Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է եւ Լեհաստանը ճանաչել է այն. Զդիսլավ Ռաչինսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատմական առումով Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկած չի առաջացնում, եւ Լեհաստանը ճանաչել ու դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծելով այս փաստը, Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին նկատեց, որ հարցի առնչությամբ Թուրքիայում կարծես թե գոյություն ունեն քաղաքական խնդիրներ եւ այդ սարսափելի իրադարձությունների հետ կապված տարընթերցումներ, ինչի հետեւանքով Թուրքիան հարցի առնչությամբ այլ տեսակետ ունի: Սակայն Թուրքիայում էլ զգացվում է փոփոխություն, եւ այդ առնչությամբ դեսպանը հիշատակում է Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ապրիլի 23-ին արված հայտարարությունը: Ռաչինսկու գնահատմամբ, առաջին անգամ էր Թուրքիան նման ժեստով հանդես գալիս: «Հայկական կողմը դա չի համարում ժեստ, սակայն իրականում դա առաջին նման քայլն էր: Իմ տեսակետն այն է, որ Թուրքիան Հայաստանի համար հանդիսանում է հնարավորությունների դարպաս ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական առումով, եւ հայկական կողմն էլ զգացել է այդ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչի արտահայտությունը եղավ Հայաստանի նախագահի շատ քաջ եւ նպատակասլաց քաղաքականությունը՝ նորմալացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Ցավոք, այժմ հարաբերությունների նորմալացման համար ստորագրված արձանագրությունները սառեցված են, «օդում են կախված», դժվար է ասել, սակայն փաստացի այդ ուղղությունը փոխված չէ եւ արձանագրությունները գտնվում են երկրների խորհրդարաններում: Այս պահին անհրաժեշտ է կողմերին դրսեւորել քաղաքական կամք, գուցե նաեւ այդ սարսափելի իրադարձությունների հարյուրամյակին ընդառաջ, որպեսզի վերադառնալ երկխոսությանն ու հարցի նորմալացմանը»,- ասաց դեսպան Ռաչինսկին՝ հավելելով, որ չնայած շուրջ մեկ դար առաջ տեղի ունեցած սարսափելի իրադարձություններին, չի կարծում, որ հենց պատմական փաստի պատճառով հարաբերությունները պետք է չկարգավորվեն: Նրա գնահատմամբ, հարաբերությունների կարգավորման համար այլ ոլորտներ էլ կան եւ պետք է հարթակ գտնել երկխոսության համար:
«Արմենպրես»-ի դիտարկմանը, որ առաջին անգամ խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, Էրդողանը պատմական իրողությունները խճճել էր եւ դրանք ներկայացրել առաջին համաշխարհային պատերազմի ֆոնին՝ միաժամանակ հրաժարվելով ցեղասպանություն տերմինի գործածումից, դեսպանը համաձայնեց՝ նշելով, որ նախընտրելի է կես քայլ առաջ, քան մեկ քայլ հետ: «Հենց այս տրամաբանության մեջ պետք է փնտրել դրական կողմ Էրդողանի հայտարարության մեջ»,- ասաց Ռաչինսկին՝ հավելելով, որ քաղաքականության ամենաբարդ խնդիրը պատմական քաղաքականությունն է:
Ներկայացնելով իր երկրի պատմությունը` դեսպանը հիշեցրեց, որ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ գերմանացիները սպանել են լեհերի: «Բայց մենք դրա վրա չենք կենտրոնում: Մենք դա հիշում ենք, բայց այսօր Գերմանիան եւ Լեհաստանը լավ հարաբերություններ ունեն ու ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջեւ ավելի բարձր է, քան Գերմանիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ: Անհրաժեշտ է հաղթահարել պատմական ողբերգությունների հետքերն ու հիշողությունները ապագայի համար: Դա բարդ է, բայց ոչ անհնար»,- ասաց դեսպանը՝ հավելելով, որ Լեհաստանը հակահիտլերյան կոալիցիայի երկրների ցանկում էր եւ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կորցրեց իր տարածքի 30 տոկոսը:
«Բայց դա նույնպես առիթ չէ հարաբերությունների խզման համար: Մենք ընդունում ենք այսօրվա պետական սահմանները, եւ Լեհաստանում որեւէ մեկը չի մտածում, որ դրանք կարող են փոխվել: Չպետք է գնալ առաջ գլուխը դեպի անցյալ թեքած: Պատմության մասին պետք է հիշել եւ դասեր քաղել, բայց այն չի կարող լինել միակ առաջնորդողն այսօրվա իրականության մեջ»,- ասաց Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել ապրիլի 24-ի հետ կապված պաշտոնական հայտարարությամբ, որում ցավակցություն է հայտնվում հայերին: Էրդողանը շեշտում է, թե նախորդ դարասկզբին, Օսմանյան կայսրության վերջին տարիները «անհերքելի դժվար ժամանակաշրջան էին կայսրության միլիոնավոր բոլոր քաղաքացիների համար` լինի թուրք, քուրդ, արաբ, հայ կամ այլ ազգության»: Հայաստանում Էրդողանի հայտարարությունը միանշանակ չընկալվեց: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի գնահատմամբ` այն Հայոց ցեղասպանության ժխտման ավելի կատարելագործված դրսեւորում էր:

