Հայ ժողովուրդը բարոյախոսություն չի սպասում Թուրքիայից, այլ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում. Արամ Ա-ի պատասխանը Էրդողանին
Հայ ժողովուրդը բարոյախոսություն չի սպասում Թուրքիայից, այլ՝ Հայոց
ցեղասպանության ճանաչում. Արամ Ա-ի պատասխանը Էրդողանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսն ի պատասխան Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` ապրիլի 24-ին` Հացող ցեղասպանության տարելիցին, ընդառաջ արած հայտարարությանը, կոչ է արել ճանաչել Ցեղասպանությունը: «Կարդացի ապրիլի 24-ի առիթով Թուրքիայի վարչապետի «պատգամը»՝  հայությանն ուղղված։ Պատմական դեպքերի չարափոխելով չի կարող հաղթել պատմության անհերքելի ճշմարտությանը։ Ինչ տեղի ունեցավ 1915թվականին Թուրքիայում, պատերազմի հետևանքով տեղի ունեցած դեպքեր չէին, պարո՛ն վարչապետ, այլ Ցեղասպանություն էր հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ իրավական և քաղաքական հասկացողությամբ։ Ցեղասպանությունը կազմակերպվել և իրագործվել է նախահայրերի՛դ, Թալեաթ Փաշաների և էնվերների կողմից։ Հետևաբար, հայ ժողովուրդը ցավակցություն և բարոյախոսություն չի սպասում Թուրքիայից, այլ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և հատուցում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է Վեհափառը:
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանն իր հայտարարության մեջ նշում է, թե նախորդ դարասկզբին,Օսմանյան կայսրության վերջին տարիները «անհերքելի դժվար ժամանակաշրջան էին կայսրության միլիոնավոր քաղաքացիների համար` լինի թուրք, քուրդ, արաբ, հայ կամ այլ ազգության»: Նրա կարծիքով` հասկանալու համար այդ ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած բոլոր ցավերը, պետք չէ դրանք դիտել «կրոնական եւ ցեղային արմատի պրիզմայով», քանի որ, ինչպես, ըստ նրա` ժողովուրդն է ասում` «կրակն ընկած տեղն է վառում»: Էրդողանըմարդկության պարտքն է համարում «ինչպես Օսմանյան կայսրության բոլոր քաղաքացիների, այնպես էլ հայերի` այդշրջանում ունեցած ցավերն այսօր էլ հիշելը, հասկանալն ու կիսելը», որը, նրա խոսքով` «բազմակարծության,ժողովրդավարական մշակույթի եւ արդիության պահանջն է»: «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները բոլորիս ընդհանուր ցավն է:Այդ ցավալի պատմությանը արդարացի հիշողության հեռանկարով նայելը մարդկային եւ գիտականպատասխանատվություն է», -նշել է նա:

Армянский народ ждет от Турции не нравоучений, а признания Геноцида армян – ответ Арама Первого Эрдогану
Армянский народ ждет от Турции не нравоучений, а признания Геноцида армян – ответ
Арама Первого Эрдогану
В ответ на послание премьер-министра Турции Эрдогана в связи с Геноцидом армян, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I призвал признать факт Геноцида.
«Ознакомился с «напутствием» премьера Турции мировому армянству в связи с 24 апреля. Подтасовка исторических событий бессильна перед неумолимой правдой истории. То, что произошло в 1915г. в Турции, господин премьер, было не результатом военных действий, а Геноцидом в отношении армянского народа – в правовом и политическом смысле. Геноцид был организован твоими предками – тальядами и энверами. Так что  армянский народ ждет от Турции не соболезнований и нравоучений, а признания Геноцида и возмещения». Об этом, по сообщению Арменпресс, заявилПатриарх.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с официальным заявлением к 24 апреля, в котором выразил армянам соболезнование. Эрдоган подчеркнул, что  в последние годы Османской  империи, в начале прошлого века  «для миллионов её турецких, курдских, арабских, армянских и других граждан, вне зависимости от их религиозной и этнической принадлежности, были сложным периодом, наполненным горькими событиями».  По его словам, «чтобы понять все горести, пережитые в тот период, не  следует рассматривать их сквозь религиозную и этническую призму»,  поскольку, как говорит народ, «огонь выжигает то место, куда падает искра». Эрдоган считает долгом  всего человечества «помнить, понимать и разделять  боль всех граждан Османской империи, в том числе и армян», что, по его словам, «сегодня требуют   плюрализм и демократическая культура»
«События, пережитые во время Первой Мировой войны, являются общей болью для всех нас. Рассмотрение этих трагических событий с позиции «справедливой памяти» является ответственностью, как в человеческом, так и в научном плане», -  отметил он.