Իտալական վերլուծականն անդրադարձել է Կարեն Պետրոսյանի ողբերգական մահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական Osservatorio Balcani e Caucaso վերլուծականը իր կայքում անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից գերի վերցված Կարեն Պետրոսյանի ողբերգական մահին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իտալական պարբերականն ներկայացնում է Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի 31-ամյա բնակչի գերի ընկնելու և անհասկանալի պայմաններում մահանալու պատմությունը:
Պարբերականը գրում է, որ մինչ Չինարիի մեկ այլ բնակիչ հայտնել է, որ Կարենը մոլորվել էր փայտ հավաքելու ընթացքում, Բաքվի իշխանությունները պնդում էին, որ վերջինս դիվերսանտ է և լրտես: Ընդ որում, հայկական կողմի տեսակետն էր պաշտպանում նաև Ֆարիդա Թագիևան, ով առաջինն էր հանդիպել Կարենին վերջինիս կողմից Ադրբեջանի հետ սահմանը հատելուց հետո: Թագիևան և ադրբեջանական գյուղի մյուս բնակիչները հետագայում հայտնել էին, որ հայկական կողմից եկած մարդն անզեն էր և քաղաքացիական հագուստով: Որպես ասվածի ապացույց է ծառայում գյուղացիների արած սիրողական տեսաձայնագրությունը:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական իշխանությունները Կարենին բռնելուց քիչ հետո նրան հանրությանն են ներկայացնում զինվորական հագուստով` պնդելով, թե Կարենը հայկական կողմից ուղարկված դիվերսանտ է: Հաջորդ առավոտ Բաքուն հայտարարում է, որ «հայկական դիվերսանտը» մահացել է «սրտի անբավարարության հետևանքով»:
Իտալական պարբերականն ահազանգում է, որ ողջ ընթացքում պաշտոնական Բաքուն բանեցրել է ռազմատենչ հռետորաբանություն, անգամ Նախագահ Իլհամ Ալիևի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգը լցվում է սպառնալիքներով, մեղադրանքներով և ռազմատենչ հայտարարություններով ընդդեմ «հայ բարբարոսների և վանդալների»: Հաջորդ օրը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը հայտարարում է, որ անհրաժեշտության դեպքում «պատրաստ է ոչնչացնել մայրաքաղաք Երևանը»:
Իտալական պարբերականը գրում է, որ հետագա օրերին Ադրբեջանում սկսվում է ձերբակալությունների և ճնշումների ալիք, որն ուղեկցվում է ադրբեջանցի ակտիվիստների և իրավապաշտպանների ձերբակալություններով: Osservatorio Balcani e Caucaso-ն նշում է, որ հայ-ադրբեջանական լարվածությունը թուլացավ միայն Սոչիում երկու երկրների նախագահների հանդիպումներից հետո: Պարբերականը եզրափակում է, որ թեպետ այդ օրվանից սկսած վերադարձ կատարվեց դեպի սահմանի հարաբերական անդորրություն, այդուհանդերձ հրադադարի պարբերական խախտումներ շարունակում են գրանցվել: Osservatorio Balcani e Caucaso-ի գնահատմամբ, կատարվածի միակ դրական երևույթն այն էր, որ թե հայկական, թե ադրբեջանական կողմի քաղաքացիական հասարակությունը հակամարտության ամենաթեժ օրերին հանդես եկավ խաղաղության կոչերով:

Итальянский аналитический сайт прокомментировал трагическую смерть Карена Петросяна
Итальянский  аналитический сайт Osservatorio Balcani e Caucaso прокомментировал трагическую смерть Карена  Петросяна, случившуюся в период нахождения его в азербайджанском плену. Как передает Арменпресс, сайт  излагает историю  трагедии  31- летнего гражданина Армении Карена Петросяна.
До того как другой житель с. Чинари, пишет сайт, сообщил о том, что Карен пошел за хворостом и заблудился, азербайджанское руководство  уже уверяло, что  он  диверсант и шпион. Причем точку зрения армянской стороны поддерживала и Фарида Тагиева, которая первая встретила Петросяна, когда тот пересек границу. Тагиева  и  другие жители  азербайджанского села позже сообщили, что человек с армянской стороны был безоружен и в гражданской одежде.   Доказательством   слов  сельчан  служит любительская видеосъемка.
Тем не менее  азербайджанские власти  взяли  Карена  и   представили общественности  в военной форме, утверждая, что это засланный  армянской стороной диверсант. На следующее утро  Баку заявил, что «армянский диверсант» умер «от сердечной недостаточности».
Итальянский  сайт  сигнализирует о том, что  все это время официальный Баку  прибегал к воинствующей риторике. Даже twitter-страница Ильхама Алиева  заполнена  угрозами, обвинениями  и  агрессивной риторикой против  «армянских варваров и вандалов». На следующий день  министр обороны Азербайджана заявил, что в случае необходимости  «готов стереть  с  лица  земли  Ереван».
Сайт пишет, что  в последующие дни в Азербайджане   поднялась волна арестов и репрессий,  в том числе арестов  азербайджанских активистов  и правозащитников.
OsservatorioBalcani e Caucaso  отмечает, что армяно-азербайджанская напряженность   ослабла  только после встречи президентов  в Сочи.  Сайт делает вывод: хотя с этого времени ситуация вернулась к режиму относительного спокойствия,  нарушения  перемирия все же случаются. По оценке OsservatorioBalcani e Caucaso, единственный  положительный  момент  в этой  истории тот, что  гражданское общество как армянской, так и азербайджанской стороны в самые жаркие   дни противостояния  выступало с  призывами к миру.