Իտալական վերլուծականն անդրադարձել է Կարեն Պետրոսյանի ողբերգական մահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական Osservatorio Balcani e Caucaso վերլուծականը իր կայքում անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից գերի վերցված Կարեն Պետրոսյանի ողբերգական մահին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իտալական պարբերականն ներկայացնում է Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի 31-ամյա բնակչի գերի ընկնելու և անհասկանալի պայմաններում մահանալու պատմությունը:
Պարբերականը գրում է, որ մինչ Չինարիի մեկ այլ բնակիչ հայտնել է, որ Կարենը մոլորվել էր փայտ հավաքելու ընթացքում, Բաքվի իշխանությունները պնդում էին, որ վերջինս դիվերսանտ է և լրտես: Ընդ որում, հայկական կողմի տեսակետն էր պաշտպանում նաև Ֆարիդա Թագիևան, ով առաջինն էր հանդիպել Կարենին վերջինիս կողմից Ադրբեջանի հետ սահմանը հատելուց հետո: Թագիևան և ադրբեջանական գյուղի մյուս բնակիչները հետագայում հայտնել էին, որ հայկական կողմից եկած մարդն անզեն էր և քաղաքացիական հագուստով: Որպես ասվածի ապացույց է ծառայում գյուղացիների արած սիրողական տեսաձայնագրությունը:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական իշխանությունները Կարենին բռնելուց քիչ հետո նրան հանրությանն են ներկայացնում զինվորական հագուստով` պնդելով, թե Կարենը հայկական կողմից ուղարկված դիվերսանտ է: Հաջորդ առավոտ Բաքուն հայտարարում է, որ «հայկական դիվերսանտը» մահացել է «սրտի անբավարարության հետևանքով»:
Իտալական պարբերականն ահազանգում է, որ ողջ ընթացքում պաշտոնական Բաքուն բանեցրել է ռազմատենչ հռետորաբանություն, անգամ Նախագահ Իլհամ Ալիևի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգը լցվում է սպառնալիքներով, մեղադրանքներով և ռազմատենչ հայտարարություններով ընդդեմ «հայ բարբարոսների և վանդալների»: Հաջորդ օրը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը հայտարարում է, որ անհրաժեշտության դեպքում «պատրաստ է ոչնչացնել մայրաքաղաք Երևանը»:
Իտալական պարբերականը գրում է, որ հետագա օրերին Ադրբեջանում սկսվում է ձերբակալությունների և ճնշումների ալիք, որն ուղեկցվում է ադրբեջանցի ակտիվիստների և իրավապաշտպանների ձերբակալություններով: Osservatorio Balcani e Caucaso-ն նշում է, որ հայ-ադրբեջանական լարվածությունը թուլացավ միայն Սոչիում երկու երկրների նախագահների հանդիպումներից հետո: Պարբերականը եզրափակում է, որ թեպետ այդ օրվանից սկսած վերադարձ կատարվեց դեպի սահմանի հարաբերական անդորրություն, այդուհանդերձ հրադադարի պարբերական խախտումներ շարունակում են գրանցվել: Osservatorio Balcani e Caucaso-ի գնահատմամբ, կատարվածի միակ դրական երևույթն այն էր, որ թե հայկական, թե ադրբեջանական կողմի քաղաքացիական հասարակությունը հակամարտության ամենաթեժ օրերին հանդես եկավ խաղաղության կոչերով:

YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. Italian Osservatorio Balcani e Caucaso (OBC) online news provider referred to the tragic death of Karen Petrosyan, who had been taken captive by Azerbaijan. As reports “Armenpress”, the Italian news provider introduces the story of Karen Petrosyan, a thirty-one year-old Armenian villager of Chinari, who died in Azerbaijani captivity.
Osservatorio Balcani e Caucaso writes that a person from the same village as Petrosyan said he went lost fetching wood, another that he was drunk, while for Baku he was just a saboteur and a spy. Yet, an interview conducted by Radio Free Europe/Radio Liberty with Farida Tagiyeva, the first person Petrosyan encountered after crossing the border, tips the balance in favour of the Armenian interpretation. According to Tagiyeva and other people of the village, the man, who had approached her asking for tea, was unarmed and in civilian clothes. As a proof, an amateur video depicts a bewildered Petrosyan answering questions in Russian made by the inhabitants of Ağbulaq.
In what has been also a propaganda escalation, the same Petrosyan appears later in a video posted online dressed in military uniform, while he confesses to a senior military officer to be an agent. A large range of weapons are shown to prove the assumption. The next morning, Karen Petrosyan was declared dead by the Baku Ministry of Defence, officially “due to an acute heart and lung failure.” The Armenian authorities, who are convinced that the man was tortured and killed instead, asked an autopsy of the body of Petrosyan by an independent panel of international experts.
According to the Italian news provider, no less alarming was the bellicose rhetoric displayed by the authorities in Baku. The Twitter profile of the Azerbaijani President Ilham Aliyev has been filled on August 7 by a remarkable series of threats, accusations and boasts of military superiority directed against the “Armenian barbarians and vandals”. On the following day, there was a statement by the Defence Minister Hafiz Heydarov, who said he was ready, if necessary, to destroy the Armenian capital Yerevan with its missiles.
Osservatorio Balcani e Caucaso also writes that it is no coincidence that together with the military escalation and rhetoric, there has been an unprecedented wave of repression in Azerbaijan. The crisis between the two countries seems at the moment to have subsided, after a series of meetings held on August 9 and 10 in Sochi between President Aliyev, his Armenian counterpart Sargsyan, and Vladimir Putin. Starting from those days, there was a return to relative calm on the border. Osservatorio Balcani e Caucaso concludes that among the few positive notes of these days is a call for peace in Karabakh signed, during the hottest days of the conflict, by various representatives of the Armenian and Azerbaijani civil society, as well as by some international experts.