Մոսկվան Հաղթանակի օրը կնշի ռեկորդային հրավառությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաղթանակի օրը Մոսկվայում ամբողջ պատմության ընթացքում առաջին անգամ կորոտան հրավառության ավելի քան տասը հազար կրակոցներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 23-ին հայտնել Է ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարության ցամաքային զորքերի մամուլի ծառայության եւ տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ մայոր Կիրիլ Կիսելյովը:
«Հրավառության դիվիզիոնի արդիականացումը թույլ կտա ի պատիվ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 69-րդ տարեդարձի առաջին անգամ Մոսկվայի երկինք արձակել հրավառության ավելի քան 10 հազար կրակոց»,- ասել Է Կիսելյովը՝ մեջ բերելով հրավառության դիվիզիոնի հրամանատար գնդապետ Վյաչեսլավ Պարադնիկովի խոսքը:
Մայիսի 9-ին Մոսկվայում հրավառություն կիրականացվի  հրավառության 72 կայանքներով, որոնք տեղակայված կլինեն մայրաքաղաքի 16 տարբեր կետերում, այդ թվում՝ Վորոբյովիե գորիում եւ Պոկլոննա գորայում, որտեղից առաջին անգամ տոնական համազարկ կարձակեն 1942 թվականի նմուշի ԶԻՍ-3 լեգենդար թնդանոթները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Москва отметит День Победы рекордным салютом
Впервые за всю историю над Москвой в День Победы прогремит более десяти тысяч фейерверочных выстрелов, сообщил в среду представитель управления пресс-службы и информации Минобороны РФ по Сухопутным войскам майор Кирилл Киселев, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Модернизация салютного дивизиона позволит впервые выпустить в небо Москвы более 10 тысяч фейерверочных выстрелов на праздничном салюте в честь 69-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне", — сказал Киселев, цитируя командира салютного дивизиона полковника Вячеслава Парадникова.
Салют в Москве 9 мая будет произведен из 72 салютных установок, размещенных в 16-ти различных точках столицы, в том числе, на Воробьёвых горах и Поклонной горе, с которой впервые произведут праздничный залп легендарные пушки ЗИС-3 образца 1942 года.