Իրանը ոչնչացրել Է մինչեւ 20 տոկոս հարստացված ուրանի իր պաշարների կեսից ավելին. ՄԱԳԱՏԷ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը ոչնչացրել Է մինչեւ 20 տոկոս հարստացված ուրանի իր պաշարների կեսից ավելին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 17-ին հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) փակ զեկույցը, որը հայտնվել Է նրա տրամադրության տակ:
Հարստացման 5 տոկոսի մակարդակը գերազանցող ուրանի ոչնչացումն այն պարտավորություններից մեկն Է, որը Թեհրանն ստանձնել Է իրանական միջուկային հիմնախնդրի շուրջ միջանկյալ համաձայնագրի շրջանակներում: Իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ գործողությունների ծրագիրն Իրանի հետ «վեցյակի» երկրների (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամները եւ Գերմանիան) բանակցությունների արդյունքում մշակվել Է 2013 թվականի նոյեմբերին: Ավելի ուշ կողմերը համաձայնեցրել են այդ ծրագրի կատարմանն ուղղված կոնկրետ քայլերը եւ դրանց իրականացմանը ձեռնամուխ են եղել 2014 թվականի հունվարի 20-ին: Այդ գործընթացը վերահսկելու համար պատրաստվել Է տեխնիկական միջոցառումների ցուցակ, որը հաստատվել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից:
Պլանը Իրանի միջուկային ծրագրի կրճատման դիմաց նախատեսում Է աստիճանաբար մեղմացնել տնտեսական պատժամիջոցները: Այն հաշվարկված Է վեց ամսվա համար, որոնց ընթացքում, ինչպես սպասվում Է, Իրանի հետ կհամաձայնեցվի եւ կստորագրվի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ մշտական համաձայնագիրը:

МАГАТЭ: Иран ликвидировал более половины своих запасов урана, обогащенного до уровня 20%
Иран ликвидировал более половины своих запасов урана, обогащенного до уровня 20%. Как передает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, oб этом сообщило в четверг Agence France-Presse со ссылкой на закрытый доклад Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), оказавшийся в его распоряжении.
Уничтожение урана, уровень обогащения которого превышает 5%,  - одно из обязательств, взятых на себя Тегераном в рамках Промежуточного соглашения по иранской ядерной проблеме. План действий по иранской ядерной программе был разработан по итогам переговоров "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) с Ираном в ноябре 2013 года. Позже стороны согласовали конкретные шаги по выполнению этого плана и приступили к их реализация 20 января 2014 года. Для контроля за этим процессом подготовлен перечень технических мер, утвержденный МАГАТЭ.
План предусматривает сокращение ядерной программы Ирана в обмен на постепенное ослабление экономических санкций. Он рассчитан на шесть месяцев, в течение которых, как ожидается, с Ираком будет согласовано и подписано постоянное соглашение по ядерной программе.