Samsung-ը վերջին երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ կրճատել է զուտ շահույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի Samsung Electronics Co. ընկերությունը՝ աշխարհում ձեռքի հեռախոսների խոշորագույն արտադրողը, այս տարվա երկրորդ եռամսյակում զուտ շահույթը կրճատել է 19,6 տոկոսով, ընդ որում ցուցանիշի անկումը տեղի է ունեցել գրեթե երեք տարվա ընթացքում (2011 թվականի երրորդ եռամսյակից) առաջին անգամ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հաղորդվում Է ընկերության մամուլի տեղեկագրում, ապրիլ – հունիսին զուտ շահույթը կազմել է 6,25 տրիլիոն վոն (6,1 մրլդ դոլար)՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակամիջոցի 7,77 տրիլիոն վոնի համեմատությամբ:
Գործառնական շահույթը նվազել Է 24,6 տոկոսով՝ մինչեւ 7,19 տրիլիոն վոն: Հասույթը կրճատվել է 8,9 տոկոսով եւ կազմել 52,35 տրիլիոն վոն: Երկրորդ եռամսյակում շարժական սարքերի ստորաբաժանման գործառնական շահույթը կրճատվել Է 30 տոկոսով՝ 6,28 տրիլիոն վոնից մինչեւ 4,42 տրիլիոն վոն:
Ընկերության թույլ ֆինանսական ցուցանիշների պատճառներ են դարձել, այդ թվում՝ Չինաստանում եւ Եվրոպայում ընկերության արտադրանքի պահանջարկի նվազումը, ինչը հարուցել Է պահեստներում արտադրանքի պաշարների ավելացում, ինչպես նաեւ հարավկորեական վոնի ամրապնդումը, հաղորդել է MarketWatch-ը:
Վերլուծաբանները կարծում են, որ Samsung-ը գործնականում այլ տարբերակներ չունի, քան սմարթֆոնների գների իջեցումը, քանի որ սպառողները գերադասում են գնել չինական բրենդների Էժան մոդելների սմարթֆոններ եւ պատճառ չեն տեսնում մի քանի անգամ ավելի վճարելու Galaxy-ի համար:
IDC հետազոտական ֆիրմայի գնահատմամբ՝ չնայած որ վաճառքի Է հանվել Galaxy S5 նոր սմարթֆոնը, ապրիլ – հունիսին Samsung-ի մատակարարումները կազմել են ընդամենը 74,3 միլիոն շարժական սարք, մինչդեռ շուկան սպասում Էր մոտավորապես 90 միլիոն:
Հուլիսի 31-ին կայացած սակարկությունների ընթացքում Samsung-ի բաժնետոմսերի գնանշումները նվազել են 3,9 տոկոսով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Samsung's profit falls
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. South Korean Samsung Electronics Co. reported a bigger-than-expected fall in second quarter profit. The profits fell 20% in the second quarter, hurt mainly by a slowdown in smartphone sales and a strong Korean currency, reports “Armenpress”, in reference to BBC.
It made a net profit of 6.25 trillion won ($ 6.1 billion) in the April-to-June period, down from 7.77 trillion won a year ago.
Samsung is the world's biggest maker of mobile phones and the handset division accounts for the bulk of its profits.
"The second quarter was affected by several factors including the slow global sales of smartphones and tablets and escalating marketing expenditure to reduce inventory," the firm said in a statement.
Various other smartphone makers including China's Xiaomi, Huawei and ZTE have been increasing their market share steadily.
That has forced manufacturers to cut costs of their devices in an attempt to attract consumers, hurting their profitability.
Operating profit at Samsung's phone division fell 31% during the April-to-June period, from the previous three months.
The firm also warned that "prospects for growth remain unclear as competition over global market share intensifies in the mobile industry".