Բի-Բի-Սի-ն անդրադարձել է Մյանմայի վերջին հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: Մյանմայի (Բիրմա) մայրաքաղաք Յանգոնում (հայտնի է նաև Ռանգուն ձևով) գտնվող հին հայկական Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, որն ունի շուրջ 150 տարվա պատմություն, նախկինում այստեղ գտնված հայկական ստվար համայնքի գոյության վկայությունն է: Եկեղեցու քահանա Ջոն Ֆելիքսը, ինչպես և նրա հավատացյալները, այլևս չեն կարողանում խոսել հայերեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Մյանմայի վերջին հայերի մասին հոդված է պատրաստել բրիտանական Բի-Բի-Սի-ն:
«Համաձայն եկեղեցում առկա գրությունների` ժամանակին Բիրմայում եղել են հայկական մի քանի հարյուր ընտանիք, սակայն վերջին «լիարժեք» հայը մահացել է նախորդ տարի: Ողջ երկրում այսօր բնակվում են ոչ ավելի, քան 10 կամ 20 ընտանիք, որոնք մասամբ են հայկական, և նրանց միայն մի մասն է հաճախում եկեղեցի»,- լրատվամիջոցին պատմել է քահանան:
Մյանմայի հայերից մեկը` 30 տարին բոլորած Ռաքել Մինուսը, ակնածանքով երգում է հայերեն, մինչդեռ խոսել այդ լեզվով չի կարողանում: Նա միաժամանակ այցելում է հայկական եկեղեցի իր հոր հետ, ով հնչեցնում է եկեղեցու զանգերը: «Իմ պապը լիարժեք հայ էր, և մեր ընտանիքի անունը գալիս է հայկական Մինոսսյան ազգանունից: Մենք կիսով չափ հայ ենք, և այս եկեղեցին ու նրան ծառայելը շատ կարևոր են մեզ համար»,- պատմել է նա:
Կիրակի օրերին եկեղեցի այցելող հայերից է նաև Փերսի Էդվարդը, ով արդեն մի քանի տասնամյակ հաճախում է եկեղեցի: Եկեղեցու քահանայի հավաստմամբ` Էդվարդը վերջինն էր, ում հարսանիքը կատարվել էր Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում, բայց դա այնքան շուտ է եղել, որ ոչ ոք արդեն չի հիշում հստակ տարեթիվը:
Բրիտանական գործակալությունը գրում է, որ 17-րդ դարի սկզբներին մեծ թվով հայեր, Օսմանյան կայսրությունից փախչելով, հայտնվեցին Իրանի Սպահան քաղաքում: Հետագայում նրանք այստեղից տարածվեցին լայն աշխարհագրությամբ` Ամստերդամից մինչև Մանիլա: Արդեն 19-րդ դարի վերջերին շուրջ 1300 հայ բնակվում էր Կալկուտայում, Դաքայում և Ռանգունում:
Տարածաշրջանի ամենահեղինակավոր հյուրանոցները հիմնված են հենց հայերի կողմից: Սակայն նախորդ դարի ընթացքում հայերը, անհանգստացած լինելով երկրի տնտեսական և քաղաքական անկայունությունից, սկսեցին իրենց համար նոր տուն փնտրել այլ երկրներում` գերազանցապես Ավստրալիայում:
Քահանա Ջոն Ֆելիքսը բրիտանական լրատվամիջոցի հետ զրույցում իր անհանգստությունն  է հայտնել այն բանի հետ կապված, որ եկեղեցու տանիքին կան երեք անցք, որտեղից մշտապես անձրևաջուրը հոսում է դեպի շինության ներսը, ինչն անհրաժեշտ է վերացնել: Այդուհանդերձ, լավ պահպանված հին հայկական եկեղեցին շարունակում է լինել Յանգոնի` գաղութատիրական ժամանակաշրջանի հարուստ ճարտարապետական ժառանգության կարևոր մասը, որը մեծապես գրավում է զբոսաշրջիկներին և միջազգային հանրությանը:

Би-Би-Си о последних армянах Мьянмы
Сохранившаяся в столице Мьянмы (Бирмы) Янгоне (Рангуне) армянская церковь Сурб Ованнес Мкртыч (Св Иоанна Крестителя), построенная  150 лет назад,  является единственным свидетельством существующей здесь когда–то многочисленной армянской общины. Сегодня ни пастырь этой церкви Джон Феликс, ни его паства по-армянски уже не говорят. Как сообщает Арменпресс,  британская служба ВВС подготовила статью о последних армянах Мьянмы.
«Согласно хранящимся в церкви документам, в свое время в Бирме жило несколько сотен армянских семей, однако последний «чистокровный» армянин ушел из жизни в прошлом году. Сегодня во всей стране осталось не более 10-20 армянских семей, но смешанных, и церковь посещают лишь немногие из них», - рассказал священник.
30-летняя Ракел Минус с удовольствием поет по-армянски, но изъясняться на этом языке не может. Она посещает церковь вместе с отцом, который служит здесь звонарем. «Мой дед был настоящим армянином,  наша фамилия  происходит  от армянской фамилии Миносян. Мы армяне лишьнаполовину, но для нас важно ходить в эту церковь и служить ей», - сказала Ракел.
По воскресным дням в церковь приходит  Перси Эдвард, он  посещает эту церковь уже не однодесятилетие. По словам священника, Эдвард последний, кто венчался в церкви Сурб Ованнес Мкртыча, но это было так давно …
Британское агентство пишет, что в начале 17-го века многие армяне, бежавшие  из Османской империи, осели в иранском городе Сепахан (Исфахан),  потом уже отсюда рассеялись всему свету - от Амстердама до Манилы. В конце 19-го века около 1300 армян проживало в Калькутте, Дакке и Рангуне.
Лучшие и самые престижные  отели здесь  построили именно армяне. Однако, в прошлом веке армяне, встревоженные нестабильной экономической и политической ситуации в Бирме, стали искать новые пристанища, отдав предпочтение Австралии.
В беседе с Би-Би-Си священник Джон Феликс выразил свою озабоченность тем, что купол церкви рушится, в нем уже  три отверстия и дождевые воды стекают внутрь, причиняя церкви серьезный ущерб. Тем не менее, дошедшая до наших дней и относительно хорошо сохранившаяся армянская церковь продолжает оставаться важной частью богатого колониального архитектурного наследия Янгона и привлекает сюда туристов со всего света.