Մայր հայրենիքի համար կարևոր է առաջինն ապահովել Արցախի անվտանգությունը. Հովիկ Աբրահամյան
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անում են հակամարտությունից խուսափելու համար, բայց պարտադրված պատերազմի դեպքում հայ ժողովուրդը պատրաստ է պաշտպանել հայրենիքը, սահմանները և հաղթել: Օգոստոսի 18-ին «Բազե-2014» համահայկական երիտասարդական հավաքի բացման արարողության ժամանակ երիտասարդ բազեականի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։ «Դա ապացուցվեց այս օրերի ընթացում շփման գծում հակառակորդի սադրանքներին ի պատասխան մեր զինվորների տված արժանի հակահարվածով և, կարծես թե, Սոչիում նախագահների հանդիպմանը մեր նախագահի ինքնավստահ կեցվածքով` մեր զինվորի, մեր բանակի և այդ օրերի ընթացքում ունեցած մեր ձեռքբերումների համար»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` նշեց ՀՀ վարչապետն` ընդգծելով, որ զինվորի կորուստը մեծ դժբախտություն է մեզ` հայերիս, համար:
Խոսելով ադրբեջանական բանակում առկա ընկճվածության մասին` վարչապետը շեշտեց, որ դրանում մեղավոր է հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունը` հրահրելով մի պատերազմ, որն իրենց իսկ ոչ մի օգուտ չի բերելու: Ըստ նրա` Ադրբեջանի նման ռազմատենչ գործելաոճը, ինչպես նաև այդ երկրում կիրառվող ներքին ճնշումները քաղաքացիական ակտիվաիտների և իրավապաշտպանների դեմ, ժողովրդավարության և ազատության դեմ ոտնձգությունները, այդ երկիրը կտանեն կործանման:
«Ամեն դեպքում մեր անվտանգությունը սկսում է Արցախից: Մայր հայրենիքի համար կարևոր է առաջինն ապահովել Արցախի անվտանգությունը: Դա է Հայաստանի անվտանգության երաշխիքը. և ես ամեն հնարավորություններն ստեղծելու եմ, որ Արցախը դառնա ավելի ապահով երկիր, ինչը միանգամից ածանցվում է նաև Հայաստանի անվտանգության հետ»,- խոսքն ամփոփեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Безопасность нашего Отечества начинается с Арцаха: Овик Абрамян
Власти Армении делают все, чтобы избежать конфликта, но в случае навязанной нам войны армянский народ готов защищать свою родину, ее границы и одержать победу. Как сообщает Арменпресс, об этом 18 августа на церемонии открытия Всеармянского молодежного слета «Базе-2014» заявил премьер-министр РА Овик Абрамян. «Свидетельством тому - достойный отпор со стороны наших солдат на недавние провокации противника на линии соприкосновения сил. крепкие позиции нашего президента на встрече в Сочи, благодаря достижениям наших солдат и нашей армии», - сказал премьер, добавив, что гибель солдат – большое несчастье для нас, армян.
Говоря о настроениях подавленности в азербайджанской армии, премьер подчеркнул, что в этом виновато руководство этой страны, провоцируя войну, которая не принесет им ничего хорошего.
По словам Овика Абрамяна, подобная воинственная позиция Азербайджана, давление внутри страны на гражданских активистов и правозащитников, посягательства на демократию и свободу, приведут эту страну к гибели.
«В любом случае наша безопасность начинается с Арцаха. Для нашего Отечества, в первую очередь, важно обеспечить безопасность Арцаха. Это залог безопасности Армении и я изыщу все возможности, чтобы Арцах был более защищен, что непосредственного связано с безопасностью Армении», - сказал в заключение Овик Абрамян.