Դիվերսիայի անհաջող 16 փորձ եւ 36 զոհ. Մովսես Հակոբյանը` Ադրբեջանի կորուստների եւ ԼՂՀ հաջող հակահարվածների մասին
Դիվերսիայի անհաջող 16 փորձ եւ 36 զոհ. Մովսես Հակոբյանը` Ադրբեջանի կորուստների
եւ ԼՂՀ հաջող հակահարվածների մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ ուժերի շփման գծում իրավիճակն առանձնահատուկ է համարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը` նշելով, որ ՊԲ առաջապահ ուժերը կարողացել են փոքր խմբերով մեծ խնդիրներ լուծել եւ դա անել հաջողությամբ: Հուլիսի վերջի եւ օգոստոսի սկզբի դրությամբ` ադրբեջանական կողմը մի քանի ուղղությամբ եւ մի քանի օր անընդմեջ դիվերսիոն հարձակման 16 անհաջող փորձ է արել, ղարաբաղյան կողմն իրականացրել է հետախուզական յոթ գործողություն` մեծամասամբ հաջողված:
«Օգոստոսի 1-2 գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի մարտական դիրքերից մեկի վրա բացահայտ հարձակում է տեղի ունեցել, քանի որ 40-50 հոգով դիվերսիոն գործողություն չեն իրականացնում: Իհարկե, նման գործողությունների նպատակն էր արդարացնել իրենց կորուստները, ինչ-որ բնագծեր կամ դիրքեր զբաղեցնել հասարակությանը ներկայացնելու համար»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հակոբյանը` ընդգծելով, որ ադրբեջանական կողմը վերջին գոծողություններով ունի 36 զոհ. բոլորի անուն ազգանունները կան, վերցվել են հենց ադրբեջանական լրատվամիջոցներից, եւ Մովսես Հակոբյանը պատրաստ է դրանք հրապարակել անհրաժեշտության դեպքում:
Նրա խոսքով` ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ավելի վաղ սկսել են լուսաբանել իրենց ծրագրերը, քան նրանց ղեկավարությունը կարողացել է դրանք իրականացնել: Ղարաբաղյան կողմի կանխարգելիչ միջոցառումներին մասնակից զինծառայողների թիվը չի գերազանցել վեցը, իսկ ադրբեջանական կողմը միայն մեկ դեպքում 13 զոհ է տվել, այդ թվում` նրանց հրամանատարը: «Կարելի է փոքր խմբով շատ մեծ խնդիրներ իրականացնել»,-հայտարարեց Հակոբյանը:
Կրակոցների թիվը մեծացել է նախորդ տարվա համեմատ` անցյալ տարի հնչել է ընդհանուր առմամբ 7 հազար 560, իսկ այս տարի՝ 17 հազար 903 կրակոց: Հակառակորդը լարված շրջանում կրակել է նաև խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից, ինչին ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումները պատասխանել են ու պարտադրել, որ հետ քաշվեն: Մարտ-ապրիլին դիպուկահարների գործողությունների աճ է գրանցվել:

16 безуспешных попыток диверсии и 36 жертв: Мовсес Акопян о потерях Азербайджана и успешных контрударах НКР
16 безуспешных попыток диверсии и 36 жертв: Мовсес Акопян о потерях Азербайджана и
успешных контрударах НКР
Ситуацию на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских противоборствующих сил командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Мовсес Акопян считает неординарной, отметив, что ведущие подразделения АО смогли малыми группами решить большие задачи и добиться успеха. Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами он напомнил, что по состоянию на конец июля и начало августа, азербайджанская сторона по нескольким направлениям в течение нескольких дней подряд предприняла 16 безуспешных попыток диверсии, карабахская сторона предприняла 7 разведывательных действий, в большинстве своем  увенчавшихся успехом.
«Ночью 1-2 августа на одну из боевых позиций Нагорного Карабаха было совершено откровенное нападение, поскольку группой в 40-50 человек диверсионных действий не предпринимают. Конечно, цель подобных действий – оправдать свои потери, занять какие-то позиции, чтобы представить их общественности», - сказал Мовсес Акопян, подчеркнув, что в результате последних действий азербайджанская сторона имела 36 жертв,  есть их имена и фамилии, известные из азербайджанских СМИ. Мовсес Акопян готов их опубликовать при необходимости.
По словам командующего АО НКР, азербайджанские СМИ оповестили  о программах своего руководства раньше, чем  последнее смогло их осуществить.  Число военнослужащих, участвующих в превентивных мероприятиях с карабахской стороны, не превышало 6-ти, а азербайджанская сторона только в одном инциденте имела 13 жертв, в том числе командира. «Можно малыми группами решать очень большие задачи», - заявил Акопян.
Число выстрелов, по сравнению с прошлым годом,  увеличилось:
в 2013 году в целом было произведено 7 тысяч 560 выстрелов, а в этом году -17 тысяч 903. В самый напряженный период противник использовал также крупнокалиберное снайперское оружие, на что подразделения АО НКР ответили, вынудив противника отступить. В марте-апреле был зарегистрирован роста числа действий снайперов.