Դիվերսիայի անհաջող 16 փորձ եւ 36 զոհ. Մովսես Հակոբյանը` Ադրբեջանի կորուստների եւ ԼՂՀ հաջող հակահարվածների մասին
Դիվերսիայի անհաջող 16 փորձ եւ 36 զոհ. Մովսես Հակոբյանը` Ադրբեջանի կորուստների
եւ ԼՂՀ հաջող հակահարվածների մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ ուժերի շփման գծում իրավիճակն առանձնահատուկ է համարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը` նշելով, որ ՊԲ առաջապահ ուժերը կարողացել են փոքր խմբերով մեծ խնդիրներ լուծել եւ դա անել հաջողությամբ: Հուլիսի վերջի եւ օգոստոսի սկզբի դրությամբ` ադրբեջանական կողմը մի քանի ուղղությամբ եւ մի քանի օր անընդմեջ դիվերսիոն հարձակման 16 անհաջող փորձ է արել, ղարաբաղյան կողմն իրականացրել է հետախուզական յոթ գործողություն` մեծամասամբ հաջողված:
«Օգոստոսի 1-2 գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի մարտական դիրքերից մեկի վրա բացահայտ հարձակում է տեղի ունեցել, քանի որ 40-50 հոգով դիվերսիոն գործողություն չեն իրականացնում: Իհարկե, նման գործողությունների նպատակն էր արդարացնել իրենց կորուստները, ինչ-որ բնագծեր կամ դիրքեր զբաղեցնել հասարակությանը ներկայացնելու համար»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հակոբյանը` ընդգծելով, որ ադրբեջանական կողմը վերջին գոծողություններով ունի 36 զոհ. բոլորի անուն ազգանունները կան, վերցվել են հենց ադրբեջանական լրատվամիջոցներից, եւ Մովսես Հակոբյանը պատրաստ է դրանք հրապարակել անհրաժեշտության դեպքում:
Նրա խոսքով` ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ավելի վաղ սկսել են լուսաբանել իրենց ծրագրերը, քան նրանց ղեկավարությունը կարողացել է դրանք իրականացնել: Ղարաբաղյան կողմի կանխարգելիչ միջոցառումներին մասնակից զինծառայողների թիվը չի գերազանցել վեցը, իսկ ադրբեջանական կողմը միայն մեկ դեպքում 13 զոհ է տվել, այդ թվում` նրանց հրամանատարը: «Կարելի է փոքր խմբով շատ մեծ խնդիրներ իրականացնել»,-հայտարարեց Հակոբյանը:
Կրակոցների թիվը մեծացել է նախորդ տարվա համեմատ` անցյալ տարի հնչել է ընդհանուր առմամբ 7 հազար 560, իսկ այս տարի՝ 17 հազար 903 կրակոց: Հակառակորդը լարված շրջանում կրակել է նաև խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից, ինչին ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումները պատասխանել են ու պարտադրել, որ հետ քաշվեն: Մարտ-ապրիլին դիպուկահարների գործողությունների աճ է գրանցվել:

16 failed attempts of subversive attack and 36 casualties: M. Hakobyan on Azerbaijan's losses and Karabakh's successful counterattacks
STEPANAKERT, AUGUST 20, ARMENPRESS. The Commander of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic Movses Hakobyan finds that there is a special situation on the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies and highlights that the front units of the Defense Army managed to solve big issues with small groups and do it very successfully. By the end of July and beginning of August, the Azerbaijani side made 16 failed attempts of subversive attacks in various directions for a couple of days, while the Karabakh side made 7 intelligence acts - majority of them successful.
As reports “Armenpress”, among other things, the Commander of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic Movses Hakobyan underscored: “In the night of August 1-2, an open attack was carried out against a military position of Nagorno Karabakh, as there can be subversive act with participation of 40-50 men.”
In addition, Hakobyan noted that due to the recent acts Azerbaijan has recorded 36 casualties. Names and surnames of all of them are known and they have been taken from the Azerbaijani media and Hakobyan is ready to make them public in case of necessity.