Մովսես Հակոբյանին չի մտահոգում Ադրբեջանի սպառազինությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանին չի մտահոգում Ադրբեջանի սպառազինությունը: Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպմանը ՊԲ հրամանատարն ընդգծեց, որ սպառազինությունը դեռ ոչինչ չի նշանակում. հարկավոր է նաև զենքերը գործածելու կարողություն ունենալ: «Երբ պատերազմը սկսվեց ուժերի հարաբերակցությունը 1/20-ի էր, իսկ այսօր 1/2-ի: Մենք լավ սպառազինված ենք: Այն, ինչ Ադրբեջանը ձեռք է բերել Ռուսաստանից, իհարկե, մեզ համար վատ է, սակայն վախեցնող չէ: Պատերազմի տարիներին էլ նրանք սպառազինվում էին, բայց մենք հաղթեցինք: Այնպես որ թող Ադրբեջանը շարունակի զենք գնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հակոբյանը:
ՊԲ հրամանատարն ընդգծում է, որ Ադրբեջանն այդքան ինքնաթիռներ է ձեռք բերում, մեծ քանակությամբ տանկեր, սակայն ռազմական գործողությունների ժամանակ դրանք չեն կարող արդյունավետ գործածել, քանի որ տարածքը որոշակի սպառազինություն է պահանջում, իսկ Ադրբեջանի մոտ ավելցուկ կա զենքերի: «Բացի այդ, նրանք այդ զենքերը օգտագործելու կարողություն էլ չունեն: Պատերազմը մեքենաների մրցավազք չէ, թե իմ «Ջիպ»-ը քո «Ջիպ»-ից լավն է, հարկավոր է ճիշտ մարտավարություն ունենալ: Սա արվեստ է, օպերատիվ արվեստ, որին պետք է տիրապետել: Եթե նրանց թվում է, որ սահմանին 1000 տանկ  ունենալով, կարող են ինչ-որ գործողություն իրականացնել, դա հնարավոր չէ, մենք շատ փոքր թվով էլ կարող ենք նրանց վնասազերծել» ,- ասաց ՊԲ հրամանատարը:
Անդրադառնալով բալիստիկ հրթիռներին, որոնց մասին Սոչիում կայացած հանդիպումից հետո հարցազրույցի ժամանակ  խոսել էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Մովսես Հակոբյանը նշեց, որ դրանք մնացել են դեռևս խորհրդային տարիներից,  նախկինում եղել են միջուկային հրթիռներ, հետագայում մարտագլուխները փոխվել են, սակայն դրանք շատ դիպուկ հրթիռներ են 300 կմ շառավիղ ունեցող: Միևնույն ժամանակ ՊԲ հրամանատարն ընդգծում է, որ սա դեռ բոլորը չէ և իրենք շարունակում են սպառազինվել, ինչի միակ նպատակն է՝ հասնել նրան, որ պատերազմ չսկսվի:

Мовсеса Акопяна не беспокоит вооружение Азербайджана
Министр обороны Нагорно-Карабахской Республики Мовсес Акопян не испытывает беспокойства по поводу вооружений Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами в Степанакерте командующий Армии обороны подчеркнул, что наличие  вооружений само по себе ничего не стоит, необходимо владеть, уметь пользоваться этим вооружением. «Когда началась война, соотношение сил составляло 1/20, сегодня это 1/2. Мы хорошо вооружены. То, что Азербайджан приобрел у России, конечно, для нас плохо, но не пугающе. Они вооружались и в годы войны, но победили мы. Так что пусть Азербайджан продолжает закупать оружие», - сказал Акопян.
Командующий АО НКР подчеркнул, что Азербайджан покупает столько самолетов, большое количество танков, однако, в ходе военных действий они не могут эффективно использовать это вооружение, поскольку территория требует определенного объема вооружений, а у Азербайджана излишки этих вооружений.
«Кроме того, они не способны использовать имеющееся у них  вооружение.
Война это не автомобильные гонки, чтобы сравнивать, «чей «Джип» лучше, необходима правильная тактика. Это искусство, оперативное искусство, которым надо овладеть. Если им кажется, что, имея 1000 танков на границе,  они могут провести какие-то действия, то это не так, мы небольшой группой способны их обезвредить, - сказал Мовсес Акопян.
Коснувшись баллистических ракет, о которых упомянул президент Армении Серж Саргсян в интервью после встречи в Сочи, министр обороны НКР  отметил, что они остались еще с советских времен: в прошлом были ракеты с ядерными боеголовками, в дальнейшем боеголовки были заменены, однако, это точные ракеты с радиусом действия 300 км. Командующий АО НКР подчеркнул, что армия продолжает вооружаться, но с единственной целью - не допустить войны.