Կանադացի նախարարաը բարձր է գնահատում հայ համայնքի դերը երկրի հասարակական, տնտեսական, մշակութային կյանքում
Կանադացի նախարարաը բարձր է գնահատում հայ համայնքի դերը երկրի
հասարակական, տնտեսական, մշակութային կյանքում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Կանադայի աշխատանքի և սոցիալական զարգացման, մշակութային բազմազանության նախարար, Համայնքների պալատի անդամ Ջեյսոն Քեննիի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս Կանադայի հետ և´ քաղաքական, և´ տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Համոզված եմ, որ նման մակարդակի այցերը նպաստում են մեր երկրների և ժողովուրդների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը: Տարածաշրջանի երկրների շարքում Հայաստանն առաջինն է Օտտավայում հիմնել իր դեսպանությունը՝ կարևորելով երկկողմ կապերի զարգացումը»,- ողջունելով հյուրերին ընդգծել է երկրի վարչապետը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Ջեյսոն Քեննիին Կանադայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում ունեցած անձնական մեծ ներդրման համար և հրավիրել հաջորդ տարի մասնակցելու այդ առիթով Երևանում կայանալիք ոգեկոչման միջոցառումներին:
Պարոն Քեննին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և բարձր գնահատել Կանադայի հայ համայնքի դերը երկրի հասարակական, տնտեսական, մշակութային կյանքում:
Զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման և ապրանքաշրջանառության ծավալի աճի ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի նոր կառավարության կարևորագույն առաջնահերթությունը տնտեսության զարգացումն է, և գործադիրը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցության հեռանկարների, տարածաշրջանում ձևավորված աշխարհաքաղաքական իրավիճակի, ինչպես նաև միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:

Канадский министр высоко оценил роль армянской общины Канады в общественной экономической и культурной жизни страны
Канадский министр высоко оценил роль армянской общины Канады в общественной
экономической и культурной жизни страны
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 29 июля принял делегацию, возглавляемую членом Палаты общин, министром труда, социального развития и мультикультурализма Канадской Конфедерации Джейсоном Кенни.
«Мы придаем важное значение развитию политических и экономических отношений с Канадой. Уверен, что визиты подобного уровня способствуют укреплению отношений между нашими народами и странами. Из стран региона Армения первой основала свое посольство в Оттаве, придав важность развитию двусторонних связей», - приветствуя гостей, сказал премьер.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Абрамян поблагодарил Джейсона Кенни за личный большой вклад в деле признания Геноцида армян и пригласил его в этой связи принять участие в следующем году в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
Канадский министр выразил благодарность за теплый прием и высоко оценил роль армянской общины Канады в общественной, экономической и культурной жизни страны.
Собеседники отметили важность активации двусторонних торгово-экономических связей и принятия шагов по увеличению объемов товарооборота. Премьер подчеркнул, что важнейшим приоритетом правительства Армении является развитие экономики, и будут созданы благоприятные условия для привлечения инвестиций.
На встрече стороны обменялись мнениями вокруг перспектив участия Армении в интеграционных процессах, геополитической ситуации в регионе, а также международных развитиях.