМО о возможном военном вмешательстве России в дела Украины. - Мы выступаем за исключительно мирное урегулирование этого тяжелейшего кризиса, этой трагедии".
"Все, что мы делаем, нацелено на продвижение именно политического подхода. К огромному сожалению, наши западные коллеги, они ослеплены, по-моему, ситуацией, и абсолютно все, что нынешние власти Украины заявляют и делают, получает поддержку на Западе".
Он отметил, что Вашингтон и Брюссель должны потребовать от Киева прекратить использовать тяжелое вооружение против мирного населения. "Главное, чтобы Вашингтон и Брюссель потребовали от Киева того же, чего они требуют во всех других конфликтах, - прекратите использовать тяжелые вооружения, авиацию против гражданских объектов, против мирных жителей", - подчеркнул министр.