Չեխական ընկերությունը նախատեսում է անասնաբուծարան հիմնել Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխական «Գենոսերվիս» ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպել են Արցախի «Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Բախշյանի հետ` քննարկելու Թալիշ գյուղում մեծ անասնաբուծարան կառուցելու նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ տարածքը կապահովի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները նախագծի իրականացման համար` ջուր, էլեկտրաէներգիա և գյուղատնտեսական ապրանքներ:
Նախագծի առաջին փուլում կստեղծվի համալիր մոտ 400 անասունների համար: Երկրորդ փուլում կկառուցվի կաթի մշակման գործարանը և համալիրը կմեծացվի:
Եվրոպացի գործարարների հետ հանդիպել է նաև Արցախի վարչապետ Արա Հարությունյանը և քննարկել համագործակցության հետագա հնարավորությունները:

Чешская компания планирует создать животноводческую ферму в Арцахе
Представители чешской компании «Геносервис» встретились с исполнительным директором «Фонда содействия селу и сельскому хозяйству» Арцаха Ашотом Бахшяном, чтобы обсудить проект строительства в селе Талиш большой животноводческой фермы.
Как сообщает Арменпресс, чешская сторона заявила, что обеспечит эту территорию всеми необходимыми условиями для реализации проекта – водой, электроэнергией и сельхозпродукцией.
На первом этапе программы будет создан комплекс для 400 голов скота, а на втором - будет построен завод по переработке молока и расширен уже имеющийся комплекс.
С европейскими предпринимателями встречался и премьер-министр Арцаха Ара Арутюнян: обсуждались дальнейшие возможности сотрудничества.