Հակոբ Արշակյանն ու Հիրոյուկի Նագահաման քննարկել են հայ-ճապոնական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Ճապոնիա աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Ճապոնիայի Ազգային ժողովի Խորհրդականների պալատի փոխնախագահ Հիրոյուկի Նագահամայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ Ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ճապոնական համագործակցության օրակարգային հարցերը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացումը՝ հիմնված երկուստեք հարգանքի եւ ժողովրդավարական արժեքների վրա: Նա նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է խորհրդարանական համագործակցության խորացմամբ՝ հաշվի առնելով երկու երկրների օրենսդիր մարմինների կենտրոնական դերակատարումը:
Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին տրամադրված աջակցության համար՝ ընդգծելով տնտեսական զարգացման ոլորտում Ճապոնիայի մասնակցության կարեւորությունը: Ընդգծվել է, որ կողմերն ունեն չօգտագործված ներուժ տնտեսական եւ ներդրումային կապերի, զբոսաշրջության եւ մարդասիրական փոխանակումների խթանման համար:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը գոհունակությամբ է նշել այն հանգամանքը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական մրցանակ է շնորհվել ճապոնացի գիտնական Յոշիակի Հագիվարային բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ունեցած ավանդի համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ «Էքսպո 2025» համաշխարհային ցուցահանդեսին՝ նշելով, որ Հայաստանն իր տաղավարով ներկայացնում է երկրի տնտեսական, մշակութային, տեխնոլոգիական, կրթական ու զբոսաշրջային ներուժը: Այս համատեքստում կարեւորվել է նաեւ «Թումո Գունմա» կրթական կենտրոնի գործունեությունը, որը 1500 աշակերտի հնարավորություն կտա հասանելիություն ունենալու ժամանակակից մասնագիտությունների ուսուցմանն ու զարգացող հմտություններին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգին՝ շեշտելով հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, տնտեսական համագործակցության խթանման եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացման կարեւորությունը: Նա նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ եւ ակնկալում է կառուցողական մոտեցում նաեւ հակառակ կողմից:
Ճապոնիայի Ազգային ժողովի Խորհրդականների պալատի փոխնախագահ Հիրոյուկի Նագահաման իր աջակցությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին՝ ընդգծելով դրա կարեւորությունը տարածաշրջանում երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղություն ապահովելու համար:
Հիրոյուկի Նագահաման բարձր է գնահատել Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացումը Ճապոնիայում՝ այն կրթական համագործակցության խորացման եւ հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից համարելով կարեւոր նախաձեռնություն: Նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել հայկական նորարարական կրթական մոդելը Ճապոնիայում ներդնելու համար:
Հիրոյուկի Նագահաման նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կա համագործակցության զգալի ներուժ եւ վերահաստատել տնտեսական համագործակցության զարգացմանն աջակցելու իրենց պատրաստակամությունը: Նա նաեւ երախտագիտություն է հայտնել 2024 թ. երկրաշարժի ժամանակ Հայաստանի ցուցաբերած կարեկցանքի ու աջակցության պատրաստակամության համար:
Ճապոնիայի Խորհրդականների պալատի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ «Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կրկնակի հարկման բացառման մասին» համաձայնագիրը վավերացվել է Ճապոնիայի խորհրդարանական երկու պալատների կողմից՝ հույս հայտնելով, որ այն կծառայի երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են միջազգային հարթակներում փոխադարձ աջակցության նշանակությունը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման կարեւոր գործոն:

Вице-спикер Парламента Армении и вице-президент Палаты советников Парламента Японии обсудили вопросы армяно-японского сотрудничества
В рамках рабочего визита в Японию вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян встретился с вице-президентом Палаты советников Парламента Японии Хироюки Нагахамой.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Национального собрания Республики Армения, в ходе встречи стороны обсудили вопросы повестки армяно-японского сотрудничества.
Вице-спикер НС Республики Армения подчеркнул, что Армения высоко ценит всестороннее развитие отношений с Японией, основанное на взаимном уважении и демократических ценностях. Он отметил, что Армения заинтересована в углублении парламентского сотрудничества, учитывая центральную роль законодательных органов двух стран.
Акоп Аршакян выразил благодарность за поддержку, оказываемую Армении Японией, подчеркнув важность участия Японии в сфере экономического развития. Было подчеркнуто, что у сторон есть неиспользованный потенциал для развития экономических и инвестиционных связей, туризма и гуманитарных обменов.
В ходе встречи Акоп Аршакян с удовлетворением отметил тот факт, что премьер-министр Армении Никол Пашинян присудил Государственную премию японскому ученому Есиаки Хагиваре за вклад в сферу высоких технологий.
Стороны также коснулись Всемирной выставки “Expo 2025”, отметив, что Армения своим павильоном представляет экономический, культурный, технологический, образовательный и туристический потенциал страны. В этом контексте была отмечена деятельность образовательного центра “ТУМО Гунма”, который предоставит 1500 студентам доступ к современной профессиональной подготовке и развитию навыков.
Вице-спикер Национального собрания Республики Армения подтвердил приверженность Армении повестке построения мира в регионе, подчеркнув важность разблокирования коммуникаций, содействия экономическому сотрудничеству и реализации инициативы “Перекресток мира”. Он отметил, что Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном и ожидает конструктивного подхода и с другой стороны.
Заместитель спикера Палаты советников Национальной ассамблеи Японии Хироюки Нагахама выразил свою поддержку армяно-азербайджанскому мирному процессу, подчеркнув его важность для обеспечения долгосрочного и устойчивого мира в регионе.
Хироюки Нагахама высоко оценил открытие Центра креативных технологий “ТУМО” в Японии, посчитав его важной инициативой с точки зрения углубления образовательного сотрудничества и развития армяно-японских отношений. Он выразил особую благодарность за внедрение армянской инновационной образовательной модели в Японии.
Хироюки Нагахама отметил, что существует значительный потенциал для сотрудничества в сфере высоких технологий и подтвердил готовность поддержать развитие экономического сотрудничества. Он также выразил Армении благодарность за сострадание и готовность оказать помощь после землетрясения 2024 года.
Вице-президент Палаты советников Японии сообщил, что Соглашение об устранении двойного налогообложения между Арменией и Японией ратифицировано обеими палатами японского Парламента, выразив надежду, что оно послужит увеличению двустороннего товарооборота.
В завершение встречи стороны подтвердили значимость взаимной поддержки на международных площадках как важного фактора укрепления двусторонних отношений.