Լեհաստանի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը նամակ է հղել ԱՄՆ-ի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանում հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը նամակ է հղել ԼՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեֆըն Դոնալդ Մուլլին` կապված հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչող թիվ 410 բանաձևի ընդունման հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լեհաստանում Հայկական կազմակերպությունների խորհրդի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը:
Խորհրդի անդամները նամակում հույս են հայտնել, որ այդ որոշումն առաջարկ կդառնա՝ տվյալ փաստն ընդունելու ոչ միայն ամբողջ Սենատի, այլև Ներկայացուցիչների պալատի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության կողմից: Նամակում նշված է նաև, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իշխանությունները պատրաստակամ և համարձակ կգտնվեն վճռական քայլ կատարելու պատմական ճշմարտության վերականգնման և ապագայում մարդկության դեմ ոճիրների կանխարգելման հարցում:
Լեհաստանում հայկական կազմակերպությունների խորհրդի կազմում ընդգրկված են Հայ մշակույթային ընկերությունը, Հայկական հիմնադրամը, Լեհաստանում Լոձի հայկական համայնքը, «Մուսալեռ» հայկական մշակույթային կենտրոնը, Լեհ-հայկական հիմնադրամը, Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեն, «Հայկական մշակութով հեաքրքրվողների շրջանակ» հիմնադրամը, Լեհաստանում Կիելցեի հայկական համայնքը, Հայ երիտասարդական միությունը:

Совет армянских организаций Польши направил письмо послу США
Совет армянских организаций Польши направил письмо послу США в Польше Стефану ДоналдуМюллу в связи с принятием резолюции 410, признающей  массовые убийства армян как геноцид. Об этом Арменпресс информировал председатель САОП Рачья Бояджян.
Члены совета выразили надежду, что это решение станет  предложением принять этот факт не только со стороны Сената, но и Палаты представителей и правительства США. В письме также отмечается, что руководство США проявят готовность и решительность в восстановлении исторической истины и предотвращении подобных античеловеческих преступлений в будущем.
В составе САОП: Армянское культурное общество, Армянский фонд, Армянская диаспора Лодзи, Армяно-польский  общественный комитет, Фонд «Почитателей армянской культуры», Армянская община Киелце, Армянский молодежный союз.