Նորվեգիան հիշում Է Անդերս Բրեյվիկի կողմից երկրում իրականացված սարսափելի ահաբեկչական գործողության զոհերին
Նորվեգիան հիշում Է Անդերս Բրեյվիկի կողմից երկրում իրականացված սարսափելի
ահաբեկչական գործողության զոհերին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի բոլոր քաղաքներում հուլիսի 22-ին սգո արարողություններ են ընթանում  երկրում ամենախոշոր ահաբեկչական գործողության 77 զոհերի հիշատակին, որն իրականացվել Է նորվեգացի Անդերս Բրեյվիկի կողմից: Հարյուր հազարավոր մարդիկ են եկել Օսլո՝ կառավարական թաղամասի մոտ, ուղեւորվել Ուտյոյա կղզի եւ մասնակցում են հիշատակի արարողություններին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով նորվեգական լրատվամիջոցներին: Իսկ «Հուլիսի 22» խմբի մասնակիցները Facebook-ում առաջարկել են բոլոր նրանց՝ ովքեր հուլիսի 22-ը համարում են սգո օր, որեւԷ անծանոթ կարմիր վարդ նվիրել ի հիշատակ զոհվածների:
Նորվեգիայի շատ քաղաքներում կանգնեցվել են այդ ողբերգության զոհերի հուշարձաններ՝ ուղղանկյուն քարե կոթողներ, որոնց վրա քանդակված Է մարդու պատկեր: Ամենամեծ հուշարձանը Նորվեգիայի իշխանությունները պլանավորել Էին բացել Ուտյոյա կղզում, սակայն զոհվածների ազգականներին դուր չի եկել նախագիծը, որի իրացման համար հարկ կլիներ հիմնովին փոխել կղզու արտաքին տեսքը: Բացի այդ, շրջանի բնակիչները չեն  ցանկանում, որ սուգն ընդմիշտ հաստատվի այդ վայրում:
Այս տարի 800 մարդ Է ժամանել Ուտյոյա կղզի եւ երկինք արձակել 69 օդապարիկ՝ ի հիշատակ զոհվածների: Այդ տխուր վայր վերադարձածների թվում են եռամյա վաղեմության իրադարձությունների մասնակիցները, նրանց ընկերներն ու ընկերների ընկերները: Նրանք վստահ են, որ նման հանդիպումները, որոնց այժմ հավաքվում են ռեկորդային թվով երիտասարդներ, վառ են պահում զոհվածների հիշատակը: «Մենք ցանկանում ենք Բրեյվիկին ցույց տալ, որ չենք հանձնվում, որ նա չի հաղթել: Մենք կշարունակենք մեր գործը»,-ակտիվիստների խոսքը մեջբերում են նորվեգական ԶԼՄ-ները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Норвегия вспоминает жертв страшного теракта в стране, совершенного Андерсом Брейвиком
Траурные мероприятия в память о 77 жертвах самого крупного теракта в Норвегии, совершенного норвежцем Андерсом Брейвиком, проходят во вторник во всех городах страны - сотни тысяч людей пришли к правительственному кварталу Осло, отправились на остров Утёйя и принимают участие в поминальных службах, как передает Арменпресс, об этом сообщают норвежские СМИ. А участники группы «22 июля» в Facebook предложили всем, кто считает 22 июля днем скорби, подарить незнакомцу красную розу - в память о погибших.
Во многих городах Норвегии появились памятники жертвам той трагедии - прямоугольные каменные монументы, в которых вырезана фигура человека. Самый большой памятник власти Норвегии планировали открыть на острове Утёйя, однако родственникам погибших не понравился проект - слишком радикально пришлось бы изменить внешний облик острова, да и не хотят жители района, чтобы скорбь вечно витала над этим местом.
В этом году 800 человек приехали на остров Утёйя и запустили в небо 69 воздушных шаров в память о погибших. Среди тех, кто вернулся в это грустное место - участники событий трехлетней давности, их друзья и друзья друзей. Они уверены, что такие встречи, на которые теперь собирается рекордное число молодых людей - лучшая память об ушедших. «Мы хотим показать Брейвику - мы не сдаемся, ты не победил. Мы продолжим наше дело», - цитируют норвежские СМИ слова активистов.