Մինսկի բանակցություններն ազդանշանում են Դոնբասում հնարավոր խաղաղ կարգավորման մասին. Պորոշենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել Է, որ Մինսկի հանդիպումների արդյունքներն Ուկրաինայի արեւելքի իրադրության կարգավորման հնարավորության հույս են տալիս: Այս մասին հաղորդել Է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պորոշենկոն Մինսկում կայացած բազմակողմ հանդիպման արդյունքները բնորոշել Է որպես դրական ազանշաններ, որոնք կարող են դնել Դոնբասի իրադրության խաղաղ կարգավորան սկիզբը: Դրանց թվում են. ընդհանուր մոտեցումները սահմանի վերահսկողության հիմնախնդրի նկատմամբ, կոնկրետ քայլերը պատանդների ազատման հարցում, երկխոսության կառուցումն առեւտրի հարցերի շուրջը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
«Զրուցակիցները համաձայնվել են, որ նախագահ Պորոշենկոյի հաշտության պլանի տրամաբանությունը պաշտպանություն Է գտել Մինսկի հանդիպման մասնակիցների շրջանում,- նշել են մամուլի ծառայությունում:- Հաշտության պլանում շարադրված բուն տեսակերպը կարող Է հիմք դառնալ ապաԷսկալացման ուղղությամբ գործնական քայլերի համար, որոնք կառաջարկվեն մոտ ժամանակներս, մասնավորապես, Դոնբասի ներկայացուցիչների հետ եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի համար»:
Պորոշենկոն եւ Մերկելը քննարկել են հետագա միջազգային բանակցությունների ձեւաչափը, «մասնավորապես նորմանդական կամ ժնեւյան ձեւաչափով դրանց երկարաձգման հնարավորությունը՝ Մինսկի հանդիպման արդյունքներով խաղաղ կարգավորման աշխատանքի համար», ասված Է հաղորդագրության մեջ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Порошенко: переговоры в Минске сигнализируют о возможном мирном урегулировании в Донбассе
Президент Украины Петр Порошенко в телефонном разговоре с канцлером Германии Ангелой Меркель заявил, что результаты встреч в Минске дают надежду на возможность урегулирования ситуации на востоке Украины. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба украинского президента.
"Порошенко охарактеризовал результаты многосторонней встречи в Минске как положительные сигналы, которые могут дать начало мирному урегулированию ситуации в Донбассе. Среди них - нахождение общих подходов к проблеме контроля за границей, конкретные шаги в вопросе освобождения заложников, построение диалога по вопросам торговли", - говорится в сообщении.
"Собеседники согласились, что логика мирного плана президента Порошенко нашла поддержку среди участников встречи в Минске, - отметили в пресс-службе. - Само видение, изложенное в мирном плане, может стать основой для практических шагов по деэскалации, которые будут предложены в ближайшее время, в частности для работы трехсторонней рабочей группы с представителями Донбасса".
Порошенко и Меркель обсудили формат дальнейших международных переговоров, "в частности возможность их продления в Нормандском или Женевском формате для работы по мирному урегулированию по результатам минской встречи", говорится в сообщении.