Վանի Արտամեդ քաղաքի փողոցներում հայատառ ցուցանակներ են տեղադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանի նահանգի Արտամեդ (թուրք. Էդրեմիթ) քաղաքում փողոցներում տեղադրված ցուցանակների վրա հայերեն գրություններ են ավելացվել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Դողան» լրատվական գործակալությունը:
Արտամեդի քաղաքապետ, քրդամետ «Դեմոկրատական տարածաշրջանների կուսակցության» (DBP) անդամ Սեւիլ Ռոյբին Չեթինն այդ կապակցությամբ պարզաբանել է, որ իրենց նպատակը հասարակության մեջ հայերի հանդեպ եղած թշնամական պատկերացումներին վերջ դնելն է եւ հայերի հանդեպ համակրանք ձեւավորելը:
«Քուրդ ժողովուրդը Անատոլիայում իր հետ դարերով ապրած հայ ժողովրդի հետ պատմական, մշակութային, հասարակական ընդհանրություններ ունի: Մինչեւ 1915 թվականը Վանն ու Էդրեմիթը հայերով խիտ բնակեցված վայրեր են եղել: Այդ պատճառով մենք թույլ չենք տալու, որպեսզի պետության կողմից եւ ցանկությամբ ջնջվի հայոց պատմությունը եւ վերացվի հայկական մշակույթը: Մենք այդ քայլը կատարել ենք որպես հայերի հանդեպ հարգանքի դրսեւորում», -ասել է Արտամեդի քուրդ քաղաքապետը:

Signboards with Armenian inscriptions appear in Van's Artamed streets
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Signboard with inscriptions in Armenian language has been added in the streets of Artamed (Edremit) city in Van province. As “Armenpress” reports, Turkish “Doghan” news agency informed about this.
The Mayor of Artamed city, member of Kurdish-oriented “Party of Democratic Regions” (DBP) Sevil Çetin stated on that occasion, that their purpose is to end the hostile perceptions and formation of sympathy toward the Armenians in society.
“Kurdish people have historical, cultural and social similarities living side by side with the Armenian people . Before 1915 Van and Edremit had been populated with Armenians. For that reason we will not allow the Armenian history erased and Armenian culture destroyed by government or its wish. We did that step as an expression of respect toward the Armenians,” Sevil Çetin underscored.