Դիվերսիայի փորձ եւ 2 հազար 500 կրակոց. ադրբեջանական մեկշաբաթյա ոտնձգությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը ապրիլի 6-12-ը խախտվել է շուրջ 300 անգամ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների համաձայն` այդ ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2 հազար 500 կրակոց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից, հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից բացի, հակառակորդը ապրիլի 7-ին ժամը 22.30-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարջանլու) ուղղությամբ ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ: Պաշտպանության բանակի դիրքապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական գրոհայինների առաջխաղացումը, դիմել են հակազդիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Նահանջի ճանապարհին, պայթելով պաշտպանական հատվածում տեղադրված ականադաշտում,  հակառակորդը տվել է 3 զոհ (որից մեկը` սպա) և 6 վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել:

Результат поползновений азербайджанцев: диверсионная попытка и 2.500 выстрелов
По данным Армии обороны Арцаха, за  промежуток времени 6-12 апреля  на линии соприкосновения карабахской и азербайджанской противоборствующих сторон  противник нарушил режим перемирия около 300 раз.  В  сторону армянских передовых позиций произведено более 2.500   выстрелов из орудий разных калибров.
Как  сообщили Арменпресс из пресс-службы МО НКР, 7 апреля в 22.30 на юго-восточном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил (Марджанлу) противник предпринял очередные диверсионно-разведывательные действия. Своевременно  обнаружив продвижение азербайджанских штурмовиков, подразделения АО предприняли ответные действия и отбросили противника на исходные позиции. При отступлении силы противника подорвались на минном поле около участка обороны: 3 погибших (среди них один офицер) и 6 раненых.
С карабахской стороны потерь не было.Передовые  части АО Арцаха  продолжают уверенно нести боевую вахту по всей линии соприкосновения, оставаясь верными условиям режима перемирия.