Ռուսաստանը, Բրազիլիան, Հնդկաստանը եւ Չինաստանը աշխարհի առաջատարներն են iPhone-ի վաճառքների ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Apple ընկերության սմարթֆոններն ամենից շատ վաճառվում են Ռուսաստանում, Բրազիլիայում, Հնդկաստանում եւ Չինաստանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է կորպորացիայի ղեկավար Թիմ Քուկը: Նրա խոսքով՝ ընկերությունը 2014 թվականի երրորդ ֆինանսական եռամսյակում ամբողջ աշխարհում վաճառել Է 35,2 մլն iPhone, ինչը 12,7 տոկոսով ավելի Է, քան անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանում:
«Մենք չափազանց գոհ ենք արդյունքներից»,-ասել Է Քուկը եւ հավելել, որ այժմ առաջատար շուկաներն են՝ Ռուսաստանը, Բրազիլիան, Հնդկաստանը եւ Չինաստանը:
«Անհավանական արդյունք ունենք այդ երկրներում,-նշել Է նա:-Այդ երկրներում վաճառքներն աճել են 55 տոկոսով»:
Դրա հետ մեկտեղ, ընկերության՝ հուլիսի 22-ին հրապարակված հաշվետվության համաձայն, iPad պլանշետային համակարգիչների վաճառքները նվազել են 9 տոկոսով: Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ վաճառված սարքերի թիվը կազմել Է 13,2 միլիոն: Կորպորացիայի զուտ շահույթն աճել Է 11 տոկսով՝ հասնելով 7,7 մլրդ դոլարի: Հաշվետու ժամանակաշրջանում ընկերության հասույթը կազմել Է 37,4 մլրդ դոլար՝ կրճատվելով գրեթե 6 տոկոսով, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Россия, Бразилия, Индия и Китай лидируют по продажам iPhone
Смартфоны американской компании Apple лучше всего продаются в России, Бразилии, Индии и Китае. Об этом во вторник заявил глава корпорации Тим Кук.
По его словам, компания в третьем финансовом квартале 2014 года реализовала во всем мире 35,2 млн iPhone, что на 12,7% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
"Мы чрезвычайно довольны результатами и тем, в каком направлении движемся", - сказал Кук.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, по его словам, лидирующими рынками сейчас являются Россия, Бразилия, Индия и Китай. "Невероятный результат по этим странам, - указал он в комментарии изданию . - Продажи в этих странах возросли на 55%".
При этом, согласно опубликованной во вторник отчетности компании, продажи планшетных компьютеров iPad упали на 9% В сравнении с аналогичным периодом прошлого года число проданных устройств составило 13,2 млн.
Чистая прибыль корпорации выросла на 11%, достигнув $7,7 млрд. Выручка компании за отчетный период составила $37,4 млрд, сократившись практически на 6%.