Հասմիկ Պողոսյանը նշանակվել է ՀՀ մշակույթի, Կարեն Ճշմարիտյանը` էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այսօր ստորագրած հրամանագրերով Կարեն Ճշմարիտյանը նշանակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի, իսկ Հասմիկ Պողոսյանը` Մշակույթի նախարար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ նախագահը հրամանագրերն ստորագրել է`ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետով:
Կարեն Ճշմարիտյանը ծնվել է 1959թ. սեպտեմբերի 12-ին, Երեւանում: 1980թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի պլանային տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 1985թ.` ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ: 1981-1982թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1980թ. աշխատել է ԽՍՀՄ Պետպլանի պլանավորման եւ նորմավորման գիտահետազոտական ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղում` որպես տնտեսագետ:1985-1990թթ.` Հայկական ՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեում` որպես ավագ տնտեսագետ, այնուհետեւ գլխավոր մասնագետ, ապա ֆինանսական ենթաբաժնի պետ, 1990-1991թթ.` ՀՍՍՀ նյութատեխնիկական մատակարարման պետական կոմիտեի «Հայէլեկտրամեքենամեծառ» հանրապետական միավորումում` գլխավոր տնօրենի տեղակալ: 1991-1993թթ. գլխավորել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարության միջպետական առաքումների գլխավոր վարչությունը: 1993-1996թթ. եղել է ՀՀ նյութական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ, 1996-1997թթ.` ՀՀ առեւտրի սպասարկումների եւ զբոսաշրջության նախարարության արտաքին առեւտրի վարչության պետ, 1997-1998թթ.` ՀՀ արդյունաբերության  եւ առեւտրի  նախարարի առաջին տեղակալ, 1999-2002թթ.` ՀՀ արդյունաբերության  եւ առեւտրի, իսկ 2002-2007թթ.` ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-16.06.2009թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2009-31.05.2012թթ.` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա:
Հասմիկ Պողոսյանը ծնվել է 1960 թ. մայիսի 22-ին, Երևանում: 1977-1982 թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետ, ստացել կենսաբան-մանկավարժի մասնագիտական որակավորում, 1982-1985 թթ.` ԵՊՀ ասպիրանտուրայում:
1983-1993 թթ. աշխատել է Երևանի N 183 միջնակարգ դպրոցի կենսաբանության ուսուցչուհի, 1986-2006 թթ.` Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն (ԱՕԿՍ), ռեֆերենտ, ավագ ռեֆերենտ, բաժնի վարիչ, պատասխանատու քարտուղար, առաջին փոխնախագահ, խորհրդի նախագահ, 2006-2008 թթ.` ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար
2008-2012 թթ.` ՀՀ մշակույթի նախարար, 2012 թ. հունիսի 16-ին վերանշանակվել է ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնում: ՀՀ Նախագահի 2013 թ. մայիսի 8-ի հրամանագրով վերանշանակվել է ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնում:
Պարգևատրվել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով, ԱՊՀ երկրների պատվոգրով, «Մովսես Խորենացի» մեդալով, «ՌԴ ՆԳՆ համագործակցության համար» կրծքանշանով, «Արժանիքի ազգային ասպետ» Ֆրանսիայի շքանշանով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե մեդալով, «Համագործակցության ամրապնդման համար» ՀՀ ոստիկանության մեդալով, «Արվեստի և գրականության ասպետ» Ֆրանսիայի շքանշանով, արժանացել է Հեռուստատեսության և ռադիոյի միջազգային ակադեմիայի դիպլոմի: ԱՕԿՍ-ում աշխատելու տարիներին կազմակերպել է տարբեր միջազգային մշակութային ծրագրեր, գիտական կոնֆերանսներ, հիմնադրվել է «Մշակույթների երկխոսություն» տեղեկատվական կենտրոնը։ Բազմաթիվ գիտական, հրապարակախոսական, ստեղծագործական հոդվածների, մի շարք պարբերականների ու գրքերի նախագծերի, այդ թվում՝ ռուսալեզու «Палитра» (Գունապնակ) ամսագրի, անգլալեզու «Armenian Palette» (Հայկական գունապնակ) մատենաշարի, մշակութային տեղեկատուների, «Աշխարհի գույներ», «Գրական տապան. Եվրոպայի գրողները Հայաստանի մասին» գրքի հեղինակ է: Անկուսակցական է: Ամուսնացած է, ունի երկու որդի, երկու թոռնիկ:

Асмик Погосян переназначена министром культуры, Карен Чшмаритян назначен министром экономики Армении
Асмик Погосян переназначена министром культуры, Карен Чшмаритян назначен
министром экономики Армении
Указом президента Армении Сержа Саргсяна, Карен Чшмаритян назначен министром экономики Армении, а Асмик Погосян – переназначена на пост министра культуры Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян подписал соответствующие указы, руководствуясь п. 4, ст.55 Конституции Армении.
