ՀՀԿ-ն ԱԺ նախագահի պաշտոնում կառաջադրի Գալուստ Սահակյանի թեկնածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գերագույն մարմնի եւ խորհրդի նիստերում որոշվել է Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրել Գալուստ Սահակյանի թեկնածությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց կուսակցության մամուլի քարտուղար, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մենք համոզված ենք, որ Գալուստ Սահակյանն իր փորձով, գիտելիքներով լավագույնս կարող է լուծել իր առջև դրված խնդիրները: ԱԺ-ում ՀՀԿ Խմբակցության ղեկավարի հարց չի քննարկվել, կառավարության հարց ևս չի քննարկվել մինչև մայիսի 3-ը ժամանակ կա և մենք մինչ այդ կձևավորենք կառավարության կազմը: Որոշվել է, որ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ կդառնա Հովհաննես Սահակյանը, իսկ ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավարը կլինի ԵԽԽՎ նախկին անդամ, ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը»,-ասաց Շարմազանովը:Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հարց կուսակցության նիստում ևս չի քննարկվել:Ազգային ժողովի` ապրիլի 28-ին մեկնարկելիք քառօրյայի օրակարգում ներառված է նաև Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցը. կիսատ հարց կա նախորդ նիստից մնացած, որի ավարտից հետո արդեն կքննարկվի ԱԺ նախագահի առաջադրման հարցը և կդրվի քվեարկության:
Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը թափուր է մնացել Հովիկ Աբրահամյանի` ՀՀ վարչապետ նշանակվելուց հետո: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի համաձայն` Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում պատգամավորների կազմից թեկնածուների առաջադրման իրավունքը պատկանում է պատգամավորներին: Ազգային ժողովի նախագահն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Գալուստ Գրիգորիի Սահակյանը ծնվել է 1948թ. ապրիլի 8-ին Երեւանում: 1971թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը: Բանասեր է:1970-1972թթ. Երեւանի մետաքսի կոմբինատում եղել է փականագործ: 1972-1991թթ. աշխատել է կրթական համակարգում. թիվ 30 դպրոցում՝ ուսուցիչ, թիվ 94 եւ թիվ 153 դպրոցներում՝ տնօրենի տեղակալ, թիվ 3 եւ թիվ 185 դպրոցներում՝ տնօրեն: 1991-1996թթ. եղել է Երեւանի Մաշտոցի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, առաջին տեղակալ:
1995-1999թթ.՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա ղեկավար:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-17.11.2008թթ.` Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 11.11.2008-31.05.2012` «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:

На пост спикера Национального собрания Армении РПА предложит кандидатуру Галуста Саакяна
На заседаниях Верховного органа и Совета Республиканской партии Армении решено на пост спикера Национального собрания Армении РПА предложить кандидатуру Галуста Саакяна. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь партии, вице-спикер НС Эдуард Шармазаноа.
«Мы уверены, что благодаря своему опыту и знаниям Галуст Саакян сможет наилучшим образом решить поставленные перед ним задачи. Вопрос о руководителе парламентской фракции РПА на заседании не рассматривался, как не рассматривался и вопрос правительства: до 3 мая время еще есть и мы до этого сформируем состав кабмина. Принято решение: председателем комиссии по государственно-правовым вопросам станет Ованес Саакян, а главой делегации в ПАСЕ станет бывший член ПАСЕ, вице-спикер НС Эрмине Нагдалян», - сказал Шармазанов.
Вопрос о кандидатуре секретаря СНБ на заседании также не рассматривался. В повестку очередной парламентской четырехдневки 28 апреля включен вопрос председателя НС РА. С прошлого заседания остался нерешенным вопрос, по окончании решения которого уже будет рассмотрен вопрос о представлении и утверждении кандидатуры председателя НС.
Пост спикера НС остается вакантным после назначения Овика Абрамяна премьер-министром. Согласно закону «О регламенте Национального собрания», право выдвижения кандидатуры спикера НС из числа депутатов НС принадлежит депутатам НС. Председатель Национального собрания избирается тайным голосованием большинством от общего числа депутатов.
Галуст Григорьевич Саакян родился 8 апреля 1948г. в Ереване.
1971г. – окончил Ереванский государственный университет. Филолог.
1970—1972— работал слесарем на Ереванском шёлковом комбинате.
1972—1991— работал в системе образования: учителем в школе №30, заместителем директора в школах №94 и №153, директором в школах №3 и №185.
1991—1996— заместитель председателя, первый заместитель председателя исполкома Маштоцкого райсовета г. Еревана.
1995—1999— депутат парламента (ИО № 32). Член постоянной комиссии по вопросам науки, об­разования, культуры и молодёжи. Член фракции «Республика». Член парламентской группы Еркрапа.
1999—2003—депутат парламента (пропорциональная система, блок «Дашинк»). Заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам науки, об­разования, культуры и молодёжи. Член, затем руководитель фракции «Единство».
2003—2007— депутат парламента (пропорциональная система, РПА). Член постоянной комиссии по государственно-правовым вопро­сам. Член фракции РПА.
2007—20012—депутат парламента (пропорциональная система, РПА).
19.06.2007—17.11.2008— член постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны, нацбезопасности и внутренних дел.