Կաննի փառատոնի Cannes Classics ծրագրում կներկայացվի Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի տարբեր ծրագրերում ներկայացված կլինեն ուկրաինական ութ ֆիլմեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է ՈւՆՆ ռեսուրսը: Դեռ ոչ մի երկիր նման քանակությամբ կինոժապավեններ չի բերել ստուգատեսին: Կինոփառատոնի հատուկ իրադարձություն կդառնա Սերգեյ Լոզնիցայի՝ Մայդանի մասին պատմող ֆիլմը:
Ութ ֆիլմերից հինգը կարճամետրաժ կինոնկարներ են: Դրանք կցուցադրվեն Short Film Corner սեկցիայում: Դրանցից երեքն ուկրաինական ժապավեններ են, իսկ երկուսը նկարահանվել են այլ երկրների հետ համատեղ:
Ինչպես նշում են ուկրաինական ԶԼՄ-ները, երկրի կողմից ներկայացված ֆիլմերին առանձնակի փայլ կհաղորդի Cannes Classics ծրագրում Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրումը, որը 1968 թվականին նկարահանվել է «Հայֆիլմ» ստուդիայում եւ վերջերս ամերիկյան հիմնադրամի միջոցներով վերականգնվել Իտալիայում:

В программе Cannes Classics Каннского кинофестиваля состоится показ фильма Сергея Параджанова «Цвет граната»
В программе Cannes Classics Каннского кинофестиваля состоится показ фильма Сергея
Параджанова «Цвет граната»
В разные программы 67-го Каннского кинофестиваля включено 8 украинских фильмов. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на УНН ресурс. Еще ни одна страна не привозила столько фильмов на этот престижный европейский киносмотр. Несомненный интерес, безусловно, вызовет фильм о Майдане Сергея Лозницы.
Пять из представленных лент – короткометражные: их показ состоится в секции Short Film Corner. Три украинские киноленты, две – совместного производства.
Как сообщают украинские СМИ, в «украинской кинопанораме» особое место, занимает фильм Сергея Параджанова «Цвет граната», снятый в 1968 году на студии «Арменфильм» и недавно восстановленный в Италии на средства американского фонда. Гости Каннского кинофестиваля увидят