Սեյրան Օհանյանն անհրաժեշտ է համարում ԼՂ հակամարտության գոտում սպառազինությունների վերահսկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հուլիսի 31-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Սալբերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորելով Հ. Սալբերին` պատասխանատու պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս է հայտնել, որ Եվրամիության ներկայացուցչի առաքելությունը կնպաստի հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորմանը և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը ներկայացրեց շփման գծում տիրող իրավիճակը` Եվրամիության պատվիրակի ուշադրությունը հրավիրելով հակամարտող կողմերի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման և միջազգային հանրության ջանքերը սպառազինությունների վերահսկման խնդիրներին սևեռելու անհրաժեշտության վրա:
Հերբերթ Սալբերն իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունը միանշանակ ընդունում է ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը, սակայն պատրաստակամ է ուժերի ներածին չափով ներդրում կատարել խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում:

Министр обороны Армении считает необходимым контроль над вооружением в регионе
Министр обороны Армении Сейран Оганян принял новоназначенного специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа Герберта Салбера и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, поздравив Салбера с назначением, министр выразил надежду на то, что миссия представителя ЕС будет способствовать урегулированию конфликтов на Южном Кавказе и стимуляции регионального сотрудничества.
В ходе обмена мнениями по нагорно-карабахскому конфликту Оганян представил ситуацию на линии соприкосновения в зоне конфликта, обратив внимание представителя ЕС на необходимость сконцентрировать международные усилия на реализацию мероприятий по укреплению доверия между конфликтующими сторонами и контроль над вооружением.
Герберт Салбер отметил, что ЕС однозначно принимает главенствующую роль Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, однако готов в рамках своих возможностей сделать свой вклад для достижения мирного урегулирования.