Եթե դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, 21-րդ դարում նոր ցեղասպանություններ չէին լինի. Ռուբեն Մելքոնյան
Եթե դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, 21-րդ դարում նոր
ցեղասպանություններ չէին լինի. Ռուբեն Մելքոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, հայությունը պետք է անկողմնակալորեն դատապարտի Իրաքի հյուսիսում եզդիների նկատմամբ իրականացվող ցեղասպան գործողությունները, որպեսզի 21-րդ դարում չկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ 20-րդ դարում հայերի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը` հավելելով, որ հնարավորության սահմաններում Հայաստանը և հայությունը պետք է նաև օգնի բարեկամ ժողովրդին:
Մերձավոր Արևելքում այսօր տեղի ունեցող իրադարձությունները, փորձագետն, առաջին հերթին Արևմուտքի երկակի քաղաքականության դրսևորում որակեց: «Իրաքում մեր բարեկամ ժողովրդի` եզդիների նկատմամբ այսօր ցեղասպանություն են իրականացնում այն նույն խմբավորումները, որոնք ծրագրում էին իրականացնել նաև Քեսաբում և արել են Սիրիայում, որի ժամանակ Արևմուտքը դա ներկայացնում էր որպես ժողովրդավարության հաղթարշավ: Մյուս կողմից` արևմտյան աջակցությամբ կազմավորված այս խմբավորումներն այսօր Արևմուտքի համար դարձել են գլխացավանք»,- թուրքագետը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի մասնակցությանը` Մելքոնյանն ընդգծեց, որ ծայրահեղ իսլամիստներին աջակցելու առումով Թուրքիան անսահման մեծ դերակատարություն ունի: «Քեսաբում այդ ծայրահեղ իսլամիտստները հենց Թուրքիայի աջակցությամբ էին մտել, և այսօր եզդիների ցեղասպանությունն իրականացնող իսլամիստները Թուրքիայի անվերապահ աջակցությունն ունեն: Եվ երիցս ճշմարիտ է այն պնդումը, որ եթե դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նոր ցեղասպանություններ տեղի չէին ունենա և քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, մենք անընդհատ ականատեսն ենք լինելու ցեղասպանական դրսևորումների»,- ամփոփեց նա:
Իրաքի հյուսիսում եզդիներին կանխամտածված սպանում են կրոնական հողի վրա, իսկ ցանկացած խմբի կանխամտածված ոչնչացում կրոնական տարբերակիչով` ցեղասպանություն է:
1948թ. դեկտեմբերի 9-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան ցեղասպանություն է համարում որևէ ազգային, էթնիկական, ռասայական կամ կրոնական խմբի մասնակի կամ ամբողջական ոչնչացման նպատակով իրականացվող խմբի անդամների սպանությունը, ինչպեսնաեւ խմբի համար միտումնավոր կերպով կենսական այնպիսի պայմանների ստեղծում, որոնք ուղղված են խմբի անդամների լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը:

If Armenian Genocide was condemned, there would not be new genocides in 21st century: Ruben Melkonyan
If Armenian Genocide was condemned, there would not be new genocides in 21st century:
Ruben Melkonyan
YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. As a nation who has survived the genocide, the Armenians must impartially condemn the genocidal actions perpetrated against the Yezidis in Northern Iraq, in order to prevent repeat in the 21st century what happened to the Armenians in the 20th century. As reports "Armenpress", during a meeting with the journalists, this was said by Turkologist Ruben Melkonyan, adding that within its capacities Armenia and the Armenians should also help the friendly people.
The events taking place in the Middle East today, the expert, first of all, qualifies as the demonstration of the dual policy of the West. "In Iraq, our friendly people - the Yezidis are today being subjected to genocide by the same groups that were planning to perpetrate it in Kessab and which they did in Syria, and the West was presenting it as a triumphant march of Democracy. On the other hand, these groups formed with the support of the West, today have become a headache for the West itself," said the Turkologist.
As for Turkey's participation Melkonyan said that Turkey has an immense role in the support of the radical Islamists.
In Northern Iraq, the Yezidis are being intentionally killed on religious grounds, and the deliberate destruction of any group on religious distinction is genocide.
The legal definition of the genocide is found in the 1948 United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (CPPCG). Article 2 of this convention defines genocide as "any of the following acts committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as such: killing members of the group; causing serious bodily or mental harm to members of the group; deliberately inflicting on the group conditions of life, calculated to bring about its physical destruction in whole or in part; imposing measures intended to prevent births within the group; (and) forcibly transferring children of the group to another group."