Հնդկաստանում գնացքի հետ դպրոցական ավտոբուսի բախման հետեւանքով զոհված երեխաների թիվը հասել Է 25-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 25-ի հասել այն երեխաների թիվը, ովքեր հուլիսի 24-ին ավտոաղետից զոհվել են Հնդկաստանի Տելանգանի նահանգում: 7-ից 14 տարեկան եւս 16 դեռահասներ ծանր վնասվածքներ են ստացել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Times of India թերթի Էլեկտրոնային տարբերակը: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի զոհ Է դարձել 13 երեխա:
Հնդկական ԶԼՄ-ների տեղեկատվության համաձայն՝ Հայդարաբադ քաղաքի արվարձանի մասնավոր դպրոցներից մեկի շուրջ 40 սովորողների փոխադրող ավտոբուսը հայտնվել Է երկաթուղային անցուղում, որն առանձնացված չի եղել ճանապարհային համապատասխան նշանով: Այդ պահին երկաթգծով շարժվող գնացքը բախվել Է ավտոբուսին: Վթարը տեղի Է ունեցել առավոտյան, երբ երեխաներին դպրոց Էին տանում:
Ըստ նախնական տեղեկատվության՝ երկաթուղային անցումում արգելափակոց չի եղել, եւ ավտոբուսի վարորդը չի նկատել մոտեցող գնացքը: Շարժակազմը ավտոբուսը քարշ Է տվել մոտավորապես 1 կիլոմետր: Ավտոբուսի վարորդը նույնպես զոհվել Է:
Հնդկաստանն աշխարհում առաջին տեղն Է զբաղեցնում ճնապարհատրանսպորտային պատահարներից մահացության ցուցանիշով: 2011 թվականին երկրի ճանապարհներին տեղի ունեցած վթարները շուրջ 140 հազար մարդու կյանք են խլել, 2012 թվականին՝ ավելի քան 150 հազար: Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ վթարների մինչեւ 70 տոկոսի պատճառը մարդկային գործոնն Է, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

25 детей погибли при столкновении школьного автобуса с поездом в Индии
До 25 возросло число детей, погибших в автокатастрофе в штате Телангана на юге Индии. Еще 16 человек в возрасте от 7 до 14 лет получили тяжелые травмы, пишет электронная версия газеты The Times of India. Ранее сообщалось о том, что жертвами ДТП стали 13 детей.
По информации индийских СМИ, автобус, перевозивший около 40 учащихся одной из частных школ в пригороде города Хайдерабад, выехал на железнодорожный переезд, который не был выделен соответствующей дорожной разметкой. В этот момент двигавшийся по железнодорожному полотну поезд столкнулся с автобусом. Авария произошла в 09:10 по местному времени (07:40 мск), когда детей везли в школу.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, по предварительной информации, на железнодорожном переезде не было шлагбаума, и водитель автобуса не заметил приближающегося поезда. Состав протащил транспортное средство на расстояние около километра. Водитель автобуса также погиб.
Индия занимает первое место в мире по смертности в ДТП. В 2011 году аварии на дорогах страны унесли жизни около 140 тыс. человек, в 2012 году - более 150 тыс. При этом, по информации министерства внутренних дел, причиной до 70% аварий становится человеческий фактор.