Yahoo!-ի թոփ մենեջերը աշխատանքից ազատվել է 58 մլն դոլար ռեկորդային արձակման նպաստով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Yahoo! ընկերության գործառնական տնօրեն Էնրիկե դե Կաստրոն 58 մլն դոլարի չափով ռեկորդային արձակման նպաստ է ստացել աշխատանքից ազատվելուց հետո: Պարտավորագրի դրույթների համաձայն՝ Yahoo!-ից հեռանալուց հետո Կաստրոյին հասնում էր 11 մլն դոլար եւ բաժնետոմսերի մի մասը, որոնց արժեքը նրա պաշտոնավարության ընթացքում եռապատկվել էր:
Կաստրոյի պատասխանատվության ոլորտը ներառում էր գովազդային բիզնեսը եւ կորպորացիայի ռազմավարական զարգացումը: Yahoo!-ի ղեկավար Մարիսա Մաեյրի կարծիքով՝ թոփ մենեջերը ձախողել է իր վրա դրված պարտականությունների կատարումը:
Հաշվի առնելով Կաստրոյի կարճատեւ պաշտոնավարումը՝ ընդամենը 15 ամիս, նրա «ոսկե պարաշյուտը» ռեկորդային է դարձել կորպորացիայի պատմության մեջ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Топ-менеджер Yahoo! уволен с рекордным выходным пособием в размере $58 млн
Рекордное выходное пособие в размере 58 миллионов долларов получил операционный директор компании Yahoo! Энрике де Кастро после увольнения. Согласно положениям контракта, после ухода из Yahoo! Кастро причитались 11 млн и часть акций, цена которых за время его пребывания в должности утроилась, сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
В сферу ответственности Кастро входил рекламный бизнес и стратегическое развитие корпорации. По мнению главы Yahoo! Мариссы Маейр, топ-менеджер не справился с возложенными на него обязанностями.
Учитывая краткий срок пребывания Кастро в должности, всего 15 месяцев, его "золотой парашют" стал рекордным в истории корпораций.