ԵԱՀԿ-ն Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծի դիտարկում կանցկացնի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` օգոստոսի 1-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Կուրոպատկինո բնակավայրի հյուսիսային ուղղությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա), Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն (Չեխիա):

OSCE monitoring to be conducted of line of contact of Karabakh and Azerbaijan
STEPANAKERT, JULY 31, ARMENPRESS. On August 1, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the northern direction of the Kuropatkino settlement of the NKR Martouni region.
The Information and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic informed “Armenpress” that from the positions of the NKR Defense Army, the monitoring will be conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine), Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by staff member of the Office Peter Svedberg.
From the opposite side of the line of contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Jiri Aberle (Czech Republic).