Դիվերսիայի փորձ եւ 2 հազար 500 կրակոց. ադրբեջանական մեկշաբաթյա ոտնձգությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը ապրիլի 6-12-ը խախտվել է շուրջ 300 անգամ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների համաձայն` այդ ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2 հազար 500 կրակոց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից, հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից բացի, հակառակորդը ապրիլի 7-ին ժամը 22.30-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարջանլու) ուղղությամբ ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ: Պաշտպանության բանակի դիրքապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական գրոհայինների առաջխաղացումը, դիմել են հակազդիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Նահանջի ճանապարհին, պայթելով պաշտպանական հատվածում տեղադրված ականադաշտում,  հակառակորդը տվել է 3 զոհ (որից մեկը` սպա) և 6 վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել:

STEPANAKERT, APRIL 12, ARMENPRESS. In accordance with the operative data of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic, Azerbaijan violated the ceasefire regime for about 300 times on the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies in the period ranging from April 6 to April 12. Over 2500 bullets of different diameters have been fired towards our troops.
The Press Service of the Ministry of Defense of the Nagorno Karabakh Republic informed "Armenpress" that besides the aforesaid violations, on April 7 at 22:30 the rival made another attempt of subversive action in the southeast direction (Marjanlu) of the Karabakh-Azerbaijan line of contact. The frontier subdivisions of the Defense Army noticed the actions of the Azerbaijanis on time and applied to contra actions, making the rival get back to their starting positions. On the retreat way, exploding in the minefield of the defense area, the rival had 3 victims (1 of which was an officer) and 6 wounded.