Սերժ Սարգսյանը դեմ չէ տարիներ հետո ՀՀ նախագահի պաշտոնում կին տեսնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տարիներ հետո մեծ հաճույքով կքվեարկի կին նախագահի օգտին, եթե նա ի զորու լինի լուծել երկրում առկա խնդիրները: Այս մասին հայտնեց Սերժ Սարգսյանը նախագահական նստավայրում «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողների, 2013-2014 ուստարվա մեդալակիր շրջանավարտների, միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած աշակերտների հետ հանդիպմանը` պատասխանելով աշակերտներից մեկի հարցին, թե դեմ չի լինի, որ 20-25 տարի հետո Հայաստանը կին ղեկավարի: «Այդ ժամանակ ես կլինեմ 85 տարեկան ու հաճույքով կքվեարկեմ կին նախագահի թեկնածուի օգտին, եթե զուտ կին լինելու հանգամանքը չի լինելու նրա առավելությունը: Առաջին հերթին` նախագահը պետք է տեսնի պրոբլեմները, պատրաստ լինի այդ պրոբլեմները լուծելու ճանապարհին առկա խոչընդոտները հաղթահարել»,-նկատեց Նախագահը:
Նա նշեց, որ որպես պետության և կուսակցության նախագահ, ցանկանում է տեսնել կանանց առավել ներգարվվածություն պետական պաշտոններում: «Եթե հետաքրքրվել եք, կտեսնեք, որ 2012 թվականի ԱԺ ընտրություններին մենք մեր պատգամավոր կանանց թիվը եռապատկեցինք: Մեր կառավարությունում աշխատում են կին նախարարներ: Կարծիք կա, որ կանայք ավելի հավաք են աշխատում: Բացի դրանից` կոռուպցիոն ռիսկերը կանանց պարագայում բավականաչափ նվազ են»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սերժ Սարգսյանը` հավելելով, որ այդ ամենով հանդերձ, պետք է կարողանալ դժվար պայքարի միջով անցնել:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 29-ին հյուրընկալել էր «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներին, 2013-2014 ուստարվա մեդալակիր շրջանավարտներին, միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած աշակերտներին: «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը Հայաստանում անցկացվում է 2009 թվականից: 2014-ին մրցույթին մասնակցել է 3-12 –րդ դարսարանի 43 հազար 827 աշակերտ ՀՀ և Արցախի 1040 դպրոցներից: 2013-2014  ուսումնական տարվա ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտները 47-ն են: 2014 թվականի դպրոցականների միջազգային վեց օլիմպիադաների մեդալակիրները 16-ն են:

Серж Саргсян не против увидеть спустя годы на посту президента Армении женщину
Президент Армении спустя годы с большим удовольствием проголосует за женщину-президента, если она будет в состоянии решить стоящие перед страной задачи. Об этом заявил президент РА Серж Саргсян в ходе встречи в своей резиденции с победителями международного математического конкурса «Кенгуру», выпускниками-медалистами 2013-2014 учебного года и школьниками, победившими на международных олимпиадах, отвечая на вопрос, не будет ли он против, если через 20-25 лет у Армении появится руководитель-женщина. «Тогда мне будет 85 лет и я с удовольствием проголосую за женщину-кандидата в президенты, если  ее преимущество будет состоять не только в том, что она женщина. В первую очередь, президент должен видеть проблемы, быть готовым к преодолению препятствий на пути решении этих проблем», - сказал Серж Саргсян.
Он отметил, что как президент государства и председатель партии, он хотел бы видеть большую вовлеченность женщин на государственных постах. «Если вы  интересовались, то заметили, что в 2012 году на выборах в НС мы утроили число женщин-депутатов. В нашем правительстве работают женщины-министры.  Есть мнение, что женщины более собраны. Кроме того, коррупционные риски среди женщин довольно низкие», - сказал Серж Саргсян, добавив, что кроме всего этого, нужно суметь преодолеть трудную борьбу.
Президент Армении Серж Саргсян 29 августа принял в своей резиденции победителей международного математического конкурса «Кенгуру», выпускников-медалистов 2013-2014 учебного года и школьников, победивших на международных олимпиадах.
Международный математический конкурс «Кенгуру» проводится в Армении с 2009 года. В 2014 году в конкурсе участвовали 43 827 учеников 3-12-х классов и 1040 детей из Арцаха.
В 2013-2014 году общеобразовательные учебные заведения РА дали 47 выпускников-медалистов. В 2014 году призерами 6-ти международных олимпиад стали 16 школьников.