Биографические данные:
Асмик Степановна Погосян родилась 22 мая 1960 г. в г. Ереване.
Образование: 1977-1982 гг. – факультет биологии Ереванского государственного университета, профессиональная квалификация педагога-биолога; 1982-1985 гг. – аспирантура ЕГУ.
Трудовая деятельность:
1983-1993 гг. – учительница биологии ереванской средней школы №183
1986-2006 гг. – Армянское общество культурных связей и сотрудничества с зарубежными странами (АОКС) – референт, старший референт, заведующая отделом, ответственный секретарь, первый вице-председатель, председатель Совета.
2006-2008 гг. – Министр культуры и по делам молодежи Республики Армения
2008-2012 гг. – Министр культуры Республики Армения
16 июня 2012 года переназначена на должность Министра культуры Республики Армения.
Указом pрезидента Республики Армения от 8 мая 2013 года переназначен на должность министра культуры.
Другие данные:
Награждена памятной медалью Премьер-министра РА, почетной грамотой СНГ, медалью «Мовсес Хоренаци», нагрудным знаком МВД РФ «За сотрудничество», Национальным орденом Заслуг Франции, золотой медалью «Фритьоф Нансен», медалью Полиции РА «За укрепление сотрудничества», Орденом литературы и искусств Франции, удостоена диплома Международной академии телевидения и радио. В годы работы в АОКС-е организовала различные международные программы, научные конференции, был основан информационный центр «Диалог культур».
Автор многочисленных научных, публицистических, творческих статей, ряда проектов периодических изданий и книг, в том числе русскоязычного журнала «Палитра», англоязычной библиографии «Armenian Palette» (Армянская палитра), культурных справочников, книг «Цвета мира», «Литературный ковчег: писатели Европы об Армении».
Партийная принадлежность:
Беспартийная.
Персональные данные:
Замужем, имеет двух сыновей и двух внуков.
Карен Юрикович Чшмаритян родился 12 сентября 1959 года в городе Ереване.
В 1980 году окончил планово-экономический факультет Ереванского института народного хозяйства. Экономист.
В 1980 г. работал в качестве экономиста в армянском филиале Научно-исследовательского института планирования и нормативов при Госплане СССР.
1980-1981гг. учился в аспирантуре Ереванского института народного хозяйства.
1981-1982гг. - служба в Советской армии.
1982-1985гг. - учился в аспирантуре Ереванского института Народного хозяйства.
1985-1990гг. - работал в качестве старшего экономиста, главного специалиста, затем заведующего финансового подотдела Государственного комитета материального–технического снабжения Армянской ССР.
1990-1991гг. - заместитель генерального директора Республиканского объединения "Армэлектромашоптторг" Государственного комитета материально-технического снабжения Армянской ССР.
1991-1993гг. - начальник Главного управления по межгосударственным поставкам Министерства материальных ресурсов Республики Армения
1993-1996гг. - заместитель Министра материальных ресурсов РА
1996-1997гг. – начальник Управления внешней торговли Министерства обслуживания, торговли и туризма РА.
1997-1998гг. – первый заместитель Министра промышленности и торговли РА.
1999-2002гг. – Министр промышленности и торговли РА.
2002-2007гг. – Министр торговли и экономического развития РА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-16.06.2009гг. - член Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС, 16.06.2009-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении.