Վրաստանի կառավարությունը ողջունում Է Գլխավոր դատախազության օբյեկտիվ հետաքննությունը. Ղարիբաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին արձագանքել է Գլխավոր դատախազության կողմից նախկին բարձրաստիճան մի քանի անձանց պատասխանատվության ենթարկելուն եւ հայտարարել Է, որ կառավարությունը ողջունում է օբյեկտիվ հետաքննությունը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Իր հայտարարության մեջ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշում է, որ գործընթացը միանգամայն բաց է, եւ վրաց ժողովուրդը ամբողջ աշխարհը, գործընկեր ու բարեկամ պետությունները, շահագրգիռ բոլոր անձինք հնարավորություն կունենան ամբողջությամբ եւ առանց սահմանափակումների վերլուծել գործում ներկայացված ապացույցները:
«2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանի կառավարությունը ժողովրդից ստացել Է հստակ առաջադրանք՝ ստեղծել այնպիսի իրավական համակարգ, որին ինքն արժանի Է, եւ դա, նախեւառաջ, նախատեսում Էր արդարացի համակարգի ստեղծում: Մենք մարդկանցից մանդատ ենք ստացել, որը մեզ պարտավորեցնում Է ճշգրիտ կատարել այդ հանձնարարությունը:
Վրաց ժողովուրդը ցանկանում Է, որ վերջ դրվի անպատժելիությանը, որը տարիներ շարունակ տիրում Էր մեր երկրում: Վրաց ժողովուրդն իր ընտրած իշխանությունից պահանջում Է այնպիսի համակարգ, որտեղ կատարված հանցագործության համար օրենքի առջեւ պատասխանատու Է Վրաստանի ամեն մի քաղաքացի, եւ որտեղ պաշտոնը ինդուլգենցիա չի լինի»,- հավելել Է Ղարիբաշվիլին:
Հուլիսի 28-ին Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել Է, որ Միխեիլ Սահակաշվիլին քրեական պատասխանատվության Է ենթարկվել 2007 թվականի նոյեմբերին ընդդիմության ակցիան ցրելու, «Իմեդի» հեռուստաընկերությունն ավերելու եւ միլիարդատեր Բադրի Պատարկացիշվիլիի սեփականությունը բռնագրավելու գործով: Հետաքննությունն անցկացվում Է Վրաստանի քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունների վերազանցում բռնության կամ զենքի կիրառմամբ եւ տուժածի անձնական արժանապատվության նսեմացում:

Гарибашвили: Правительство Грузии приветствует объективное расследование
Премьер-министр Грузии отозвался на привлечение Главной прокуратурой к ответственности нескольких бывших высокопоставленных лиц и заявил, что правительство приветствует объективное расследование, сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.
В своем заявлении Ираклий Гарибашвили отмечает, что процесс абсолютно открыт и у грузинского народа, всего мира, партнерских и дружественных государств, у всех заинтересованных лиц будет возможность полностью и без всяких ограничений проанализировать представленные в деле доказательства.
«1 октября 2012 года правительство Грузии получило от народа четкое задание, - создать такую правовую систему, какой он заслуживает и это, в первую очередь, подразумевало создание справедливой системы. Мы получили от людей мандат, который возлагает на нас обязательство в точности выполнить это поручение.
Грузинский народ желает, чтобы окончательно была поставлена точка на безнаказанности, которая на протяжении лет господствовала в нашей стране. Грузинский народ требует от избранной им власти такой системы, в которой за совершенное преступление перед законом отвечает каждый гражданин Грузии и в которой должность не будет индульгенцией.