Польша признала и осудила Геноцид армян: Здислав Рачинский
С исторической точки зрения факт Геноцида армян неоспорим и Польша признала и осудила Геноцид армян. Подчеркнув это обстоятельство в беседе с Арменпресс, Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в Армении Здислав Рачинский отметил, что в связи с этим вопросом в Турции как бы существуют политические проблемы и разночтения, вследствие чего Турция занимает иную позицию. Однако и в Турции заметны перемены, и в этом смысле посол Польши напомнил о заявлении премьер-министра Эрдогана, сделанном им 23 апреля.
По словам Рачинского, Турция впервые прибегла к подобному жесту. «Армянская сторона не считает это жестом, однако, на самом деле, это первый подобный шаг. Я считаю, что Турция является для Армении вратами к возможностям не только в экономическом, но и в политическом плане, и армянская сторона также почувствовала необходимость урегулирования   отношений. Свидетельством тому является очень смелый и целенаправленный шаг президента Армении на пути нормализации отношений с Турцией. К сожалению, протоколы о нормализации отношений сейчас заморожены, зависли в воздухе, и трудно сказать, что будет дальше. Однако, фактически, протоколы продолжают оставаться в парламентах этих стран. В данный момент необходимо сторонам проявить политическую волю и, может быть, в преддверии 100-летия этих ужасных событий, вернуться к диалогу и нормализации отношений», - сказал посол Рачинский, добавив, что, несмотря на исторический факт, имевший место век назад, не считает, что из-за этого отношения не должны быть урегулированы. По мнению польского дипломата, есть другие сферы для урегулирования двусторонних отношений и надо найти площадку для диалога.
На реплику Арменпресс, что Эрдоган, впервые заговорив о Геноциде армян, извратил суть исторических событий, представив их на фоне первой мировой войны и отказавшись от использования термина «геноцид», посол согласившись с этим, заметил, что предпочтительнее хоть полшага вперед, чем шаг назад. «Именно с этих позиций следует искать позитивную сторону в заявления Эрдогана», - сказал Рачинский.
В этом контексте, обращаясь к истории своей страны, посол напомнил, что в годы второй мировой войны немцы убивали поляков «Но мы не зацикливаемся на этом. Мы помним это, но сегодня Польшу и Германию связывают хорошие отношения и высокий уровень двустороннего товарооборота, выше, чем между Германией и Россией. Необходимо преодолеть воспоминания о пережитой трагедии во имя будущего. Это сложно, но не невозможно, - сказал посол, добавив, что Польша входила в состав антигитлеровской коалиции и за голы второй мировой войны потеряла 20% своей территории.
«Но и это не повод для разрыва отношений. Мы признаем  сегодняшние государственные границы, и в Польше никто не думает о том, что они могут измениться. Не стоит идти вперед, все время оглядываясь назад. Об истории надо помнить и извлекать из нее уроки, но она не может быть единственной движущей силой в сегодняшней действительности», - сказал Здислав Рачинский.
Премьер-министр Турции Реджеп Таип Эрдоган в официальном заявлении накануне 24 апреля выразил соболезнование армянам, подчеркнув, что  начало прошлого века, последние голы существования Османской империи «были невыносимо тяжелым периодом для всех граждан Турции – будь то турок, курд, араб или армянин…». В Армении это заявление было воспринято неоднозначно. Так, по мнению руководителя аппарата президента Армении Вигена Саркисяна, это заявление стало более усовершенствованным вариантом  отрицания факта Геноцида армян.