«Արմենպրես»-ը չի հաստատում ՀՀ քաղաքացու կողմից ադրբեջանական սահմանը հատելու տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի սահմանը Հայաստանի քաղաքացու հատելու մասին տեղեկությունն «Արմենպրես»-ն այս պահին չի կարող հաստատել: Տավուշի մարզի սահմանամերձ որևէ գյուղում այս պահին բացակայող ՀՀ քաղաքացիներ չկան: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեցին սահմանամերձ գյուղերի գյուղապետերը:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ Ղազախի շրջանում սահմանն անցած քաղաքացին չի կարող հայ զինծառայող լինել, և իրականությանը չեն համապատասխանում Ադրբեջանում արդեն հնչող այն պնդումները, թե վնասազերծվել է դիվերսանտ: Հովհաննիսյանն ասել է, որ ՀՀ Զինված ուժերն առօրյա ծառայություն են իրականացնում, և որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած լուրը իրականությանը չի համապատասխանում:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանն Հանրային հեռուստատեսության «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշել է, որ տեղեկություններ կան, որ օգոստոսի 26-ին, օրվա երկրորդ կեսին, անծանոթ անձը մոտեցել է Նոյեմբերյանի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետերի պայմանագրային զինծառայողների ուղղությամբ, ներկայացել որպես ոսկևանցի, խոսել աղավաղված հայերենով, սխալ շեշտադրումներով, թույլտվություն խնդրել մոտենալ մեր դիրքապահներին: «Երբ մեր դիրքապահները հարցուփորձ են արել, նա չի կարողացել պատասխանել և փախել է ադրբեջանական կողմի ուղղությամբ»- ասել է Աբովյանը: Հատկանշական է, որ որևէ բացակայող չկա նաև Ոսկևանում:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, իբր ադրբեջանական Ղազախի շրջանի Քեմեռլի գյուղ է անցել Հայաստանի քաղաքացի, որի անձնական տվյալներն ադրբեջանական կողմը չի հաղորդում: Ադրբեջանական մի քանի լրատվամիջոց շտապել է դեռևս ինքնությունն անհայտ անձին դիվերսանտ որակել:

Арменпресс не подтверждает информацию о пересечении азербайджанской границы гражданином Армении
Информацию о пересечении гражданином Армении азербайджанской границы Арменпресс на данный момент подтвердить не может. Ни в одном селе Тавушской области на данный момент нет отсутствующих граждан РА.  Об  этом в беседе с Арменпресс  отметили старосты  приграничных сел.
Пресс-секретарь  МО РА Арцрун Ованесян сообщил, что якобы пересекший  границу в Казахском районе  гражданин не может быть  армянским военнослужащим, и абсолютно не соответствуют  действительности  распространяемые в Азербайджане  утверждения, что нейтрализован диверсант. Ованесян сказал, что ВС Армении несут  свою  обычную  рутинную службу и что распространяемые азербайджанскими СМИ  сведения  не имеют ничего общего с реальностью.
Губернатор Тавушской области Овик Абовян в беседе  с Первым каналом  Общественного телевидения отметил, что есть сведения  о том, что во второй половине дня 26 августа неизвестный человек   продвигался  в сторону  армянских опорных  пунктов  контрактных служащих, расположенных в Ноемберянском направлении. Он  представился  воскеванцем, говорил на ломаном армянском с неправильными ударениями, и попросил  разрешения  приблизиться к нашим   служащим на позициях. «Когда наши  бойцы расспросили его, он  не  смог внятно ответить и  побежал в азербайджанскую сторону», - сказал Абовян.  Примечательно, что и в Воскеване  нет  отсутствующих жителей.
Азербайджанские СМИ сообщили, что  якобы  в  азербайджанском  селе  Кемерли Казахского района оказался  гражданин Армении, личные данные которого  азербайджанская сторона не сообщает. Некоторые СМИ  Азербайджана  поспешили объявить диверсантом  человека,  личность которого пока не установлена.