Չեխական ընկերությունը նախատեսում է անասնաբուծարան հիմնել Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխական «Գենոսերվիս» ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպել են Արցախի «Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Բախշյանի հետ` քննարկելու Թալիշ գյուղում մեծ անասնաբուծարան կառուցելու նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ տարածքը կապահովի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները նախագծի իրականացման համար` ջուր, էլեկտրաէներգիա և գյուղատնտեսական ապրանքներ:
Նախագծի առաջին փուլում կստեղծվի համալիր մոտ 400 անասունների համար: Երկրորդ փուլում կկառուցվի կաթի մշակման գործարանը և համալիրը կմեծացվի:
Եվրոպացի գործարարների հետ հանդիպել է նաև Արցախի վարչապետ Արա Հարությունյանը և քննարկել համագործակցության հետագա հնարավորությունները:

Czech company to build livestock facility in Karabakh
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. Representatives from Czech company Genoservice met with the head of Artsakh’s Rural and Agricultural Support Fund Ashot Bakhshiyan to discuss a project that envisions a large livestock breeding facility in the village of Talish.
As reports “Armenpress” citing Asbarez, the representatives at the meeting said the location will adequately provide all of the necessary resources required for the project, such as water, power, and agricultural products.
The first phase of the project will establish a complex that will house some 400 cattle. The second phase will expand the complex and will add a milk processing plant.
The Prime Minister of Artsakh Ara Harutyunyan also met with the European businessmen and discussed further opportunities for cooperation.