Սերժ Սարգսյանը դեմ չէ տարիներ հետո ՀՀ նախագահի պաշտոնում կին տեսնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տարիներ հետո մեծ հաճույքով կքվեարկի կին նախագահի օգտին, եթե նա ի զորու լինի լուծել երկրում առկա խնդիրները: Այս մասին հայտնեց Սերժ Սարգսյանը նախագահական նստավայրում «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողների, 2013-2014 ուստարվա մեդալակիր շրջանավարտների, միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած աշակերտների հետ հանդիպմանը` պատասխանելով աշակերտներից մեկի հարցին, թե դեմ չի լինի, որ 20-25 տարի հետո Հայաստանը կին ղեկավարի: «Այդ ժամանակ ես կլինեմ 85 տարեկան ու հաճույքով կքվեարկեմ կին նախագահի թեկնածուի օգտին, եթե զուտ կին լինելու հանգամանքը չի լինելու նրա առավելությունը: Առաջին հերթին` նախագահը պետք է տեսնի պրոբլեմները, պատրաստ լինի այդ պրոբլեմները լուծելու ճանապարհին առկա խոչընդոտները հաղթահարել»,-նկատեց Նախագահը:
Նա նշեց, որ որպես պետության և կուսակցության նախագահ, ցանկանում է տեսնել կանանց առավել ներգարվվածություն պետական պաշտոններում: «Եթե հետաքրքրվել եք, կտեսնեք, որ 2012 թվականի ԱԺ ընտրություններին մենք մեր պատգամավոր կանանց թիվը եռապատկեցինք: Մեր կառավարությունում աշխատում են կին նախարարներ: Կարծիք կա, որ կանայք ավելի հավաք են աշխատում: Բացի դրանից` կոռուպցիոն ռիսկերը կանանց պարագայում բավականաչափ նվազ են»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սերժ Սարգսյանը` հավելելով, որ այդ ամենով հանդերձ, պետք է կարողանալ դժվար պայքարի միջով անցնել:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 29-ին հյուրընկալել էր «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներին, 2013-2014 ուստարվա մեդալակիր շրջանավարտներին, միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած աշակերտներին: «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը Հայաստանում անցկացվում է 2009 թվականից: 2014-ին մրցույթին մասնակցել է 3-12 –րդ դարսարանի 43 հազար 827 աշակերտ ՀՀ և Արցախի 1040 դպրոցներից: 2013-2014  ուսումնական տարվա ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտները 47-ն են: 2014 թվականի դպրոցականների միջազգային վեց օլիմպիադաների մեդալակիրները 16-ն են:

Serzh Sargsyan not against of seeing woman in Armenia’s president position
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan will gladly vote for a woman president in case she would be able to solve the problems the country faces. The President stated about it at the meeting with the winners of “Kangaroo” international mathematics competition, medal graduates of 2013-2014 academic years, and pupils winning international Olympiads in his residence, answering to the question of one of the pupils will he be against a woman president of Armenia 20-25 years after. “At that time I will be 85 and will gladly vote for a woman presidential candidate if only the mere fact of being a woman is not going to be her advantage. First, the president should see the problems and be able to overcome the obstacles on the way of resolving them”, - said Serzh Sargsyan.
The President stated that as the President of a party and a country he would like to see a bigger involvement of women in the pubic positions. “You could have seen that in the parliamentary elections of 2012 we tripled the number of women deputies. We have women ministers in our Government. Some think that women work more properly. Besides, the corruption risks in case of women are considerably low”, - said Serzh Sargsyan, adding that nevertheless one should be able to go through a difficult way, Armenpress reports.
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan hosted the winners of “Kangaroo” international mathematics competition, medal graduates of 2013-2014 academic years, and pupils winning international Olympiads in his residence. The President welcomed the present and former pupils and stated that he is proud of them and called them Heroes. Among other things, the President underscored: “Good for you, you are the future of our country, we all are proud of you. We are proud not less than your parents and teachers. I would like all our citizens to be such conscientious like you and work and learn as effectively as you. I consider it very important that your achievements will continue in the future.” According to the President, one must work hard and constantly and improve himself. The President highlighted: “There are only few examples, when the pupil doesn’t do his best during studies, but in future reaches great success due to his work and commitment.”