Գազի պայթյուններ Թայվանում. զոհվել Է առնվազն 24 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թայվանի հարավի Գաոսյուն քաղաքում գազի մի քանի հուժկու պայթյունների հետեւանքով զոհվել է 24 մարդ, շուրջ 270-ը վիրավորվել է, հաղորդել են երկրի իշխանությունները, տեղեկացնում է «Արմենպերս»-ը:
Զոհվածների թվում չորսը հրշեջներ են: Պատահարի վայրում արված լուսանկարներում երեւում են պայթյուններից առաջացած վիթխարի բոցը, շրջված ավտոմեքենաներ, տապալված ծառեր, ճանապարհի մեջտեղում գոյացած ձագարափոսեր:
Թայվանի վարչապետ Ցզյան Իհուան հայտարարել է, որ տեղի Է ունեցել հինգ պայթյուն: Վարչապետի խոսքով՝ բազմաթիվ պայթյունների պատճառը գազի արտահոսն է կոյուղու համակարգում:
Մերձակա շրջաններում մարդկանց տարահանել են դպրոցներ, հաղորդում են տեղական իշխանությունները:
«Ես ճանապարհին ամենուրեք տեսա բազմաթիվ շրջված ավտոմոբիլներ եւ մոտոցիկլետներ եւ բժիշկների, որոնք ստուգում Էին պառկած մարդկանց՝ մեռած են նրանք, թե ողջ»,- BBC-ին պատմել Է պայթյունների ականատեսներից մեկը:

Взрывы газа на Тайване: не менее 24 погибших
В результате нескольких мощных взрывов газа в городе Гаосюн на юге Тайваня погибли 24 человека, около 270 человек получили ранения, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В числе погибших, по сообщениям, четверо пожарных.
На фотографиях с места происшествия видно огромное пламя от взрывов, перевернутые машины, сломанные деревья, воронки, образовавшиеся посреди дороги.
Премьер-министр Тайваня Цзян Ихуа заявил, что произошло пять взрывов. По словам премьера, многочисленные взрывы были вызваны утечками газа в канализационной системе.
Людей в близлежащих районах эвакуировали в школы, сообщают местные власти.
"Я видел множество перевернутых автомобилей и мотоциклов повсюду на дороге, и врачей, которые проверяли лежащих людей, мертвые они или живые", - рассказал Би-би-си один из очевидцев взрывов.