ԱՄՆ-ը սատարում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման անցկացմանը
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Ջեն Պսակին ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ կրկին անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանային միջադեպերին` կրկնելով, սակայն, օրեր առաջ իր տեղակալի հրապարակած հայտարարությունը: Պատասխանելով Սոչիում ծրագրված հանդիպմանը ԱՄՆ աջակցության մասին հարցին` Պսակին ասել է. «Մենք խոր մտահոգություն ենք հայտնում հայ-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության մեծացմամբ, որը հուլիսի 31-ին հանգեցրել է մարդկային զգալի կորուստների: Հայտնում ենք մեր ցավակցությունը զոհերի եւ վիրավորների հարազատներին եւ կոչ անում կողմերին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել նվազեցնելու լարվածությունն ու հարգել հրադադարի ռեժիմը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Վրեժխնդրությունն ու հետագա լարումներն ավելի կբարդացնեն խաղաղ լուծմանը հասնելու գործընթացը: Մենք հավատարիմ ենք Մինսկի խմբում մասնակցությանը եւ պատրաստ ենք աջակցել տեւական լուծման հասնելու գործին: Այս հանդիպման առանձնահատկության մասին մենք մեր թիմում քննարկում չենք ունեցել, բայց մշտապես սատարում ենք այս թեմայի շուրջ հանդիպումների անցկացմանը»:
Կրկնող հարցին` Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կարող է կայանալ Միացյալ Նահանգներում, ի՞նչ պատահեց, արդյոք ԱՄՆ-ը թերացա՞վ այդ հարցում, Պսակին պատասխանել է, որ տեղյակ չէ նման համդիպման ծրագրված լինելու մասին. «Ես կարող եմ ստուգել ու տեսնել` արդյոք հանդիպումը ծրագրված էր, թե դա ինչ-որ բամբասանք է»:

U.S. supports meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents
WASHINGTON DC, AUGUST 5, ARMENPRESS. The Spokesperson of the U.S. Department of State Jen Psaki has again touched the issue of the incidents on the Armenian-Azerbaijani border during the daily press briefing, notwithstanding she repeated what was said previously said by the Deputy Spokesperson. Among other things, Jen Psaki underscored: “Well, we express first our deep concern about the escalation of violence along the lines of contact that has resulted in significant casualties since July 31st, and we certainly extend our condolences to the families of those killed or injured and call on the sides to take – call on all sides to take immediate action to reduce tensions and respect the cease-fire. There can be no military solution to this conflict. Retaliation and further violence will only make it more difficult to bring about a peaceful settlement. We remain committed, as a co-chair of the Minsk Group, to helping all sides reach a lasting settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. In terms of the specifics of the meeting, I haven’t talked to our team about that specifically. I’m – we’ve traditionally been supportive of meetings to have a dialogue about these issues.”
Responding the question saying that approximately a month ago, U.S. Special Envoy James Warlick announced that the next round of meetings of the peace talks between Azerbaijan and Armenia will be taking place in United States and did it fail? Psaki noted: “I’m not aware that that was formally planned, or it certainly wasn’t announced. I can check and see if there was a meeting that was planned or down the road in planning. It may have just been a rumor out there.”